خانه / آخرین اخبار / حضور ورزشکاران ایرانی در تیمهای ملی کشور جمهوری آذربایجان

حضور ورزشکاران ایرانی در تیمهای ملی کشور جمهوری آذربایجان

بزرگ‌ترین کوچ ورزشی چند سال قبل شکل گرفت که پنج تکواندوکار ایران به عضویت تیم‌ملی جمهوری آذربایجان درآمدند. سینا بهرامی، میلاد بیگی، سهیلا سیاحی، پریسا کفایی و احمدمحمدی نفراتی هستند که برای تیم‌ملی آذربایجان مبارزه می‌کنند. این روزها هم اخباری از حضور یکی از تکواندوکاران ایران - که حتی در انتخابی مسابقات اینچئون هم حاضر بود - در تیم ملی جمهوری آذربایجان به گوش می‌رسد.

سامان طهماسبی شاید اولین کسی بود به علت نادیده گرفتن تلاش هایش در ایران، به تابعیت  کشور جمهوری آذربایجان درآمد. این کشتی‌گیر وزن ۸۴ کیلوگرم که سال ۲۰۰۶ در گوانگجو برنز گرفت و همین رنگ مدال را سال بعد در مسابقات کشتی فرنگی به میزبانی باکو تکرار کرد و همان سال در رقابت‌های قهرمانی آسیا به میزبانی بیشکک قرقیزستان طلا بر گردن آویخت. از آنجایی که طهماسبی از شرایط مالی، حقوق و پاداش‌های دریافتی‌اش ناراضی بود، پیشنهاد تغییر تابعیت کشور آذربایجان را پذیرفت و اکنون برای تیم‌ملی کشتی‌فرنگی آذربایجان روی تشک می‌رود و در سال ۲۰۱۰ نیز در رقابت‌های جهانی کشتی‌فرنگی مسکو مقابل ایران قرار گرفت. درآمد ماهانه طهماسبی در آذربایجان ۴ هزار دلار و برای هر مدال اروپایی و جهانی مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است.  مسعود هاشم‌زاده دومین کشتی‌گیری بود که به پیشنهاد کشور آذربایجان پاسخ مثبت داد و برای تیم‌ملی کشتی‌فرنگی این کشور به میدان رفت. هاشم‌زاده که در وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی می‌گیرد در المپیک ۲۰۰۴ آتن همراه تیم‌ملی کشتی‌فرنگی ایران بود و در المپیک پکن نیز حضور داشت، اما همان چیزی که سامان طهماسبی را به کشتی آذربایجان کشاند، او را هم به تیم‌ملی کشتی‌فرنگی آذربایجان برد.

وحید سرلک، عضو سابق تیم‌ملی جودوی ایران به دلیل نادیده گرفتن زحماتش در ورزش ایران ، راهی آلمان شد: «سال‌ها برای رسیدن به تیم‌ملی زحمت کشیدم و درآمد دیگری جز ورزش و تیم‌ملی نداشتم. زمانی که به نفر اول وزن خود در تیم‌ملی تبدیل شدم، خیلی راحت زحمات من نادیده گرفته شد.» به غیر از او احسان رجبی دیگر جودوکاری است که راهی آن سوی مرزها شده است.

داو‌د اطمینانی، یکی از این ورزشکاران بود که با لباس تیم‌ملی انگلستان در مسابقات مختلف شرکت کرد. کوچ تکواندوکاران ایران اما از دو سال قبل آغاز شد که راحله آسمانی دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو پیراهن تیم‌ملی بلژیک را پوشید. دینا پوریونس و میثم رفیعی نفرات بعدی بودند که به ترتیب راهی هلند و فنلاند شده و به عضویت تیم‌های ملی این کشورها درآمدند. اما بزرگ‌ترین کوچ ورزشی چند روز قبل شکل گرفت که پنج تکواندوکار ایران به عضویت تیم‌ملی جمهوری آذربایجان درآمدند. سینا بهرامی، میلاد بیگی، سهیلا سیاحی، پریسا کفایی و احمدمحمدی نفراتی هستند که برای تیم‌ملی آذربایجان مبارزه می‌کنند. این روزها هم اخباری از حضور یکی از تکواندوکاران ایران محمدرضا معتمد که حتی در انتخابی مسابقات اینچئون هم حاضر بود به تیم ملی و تابعیت کشور جمهوری آذربایجان پیوست./

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *