خانه / آخرین اخبار / آخرین اخبار از تحولات مناقشه قره‌باغ اشغالی

آخرین اخبار از تحولات مناقشه قره‌باغ اشغالی

از تاکید رئیس سازمان آزادي قره‌باغ بر کم‌کاری دولت و ضرورت اقدام نظامی برای آزادسازی قره‌باغ تا مخالفت سفیر آمریکا در باکو با راهکارهای نظامی و موضع‌گیری سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص اقدام ارامنه برای تغییر نام قره‌باغ از جمله آخرین تحولات سیاسی این مناقشه طی روزهای اخیر می‌باشد.

عاکف نقی: اراضی اشغالی قره باغ باید از طریق نظامی آزاد شوند

عاکف نقی، رییس «سازمان آزادی قره باغ» جمهوری آذربایجان با محکوم کردن سفر مدافعان حقوق بشر ارمنستان به باکو، گفت: روند خیانت آمیزی درباره مساله قره‌باغ جریان دارد. این سفرها به آزادی قره‌باغ کمک نمی‌کند. اراضی اشغالی ما باید از طریق نظامی آزاد شوند.

رییس سازمان آزادی قره‌باغ گفت: هم اکنون روند خیلی عجیبی جریان دارد. این روند، آغاز یک خیانت بزرگ است. سال‌ها قبل برای نخستین بار برای آوردن ارامنه به کشورمان تلاش کردند. اما، با آنکه کتک خوردیم و دستگیر شدیم، از آن جلوگیری کردیم. در سال ۲۰۰۴ نیز برای بار دوم، خواستند افسران ارمنی را به جمهوری آذربایجان بیاورند که در آن زمان نیز مواجهه جدی ایجاد کردیم. در آن زمان دستگیر شدیم و برایمان حکم زندان صادر کردند و سپس آزاد کردند. اکنون، سومین مرحله است و این کار تحت پوششی جدید انجام می دهند.

عاکف نقی افزود: ادعا می‌کنند که گویا ارامنه می‌آیند در باکو از موضع جمهوری آذربایجان سخن می‌گویند. اما، سخنان آنها نیمه کاره است و به هیچ وجه با منافع و موضع جمهوری آذربایجان منطبق نیست. آغاز این روند، بی‌معناست و اهانت به روح شهدایمان و پرچممان است. این روند، ضربه‌ای سخت به امر آزادی قره‌باغ می‌زند. متاسفانه اشخاصی که برای افکار و اندیشه شان احترام قائلیم نیز در این روند مشارکت دارند. تلاش می‌کنند که این را پیروزی بزرگ برای جمهوری آذربایجان قلمداد کنند. اما، به نظر من، این نیز یک بازی دیگر از طرف ارامنه است. ارامنه از شیوه‌های مختلف برای ورود به باکو و عادی‌سازی مناسبات استفاده می‌کنند. اکنون نیز به شکل ظریفی این کار را انجام می‌دهند. به همین علت، باید قاطعانه از این کار جلوگیری شود. به هیچ وجه نباید اجازه ورود ارامنه به جمهوری آذربایجان داده شود. این برنامه‌ها به آزادی قره‌باغ خدمت نمی‌کند.

سفیر آمریکا در باکو: مناقشه قره باغ راه حل نظامی ندارد

«رابرت سکوتا» معتقد است، مناقشه قره‌باغ راه حل نظامی ندارد و باید از طریق دیپلماسی حل شود.

«رابرت سکوتا» سفیر ایالات متحده آمریکا در جمهوری آذربایجان گفت: روسای گروه میانجیگر سازمان امنیت و همکاری اروپا تلاش می کنند روسای جمهور و دیپلمات‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان را گرد هم‌آورده و مناقشه قره‌باغ را از طریق دیپلماسی حل کنند.

وی افزود: این بحران راه حل نظامی ندارد و طرفین باید بدانند از طریق نظامی به نتیجه‌ای نمی‌رسند.

لازم به ذکر است که وزیر امور خارجه آذربایجان روز گذشته گفت: نشست بعدی قره‌باغ با حضور دیپلمات‌های ارشد ارمنستان و جمهوری آذربایجان اوایل ماه دسامبر در هامبورگ آلمان در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار خواهد شد. آذربایجان می‌خواهد مسئله قره‌باغ حل شود.

ماریا زاخارووا ؛ استقلال قره‌باغ را به رسمیت نمی‌شناسیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: در حال حاضر با مطرح شدن تغییر نام این منطقه، موضع روسیه با تاثیر نپذیرفتن از این موضوع درخصوص نظام مندی مناقشه، تغییر نخواهد یافت.

“ماریا زاخارووا” نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری آپا در مسکو اعلام کرد: روسیه نیز همچون دیگر هم صدران گروه مینسک، قره باغ کوهستانی را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت نمی‌‌شناسد.

وی در واکنش به اقدام جدایی طلبان قره باغ و دولت ساختگی این منطقه برای تغییر نام اراضی اشغال شده، افزوده است: بر این باوریم که استاتوس اساسی قره باغ در مذاکرات صریحاً باید مشخص شود لیکن در حال حاضر با مطرح شدن تغییر نام این منطقه، موضع روسیه با تاثیر نپذیرفتن از این موضوع درخصوص نظام مندی مناقشه، تغییر نخواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با روشنگری در خصوص مورد مذاکره قرار گرفتن یا نگرفتن مناقشه در دیدار وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه مینسک، در هامبورگ ابراز داشته است: با دیگر هم صدران به یاری رسانی در واسطه گری طرفین مناقشه ادامه خواهیم داد، بر همین اساس نیز امروز ۱۰ نوامبر در شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری و همچنین جلسه گروه مینسک، نظام مندی منطقه قره باغ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با تأکید عنوان کرده است: امیدواریم این بررسی‌‌ها در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری در هامبورگ که در تاریخ ۸-۹ دسامبر برگزار خواهد شد، ادامه یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *