خانه / آخرین اخبار / پیشتازی آذربایجان‌شرقی در ابتلا به دیابت

پیشتازی آذربایجان‌شرقی در ابتلا به دیابت

 مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد: آذربایجان‌شرقی در شیوع دیابت و همچنین کم‌تحرکی پیشتاز است.

به گزارش یول‌پرس، جبرییل شعربافی در دومین نشست تخصصی مدیریت دیابت در آذربایجان‌شرقی، با اشاره به برنامه‌های معاونت بهداشتی دانشگاه در اجرای سند ملی دیابت اظهار کرد: تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان تا سال ۲۰۲۵ به ۳۰۰ میلیون دیابتی خواهد رسید و نرخ رشد دیابت  با گذشت زمان نیز روند صعودی را طی خواهد کرد.

وی افزود: ۱٫۱ الی ۲٫۲ درصد از مرگ و میرها در کشور ما مربوط به بیماری دیابت است و استان‌ها و شهرها در آذربایجان‌شرقی رتبه‌ی اول و مناطق روستایی نیز رتبه‌ی سه الی چهار را در ابتلا به دیابت به خود اختصاص داده‌اند.

وی تاکید کرد: طبق آخرین آمارها در سال ۹۵ در این استان حدود ۴۴هزار و ۲۰۹ نفر فرد مبتلا به دیابت وجود دارند که این روند نرخ رشد ۲٫۵ درصدی را نشان داده است.

شعربافی عنوان کرد: آذربایجان‌شرقی از نظر مصرف میوه و سبزیجات رتبه‌ی خوبی نداشته و بر خلاف آن در مصرف سیگار و دخانیات درصد بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با بیان اینکه به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری سند تدبیر و توسعه‌ای تنظیم شد، گفت: هدف عمده از تدوین این سند،  بهبود سبک زندگی مردم به عنوان یکی از ریزفاکتورهای مهم در شیوع بیماری‌ها است.

وی تاکید کرد: این طرح به نام ۵٫۵٫۵ معروف است و ۱۵ هدف عمده در آن مطرح شده است و عوامل خطرساز رفتاری و عوامل بیولوژکی که ایجاد بیماری می‌کنند از آن دسته هستند و تلاش‌ها در راستای کنترل این بیماری‌ها است.

شعربافی خاطرنشان کرد: ارتقاء و بهبود فعالیت‌های بدنی، شناسایی به موقع بیماران و درمان سریع بیماریها، پوشش و خدمات بیمه‌ای و توانمدسازی سیستم‌های درمانی از جمله راهکارها جهت بهبود سلامت و کنترل بیماری‌ها است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *