خانه / آخرین اخبار / استراتژی جدید ترکیه؛ مبارزه با تروریسم خارج از مرزها

استراتژی جدید ترکیه؛ مبارزه با تروریسم خارج از مرزها

هدف اولیه تروریسم تضعیف مقاومت آنکارا در برابر «سایکس-پیکو»های جدید در خاورمیانه است.

یول‌پرس: با وقوع حملات تروریستی در روزهای اخیر در ترکیه و باعث جان باختن شمار زیادی از غیرنظامیان، باردیگر این سؤال مطرح شده که “چرا ترکیه هدف حملات تروریستی قرار می گیرد؟”.

بطور کلی اقدامات تروریستی با ایجاد ترس و وحشت فضا را برای مطرح شدن سؤال مذکور آسان می کند، زیرا فضای مملو از ترس و وحشت تصمیم گیرندگان را به سوی بررسی هزینه های سیاستی که در پیش گرفته اند سوق می دهد.

– قندیل-کوبانی-موصل-سنجار: هدف چیست؟

ترکیه بیش از ۳۰ سال است که با گروه تروریستی پ.ک.ک مبارزه می کند. هدف از این کار تضعیف مقاومت آنکارا در برابر «سایکس-پیکو»های جدید است. سعی می شود با پررنگ تر کردن مرزهای واقعی و مجازی بین آنکارا و منطقه، از تبدیل این مقاومت به روندی بین کشورهای منطقه جلوگیری شود.

مبارزه با عاملان حملات تروریستی بشیکتاش، اورتاکوی و ازمیر با حذف نقش امروزی کوبانی، موصل و سینجار میسر خواهد شد. حمایت مردم ترکیه علی رغم کشته هایی که در این راه داده می شود از عملیات سپر فرات که توسط ارتش این کشور برای پاکسازی شمال سوریه از گروه های تروریستی پ.ی.د و داعش انجام می پذیرد نیز نشان دهنده فهم این موضوع ژئواستراتژیک است.

حمایت از عملیات های برون مرزی، مبارزه مشروع با تروریسم در آن سوی مرزها و حمایت از حملات و عکس العمل های مناسب علیه تروریسم نیز نکته اساسی برای فهم این قضیه است. دولت ترکیه برای تسهیل روند مبارزات ضد تروریستی برون مرزی دو اقدام انجام داد؛ نخست تغییر در ساختار استراتژیکی دفاعی ترکیه و دوم مبارزه با تروریسم و حفاظت از ثبات منطقه بود.

باید تاکید کنیم عملیات سپر فرات که در ابتدا برای پایان دادن به فعالیت گروه های تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د/ ی.پ.گ و داعش در سوریه آغاز شده است ممکن است مسئله کوبانی را نیز جز این اهداف قرار دهد.

– توان ترکیه برای عملیات برون مرزی

با مطالعه توافقنامه های سوریه و عراق، مهره‌ اصلی راهبردهای ترکیه برای مبارزات تروریستی برون مرزی بهتر درک خواهد شد. این توافق ها که در اصل برای دوران پس از اوباما تدارک دیده شده اما اشاره ای به آن نشده است، واقعیت ملموس برای انجام عملیات نظامی بلندمدت ترکیه مانند عملیات سپر فرات در منطقه است.

– منطقه برای دوران پس از اوباما آماده می‌شود

به طور خلاصه کشورهای منظقه با توجه به واقعیت های جدید حوزه های نظامی، اقتصادی و سیاسی، خود را برای دوران پس از اوباما آماده می کنند. هر بازیگری خواستار تقویت دست خود در میز مذاکرات است، اما خستگی و تجارب ناشی از موج اجبار به روند از هم گسستگی، ثبات درونی را اولویت آن ها قرار داده است.

به همین دلیل احساس می شود که در درون پیچ و خم های خشونت قرار گرفته ایم، اما در واقع در مقطعی از زمان قرار داریم که باید اهمیت نزدیکی به روسیه و توافق های سوریه و عراق و همچنین مبارزات تروریستی برون مرزی و تأثیرو دستاورد این اقدامات در میز مذکور را به خوبی درک کنیم.

پروفسور نورشین گونی: مدیر بخش علوم سیاسی و روابط بین المللی دانشگاه یلدیز تکنیک استانبول و معاون رئیس مرکز تحقیقات راهبردی بیلگه سام

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی بود، منتظر دیگر تحلیل های منطقه ای رسانه های ترکیه هستیم.
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *