خانه / آخرین اخبار / وزیر خارجه ترکیه: امیدواریم آمریکا برخی از اشتباهات گذشته را تکرار نکند

وزیر خارجه ترکیه: امیدواریم آمریکا برخی از اشتباهات گذشته را تکرار نکند

وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت از آمریکا می‌خواهیم سرکرده و مسئولان فرقه تروریستی فتو به تركيه تحویل و به حمايت از ی.پ.گ به عنوان شاخه سورى گروه تروریستی پ.ک.ک پایان دهد.

به گزارش یول‌پرس، ‌مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاح نهمین کنفرانس سفیران کشور در آنکارا گفت: “امیدواریم آمریکا برخی از اشتباهات گذشته را تکرار نکند. دو درخواست فوری از این کشور داریم؛ تحویل سرکرده و مسئولان فرقه تروریستی فتو به ترکیه و عدم حمایت از ی.پ.گ به عنوان شاخه سورى گروه تروریستی پ.ک.ک”.

ادامه سخنان وزیر امور خارجه ترکیه در این کنفرانس به شرح زیر است:

روابط ترکیه و آمریکا در سطح استراتژیک است. مشارکت دو کشور در ناتو ابعاد مختلفی را به روابط دوجانبه افزوده است. مایلیم روابط دوجانبه با دولت جدید آمریکا نیز مانند قبل بر اساس منافع متقابل توسعه دهیم.

بنابراین دو درخواست مذکور از لحاظ تاثیر آنها بر آینده روابط دو کشور بسیار مهم است. ترکیه و ایالات متحده آمریکا دو شریک استراتژیک و قادر به ایجاد تاثیر مثبت در جغرافیایی وسیع هستند.

تحولات عراق به طور مستقیم بر امنیت، رفاه و صلح ترکیه تاثیرگذار است. امیدواریم درعراق صلح، امنیت و ثبات پایدار و اصلاح سیاسی برقرار شود. مایل نیستیم این کشور لانه گروه های تروریستی پ.ک.ک و داعش و غیره شود. پ.ک.ک از سال‌ها پیش عراق را اشغال کرده است.

اجازه نخواهیم داد یک منطقه دیگر مانند قدیل تشکیل و گسترش یابد. بار دیگر تاکید می کنم که ترکیه خواهان گسترش همکاری در تمام زمینه ها با عراق است و به رفتار سازنده خود ادامه خواهد داد.

سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج و مجمع مجالس آسیایی در نتیجه اقدام ترکیه «فرقه فتو» را به عنوان گروه تروریستی اعلام کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *