خانه / آخرین اخبار / اقدامات برای ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری و راه‌اندازی موزه سنگ

اقدامات برای ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری و راه‌اندازی موزه سنگ

جانشین مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از راه‌اندازی موزه سنگ در شهر اهر خبر داد و گفت: ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری یکی از اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی است.

به گزارش یول‌پرس، احمد حمزه‌زاده پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهر، تبریز ۲۰۱۸ را فرصتی مناسب و مغتنم برای معرفی توانمندی‌های بالقوه شهرستان‌های استان در زمینه مختلف بوده و امیدواریم با برنامه مطلوب وتعامل مثبت از این فرصت به نحو شایسته به خصوص در حوزه گردشگری اقدامات عملی انجام دهیم.

وی گفت: ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری یکی از اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی است.

حمزه‌زاده افزود: آزادسازی محوطه بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری و جلوگیری از ساخت و سازهای جدید در محوطه این بقعه از شرایط ثبت جهانی است که امیدواریم با رعایت این شرایط و بررسی پرونده ثبت بتوانیم بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری را جزء آثار جهانی معرفی کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری در جریان زلزله سال ۹۱ آسیب دیده است، کار مطالعه مرمت این بقعه با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز به پایان رسیده است که امیدواریم هر چه سریع‌تر کار مرمت بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری را به پایان برسانیم.

جانشین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، گفت: طبق قانون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که ملزم به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری است بر همکاری سایر دستگاه‌های خدمات رسان نیز برای ایجاد تأسیسات تأکید شده است که در بعضی از مواقع با عدم همکاری این دستگاه‌ها روبه‌رو می‌شویم.

وی،  از آماده بودن پارک گردشگری ولایت، پارک جنگلی فندقلو، تالاب یوسفلو و آبگرم با حل مراحل اداری جهت واگذاری به شهرداری و  بخش خصوصی خبر داد.

جانشین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، همچنین با اشاره به وجود معدن متروکه مس مزرعه شهرستان اهر گفت: پیگیر احیای این معدن در کمیته طبیعت گردی استان خواهیم بود تا با تصویب آن و سرمایه‌گذاری شاهد حضور گردشگران باشیم.

 وی، در ارتباط با ایجاد موزه سنگ در شهرستان اهر نیز گفت: در صورت تأمین مکان از سوی شهرداری در اسرع وقت نسبت به تجهیز و راه‌اندازی آن اقدام خواهیم کرد.

جانشین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه تبریز ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای شناساندن جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌های استان است گفت: در این زمینه چند محور اصلی تعریف شده است که یکی از این محورها شهرستان اهر و منطقه قاراداغ است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *