خانه / آخرین اخبار / تنها ۳۰ درصد اعتبارات احیای دریاچه اورمیه محقق شده است
در حضور معصومه ابتکار مطرح شد:

تنها ۳۰ درصد اعتبارات احیای دریاچه اورمیه محقق شده است

معاون دانشگاه صنعتی شریف در جلسه شورای اداری استانداری آذربایجان غربی در حضور معصومه ابتکار گفت: امسال تنها ۳۰ درصد اعتبارات احیای دریاچه ارومیه محقق شده است

به گزارش یول‌پرس، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست در جلسه شورای اداری استانداری آذربایجان غربی که با حضور نماینده ولی‌فقیه ، استاندار و معاون استاندار برگزار شد  با اشاره به اینکه وضعیت فعلی دریاچه اورمیه نشانه بی‌توجهی در سال‌های متمادی به موضوع محیط‌زیست است گفت: دریاچه اورمیه متعلق به‌کل بشریت است و آیندگان در این خصوص از ما سؤال خواهند کرد و ما ناگزیر هستیم در راستای بهبود وضعیت و احیای آن تمام توان خود را به کار بگیریم.

خانم ابتکار نسبت به شرایط موجود در بخش کشاورزی استان هشدار داده و گفت: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی نظام را در قالب محیط‌زیست بیان کردند و فرمودند که موضوع محیط‌زیست یک مسئله فرا بخشی و کلان است. با توجه به وضعیتی که در کشاورزی ایران به وجود آمده است سبب شده است که کشاورزی ایران در وضعیت بحرانی قرار بگیرد.

خانم ابتکار با اشاره به این‌که مهم‌ترین چالش زیست‌محیطی حال حاضر کشور تغییر الگوی مصرف آب است ادامه داد: دریاچه اورمیه در طول سال‌ها مقاومت کرده و در حالت مرگ بوده و اگر اقدامات دولت یازدهم صورت‌ نمی‌گرفت تاکنون به‌طور کامل تخریب‌شده‌ بود.

ابتکار تنها راهکار نجات محیط‌زیست کشور را ایجاد اقتصاد سبز در کشور دانست و گفت: یکی از راه‌های ایجاد توسعه پایدار، ایجاد انقلاب کشاورزی است.

معاون سیاسی و امنیت استاندار آذربایجان غربی نیز ضمن هشدار نسبت به افزایش آلاینده‌ها در اورمیه از لزوم توجه جدی سازمان محیط‌زیست به این امر گفت.

آقای رادفر با اشاره به این‌که در سه سال اخیر آلاینده‌ها در اورمیه افزایش قابل‌توجهی داشته است افزود: وجه به کارکرد‌های سازمان‌های مردم‌نهاد توجه به فعالیت این نهادها می‌تواند در راستای کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد..

معاون دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جلسه بابیان اینکه امسال ۳۰ درصد اعتبارات احیای دریاچه ارومیه محقق شده است افزود: در حال حاضر باوجود بارندگی‌های مناسب به‌صورت میانگین ۲۷ سانتی‌متر از تراز دریاچه ارومیه کاسته شده و ظرف ۲۰ سال اخیر نیز ۸ متر از تراز آن کم شده است.مسعود تجریشی بابیان اینکه به‌صورت میانگین هرسال ۴۰سانتی‌متر از تراز دریاچه ارومیه از بین رفته است افزود: دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید به امور اجرایی و دستگاه‌های نظارتی به‌عنوان پایگاهی که بتواند پایش و نظارت انجام دهد بنگرند.مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان_غربی همچنین در این جلسه گفت: از دانشگاه‌ و ظرفیت‌های علمی کشور و استان می‌خواهیم ارتباط و تعامل خود را با این اداره کل تقویت کرده و تعاملی منسجم با بخش محیط‌زیست ایجاد کند..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *