خانه / آخرین اخبار / آیا رقص‌های ما در منطقه بهار، کردی است؟

آیا رقص‌های ما در منطقه بهار، کردی است؟

این سوال تا الان به گوش خیلی از شما ها رسیده است که آیا مردم ترک بهار، کردی می رقصند؟ باید در جواب عرض کنم خیر مردم بهار کردی نمی رقصند بلکه ترکی می رقصند.

به گزارش یول‌پرس؛ به نقل از بهارانه، اشتباهی که خیلی ها آن را مرتکب میشوند این است که فکر می کنند اگر تعدادی با صدای ساز و دهل به صورت دایره وار دست در دست هم یا دست بر روی شانه همدیگر برقصند می شود، رقص کردی، کردها در کردستان به شیوه کردی می‌رقصند که تفاوت ها و شباهت هایی به رقص ترکها در منطقه ما دارد.

نکته ای را که باید اشاره کنیم این است که متاسفانه در منطقه بهار به دلیل عدم توجه مسئولین فرهنگی و حتی خود مردم  با پرداخت هزینه های گزاف به گروه های موسیقی (کردی) باعث نابودی ترانه های سنتی ترکی و ساز دهل سنتی می شویم.

حال سوال پیش می آید که رقص سنتی ما ترکهای بهار چیست؟ این رقص در میان ترکهای همدان، ساوه، قم، قزوین، زنجان، کشور ترکیه “هالای” نامیده می‌شود در تبریز، اردبیل و… نقاط مرکزی آذربایجان به آن هم هالای و هم یاللی می گویند.

پس بهتر است در چنین مراسماتی که با ارکست های غیربومی ، تیشه بر ریشه فرهنگ ما میزنند حضور نیافت و سعی کرد حدالمقدور  در مراسمات جشن و عروسی موسیقی و رقص سنتی و فولکلور و اصیل آذربایجان استفاده کرد.

متاسفانه طبق آمار غیر رسمی بیش از یک میلیارد تومان سالیانه به اجاره این ارکستر های غیربومی در بهار هزینه می شود.

حال چقدر فرهنگ برایمان مهم است؟ یک شب شادی به چه قیمتی ؟! به قیمت نابودی فرهنگ، اصالت، زبان مادری و دهن کجی به گذشتگان؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *