خانه / آخرین اخبار / عملیات نجات دریاچه اورمیه با کمک ژاپن شروع می‌شود

عملیات نجات دریاچه اورمیه با کمک ژاپن شروع می‌شود

دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه، گفت: عملیات مشترک نجات دریاچه اورمیه از هفته آینده با کمک ژاپن از جنوب این دریاچه بر اساس اولویت ورودی آب شروع می‌شود.

به گزارش یول‌پرس، محمد مسعود تجریشی امروز در نشست خبری ستاد نجات دریاچه اورمیه اظهار کرد: این ستاد برای فعالیتهایی که در خصوص احیای دریاچه اورمیه انجام داده و در دستور کار دارد هرگز کشاورزی را کنار نگذاشته است. کشاورزان در برخی موارد ۴۵ درصد بیشتر از نیاز گیاه آب مصرف می‌کنند که ما این مصرف را با کمک خود آنها مدیریت کردیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه اورمیه ادامه داد: از طریق بکارگیری لوله و تاسیسات در مناطق اطراف دریاچه اورمیه هدررفت آب به کمترین میزان خود رسیده است و ما می‌توانیم به راحتی از طریق تاسیسات به کارگرفته اندازه‌گیری کنیم که چقدر آب و به چه صورتی مصرف شده است.

وی تصریح کرد: از سال ۹۳ اقدامات کنترلی مصرف آب در بخش کشاورزی در مزارع اطراف دریاچه اورمیه انجام شده است همچنین اقدامات دیگری نظیر تهیه بذرهای مناسب و مقاوم به خشکی، همچنین نحوه کاشت، داشت و برداشت به کشاورزان منطقه برای صرفه‌جویی بیشتر در مصرف آب آموزش داده شده است.

تجریشی تاکید کرد: در منطقه صاعین قالا به طور متوسط ۴۰ درصد در مصرف آب کشاورزی با استفاده از مدیریت مصرف صرفه‌جویی شده و از ورود بیش از اندازه آب به مزارع جلوگیری به عمل آمده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین اظهار کرد: همکاریهای مشترک برای نجات دریاچه اورمیه از هفته آینده با کمک ژاپن شروع می‌شود.

وی تاکید کرد: ژاپن خواسته است که عملیات مشترک خود را از جنوب دریاچه اورمیه با توجه به اولویتی که از لحاظ آب ورودی دارد شروع شود.

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *