خانه / آخرین اخبار / روند صادرات استان اردبیل صعودی است

روند صادرات استان اردبیل صعودی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: نرخ صادرات استان اردبیل از ۵۶ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۷۲ میلیون دلار در سال گذشته رسیده و اگر مشکلی در زمینه صادرات و تولید در ماه‌های باقیمانده سال ۹۵ به وجود نیاید این روند امسال نیز تداوم می‌یابد.

به گزارش یول‌پرس، سیدحامد عاملی در نشست بیستمین سالروز استانی صادرات با عنوان تجارت کهن، بازار مدرن در اردبیل اظهار داشت: روند صادرات استان اردبیل از سال ۹۲ تا کنون، روند صعودی داشته و از نرخ ۵۶ ملیون دلار در سال ۹۲ به نرخ ۷۲ ملیون دلار در سال ۹۴ رسیدیم که این روند امسال نیز تداوم خواهد داشت.

وی گفت: ادامه روند صعودی در حوزه تولید و صادرات در صورتی است که نگاه به این حوزه از جانب دولت نگاه حمایتی باشد در غیر این صورت این روند به حالت رکود قبلی باز خواهد گشت.

عاملی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که اخیرا در حوزه تجارت و صادرات بین کشورهای ایران روسیه و آذربایجان امضا شده است، تصریح کرد: فضای بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاران استان در این دو کشور به همت مسئولان استانی ایجاد شده که تجار و بازرگانان ما باید از بستر ایجاد شده در بازارهای این دو کشور نهایت استفاده را داشته باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با بیان اینکه سهم کشور ما در بازارهای جهانی بسیار اندک است، افزود: سال گذشته ما ۴۲ میلیارد دلار صادرات در کشور داشتیم که با کسر صادرات نفتی سهم کشور ما از بازارهای جهانی نزدیک صفر است.

وی گفت: بازارهای امروز پذیرای کالاها و ملزومات خود به شیوه‌های ارایه و بسته بندی سنتی نیستند و ما در این عرصه باید اقدامات مهمی را در زمینه استانداردسازی، بسته بندی و تبلیغات انجام دهیم تا بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم و این کارها بر عهده خود سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی است.

عاملی بیان کرد: هر سیاستی که از جانب دستگاه‌های دولتی سبب ضعف بخش خصوصی شود بر ضد اقتصاد کشور است و برای ارایه کالاهای تولید داخل در بازار‌های جهانی باید از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود و دستگاه‌های استانی و بانک‌های استان هم باید در مسیر توسعه کشور و همگام با سایر استان‌ها قدم بردارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اظهار کرد: باید جایگاه بخش خصوصی در نظام اقتصادی کشور تعیین شود تا زمینه مشارکت در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها برای مردم و بخش خصوصی استان اردبیل هم فراهم شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *