خانه / آخرین اخبار / تدریس زبان و ادبیات ترکی در دانشگاهها و مدارس اجرائی می شود

تدریس زبان و ادبیات ترکی در دانشگاهها و مدارس اجرائی می شود

زبان ترکی، زبان فرهنگی است که مخاطبان زیادی دارد. راه‌اندازی این رشته‌ها می‌تواند منجر به جلب اعتماد شود. زبان‌ ترکی از زبان‌های غنی و زنده ی جهان است و رشته ترکی آذری، در کنار زبان و ادبیات فارسی، مورد توجه مردم آذربایجان است. راه اندازی این رشته‌ عامل ارتباط بین‌المللی است و باعث پیوند ملت‌ها نیز خواهد ‌شد، تدریس این رشته‌ها، ارتباط فرهنگی گسترده ای را برای کشورمان ایجاد خواهد کرد.

یول‌پرس: علاقمندان زبان ترکی سه دهه است که برای تدریس زبان مادری خود در مدارس و دانشگاهها با متانت انقلابی خویش همگام با انقلاب صبر کرده اند. آنان به موقع خود صبر کردند، به موقع کارگاههای آموزش زبان خود را آغاز کردند و امروزه با پدید آمدن این امکان، یکدل و همگام با تمام ایرانیان برای آغاز تدریس زبان ترکی اقدام خواهند کرد. سه سال پیش با طرح اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی توسط رئیس جمهور محترم در تبلیغات انتخاباتی، شهرهای ترک زبان و ترک زبانان سراسر کشور به صندوق های انتخابات روی آوردند و رای خود را به روحانی دادند و در عرض این سه سال از هیچ همکاری با دولت تدبیر و امید فروگذاری نکردند. سال گذشته رئیس جمهور در سفر خود به آذربایجان غربی صراحتا به این امر اشاره کرده و دستور لازم را دادند. با این حال عواملی در کار بودند و هستند تا از موفقیت این دولت در اجرای برنامه های خود جلوگیری کنند.

محمد باغبان کریمی
محمد باغبان کریمی

امسال در دفترچه آزمون سراسری ٩۵ داوطلبان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی زبان و ادبیات ترکی و کردی در مقطع کارشناسی ثبت‌نام کنند. این رشته‌ها با ردیف‌های ٣١ و ٣۴ در گروه آزمایشی علوم انسانی دفترچه آزمون سراسری امسال وجود دارند. این دو رشته در زیرگروه یکِ گروه علوم انسانی در نظر گرفته شده است؛ حق آموزش زبان ترکی اصلی است که اجرای آن با تاخیر ۳۸ ساله عملی می گردد و در طول این سالها اتفاقاتی افتاده است که نظام به دلایل مختلف امکان اجرای آن را نداشته، اما مردم غیور و انقلابی آذربایجان سعی کرده اند با صبر و حوصله این اصل را به اجرا نزدیک کنند. اینک وقت آن رسیده است که با متانت و صبوری این مردم، این اصل قانون اساسی به زیبایی تمام اجرایی گردد و باید همه ی سنگهایی را که دشمنان جلوی پای دولت می اندازند به کنار زده شوند و آزادانه به تدریس زبان و آموزش زبان خود نایل آیند.

   برخی از مسئولین اظهار می دارند که تدریس زبان ترکی در دوران پیش از انقلاب وجود نداشته است. اینان آگاهانه یا ناآگاهانه ارزش خونهای ریخته شده در انقلاب را پایمال می کنند. مقایسه ی دوران بعد از انقلاب با دوران ستمشاهی لگد زدن به آرمانهای انقلاب است. مقایسه رژیم ستمشاهی با دوران جمهوری اسلامی تنها از کسانی برمی آید که هیچ کاری در راه انقلاب نکرده اند جز بهره گیری از امکانات آن و متاسفانه هنوز هم قدرت مانور دارند!. اینان سخنانی بر زبان می رانند تا مسئولین را از عملکرد انقلابی خود باز دارند. مردم آذربایجان و اصولا ترک زبانان سراسر کشور از ستونهای حامی انقلاب بوده و هستند و کسی حق ندارد متانت و سکوت انقلابی آنان را تخطئه کند. البته این متانت ادامه دارد و همچنان برای کسب حقوق مسکوت مانده ی خویش با متانت هم عمل خواهند کرد. جای تدریس زبان ترکی نه تنها در دانشگاههای دولتی که در دانشگاههای آزاد و دانشگاههای علمی – کاربردی بویژه دانشگاه فرهنگیان خالی است و می بایست این دانشگاهها پاسخگوی نیاز علاقمندان باشند و جوانان از سخنان برخی از نادانان دلسرد نشوند و در نام نویسی برای این رشته های تحصیلی با اضطراب و نگرانی نسبت به آینده ی شغلی، برخورد نکنند، بلکه با عشق و امید اقدام نمایند و نگرانی به دل راه ندهند. این اتفاق خوب را با عملکردی صحیح پاسخ دهیم و دولت و نظام را در پیشبرد این راه کمک و یار باشیم و دشمنان داخل و خارج را ناامید کنیم.

 زبان ترکی، زبان فرهنگی است که مخاطبان زیادی دارد. راه‌اندازی این رشته‌ها می‌تواند منجر به جلب اعتماد شود. زبان‌ ترکی از زبان‌های غنی و زنده ی جهان است و رشته ترکی آذری، در کنار زبان و ادبیات فارسی، مورد توجه مردم آذربایجان است. راه اندازی این رشته‌ عامل ارتباط بین‌المللی است و باعث پیوند ملت‌ها نیز خواهد ‌شد، تدریس این رشته‌ها، ارتباط فرهنگی گسترده ای را برای کشورمان ایجاد خواهد کرد.

    پیداست این حرکت از طرف دانشگاه‌ها کمتر جدی گرفته می‌شود و برخی از مسئولان آموزش و پرورش برای آن برنامه ی ویژه‌ای ندارند؛ در صورتی که مدیران کل آموزش و پرورش در استانهای ترک زبان از وجود زیرساختها سخن رانده اند و در استان ما (زنگان) به میمنت عملکردِ علاقمندان در دهه های گذشته، کتابهای درسی زبان ترکی مورد تائید مسئولان استانی قرار گرفته ومعلمان مورد نیاز برای تدریس زبان ترکی در مدارس نیز آمادگی لازم را دارند و با کمترین هزینه دوره های آموزشی را خواهند گذراند و خود را برای مهر ماه آماده خواهند کرد و در این راه نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.

   سالهاست که علاقمندان زبان ترکی با اجرای برنامه های زیبا در فوق برنامه‌ها، کتاب‌های زمینه ای، نشریات و برنامه‌های تربیتی در استانها راه انداخته و زمینه را برای امروز آماده کرده و دولت را یاری کرده اند. زبان و ادبیات ترکی هزینه های آنچنانی بر دوش آموزش و پرورش هم نمی گذارد و طرحهایی ارائه شده است و مسئولین استان ما موافقت خود و نظام را با آن اظهار کرده اند و تنها امید و همت بر این است که با آغاز ماه مهر و بازگشائی دانشگاهها و مدارس، تدریس زبان ترکی آغاز گردد و گامی استوار در راه همدلی ملت ایران فراهم گردد. از نتایج این کار ریشه کنی بیسوادی در کمتر از یک سال نشان خواهد داد که دیگر تعطیلی این امر بیش از ۳۸ سال جایز نیست.

                                     آذربایجان اویاقدی   انقلابا دایاقدی.

محمدرضا کریمی

 

۴ دیدگاه‌ها

 1. ما ترکها وفاداری خود به نظام را ثابت کرده ایم ولی نظام جمهوری اسلامی هم باید به ما احترام بگذارد و دنبال سیاست های رضا شاه پهلوی نباشد.
  0  0
 2. انشالا امسال شاهد تدریس زبان ترکی در مدارس هستیم ما به همین دلیل به دولت تدبیر و امید رای دادیم ما خواهان تدریس ترکی در مدارسمان هستیم
  0  0
 3. تورک دیلینده مدرسه ایستیریخ
  0  0
 4. زبان ترکی از زبانهای زنده و پر تکلم دنیاست . به خصوص که اکثر کشورهای همسایه ایران ترک زبان هستند و این عامل میتونه در نزدیکی کشورمان به منطقه وسیعی از آسیا و اروپا رو سبب بشه و هم عامل اتحاد و پشتیبانی هر چه بیشتر اقوام ترک ایرانی و پیشرفت دموکراسی در ایران بشه
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *