خانه / آخرین اخبار / سیگنال‌های غربی‌، تجزیه‌طلبان را برای تغییر هویت قره‌باغ امیدوار می‌کند

سیگنال‌های غربی‌، تجزیه‌طلبان را برای تغییر هویت قره‌باغ امیدوار می‌کند

به اعتقاد کارشناس روابط بین‌الملل، مسئله قره‌باغ باید پشت میز مذاکره حل‌وفصل شود. اگر صحبت از حق تعیین سرنوشت است، مسلمانان فلسطینی از سال ۱۹۴۸ تاکنون دنبال تعیین سرنوشت خود هستند، اما کسی در سازمان‌های بین‌المللی این موضوع را جدی نمی‌گیرد.

به گزارش یول‌پرس، «قهرمان نورانی»،کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی در منطقه قره‌باغ، با اشاره به سیگنال‌های غربی‌ها برای تغییر هویت قره‌باغ بیان داشت: همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در جمهوری خود خوانده قره‌باغ کوهستانی در حالی برگزار شد که این همه‌پرسی با مخالفت‌های بین‌المللی از جمله سازمان امنیت و همکاری اروپا مواجه شد.

روسای گروه مینسک نیز با صدور بیانیه‌ای آن را محکوم کردند. همزمان ایران از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو این موضوع را قویاً محکوم کرد و بر حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تأکید داشت.

وی با تأکید بر دوگانگی دولت‌های غربی در برخورد با مسئله قره¬ باغ، مطرح کرد: آن‌ها از یک‌سو برگزاری چنین رفراندومی را به رسمیت نمی‌شناسند و از سوی دیگر برای بررسی روند همه‌پرسی، ناظر به جمهوری خود خوانده می‌فرستند. غربی‌ها معمولاً استانداردهای دوگانه دارند. نکته جالب این است که برگزاری چنین رفراندومی بلافاصله بعد از دیدار رئیس‌ جمهور فرانسه با رئیس‌جمهور ارمنستان صورت گرفت.

کارشناس روابط بین‌الملل با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه اشاره داشت: فرانسوا اولاند با استفاده از لفظ خلق قره‌باغ به موضوع حق تعیین سرنوشت اشاره کرد. این اظهارات چراغ سبز نشان دادن از طرف جهان مسیحیت محسوب می‌شود. در صورتی‌ که قره‌باغ طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، جزء سرزمین اسلام محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سیگنال‌های غربی‌ها تجزیه‌طلبان را برای تغییر هویت قره‌باغ امیدوار می‌کند، گفت: در واقع جمهوری خود خوانده قره‌باغ از سوی هیچ دولتی حتی از طرف خود ارمنستان نیز به رسمیت شناخته نشده است. پس طبیعی است که همه‌پرسی آن غیرقانونی است و روند صلح قره‌باغ را پیچیده‌تر می‌کند. اقدامات مشابهی از طرف تجزیه‌طلبان صورت گرفته بود. به این معنی که آن‌ها با هدف دستیابی به استقلال و تثبیت اشغال گری خود دست به چنین اقداماتی می‌زدند. در صورتی‌ که این اقدامات نمی‌تواند واقعیت‌های منطقه را تغییر دهد.

نورانی با توجه به اینکه تجزیه‌ طلبان قصد دارند نام منطقه را از قره‌باغ کوهستانی به آرتساخ تغییر دهند، مطرح کرد: هیچ‌کدام از این اقدامات مشروعیت ندارد؛ چراکه به‌صورت مسالمت‌آمیز صورت نگرفته‌. آن‌ها در اوایل دهه ۹۰ میلادی با کمک روسیه توانستند این منطقه و ناحیه اطراف قره‌باغ را که ۲۰ درصد خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود، از این کشور جدا کنند. چنین اقدامی طبق موازین بین‌المللی غیرقانونی است. این موضوع از سوی شورای امنیت سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته نشده است؛ بنابراین آن¬ها نمی‌توانند به‌ صورت یکجانبه یک جمهوری در خاک جمهوری آذربایجان تشکیل دهند و یا به ارمنستان ملحق کنند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان و ارمنستان را طرفین مناقشه می‌داند، افزود: قره‌باغ کوهستانی طرف مناقشه محسوب نمی‌شود. دولت ایران معتقد است این مسئله باید پشت میز مذاکره حل‌وفصل شود. اگر صحبت از حق تعیین سرنوشت است، مسلمانان فلسطینی از سال ۱۹۴۸ تاکنون دنبال تعیین سرنوشت خود هستند، اما کسی در سازمان‌های بین‌المللی این موضوع را جدی نمی‌گیرد.

کارشناس روابط بین‌الملل با بیان عواقب برگزاری چنین رفراندومی گفت: این اقدام با تأیید ضمنی متحدان ارمنستان و دولت‌های مسیحی صورت گرفته است. آن‌ها تلاش می‌کنند از طریق تداوم اشغال به منافع نامشروع خود در منطقه قفقاز جنوبی برسند و به دنبال صلح و ثبات در منطقه نیستند. این کشورها صرفاً به کسب امتیازات اقتصادی و امنیتی به‌ویژه دستیابی به انرژی دریای خزر می‌اندیشند.

وی با یادآوری اینکه حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان برای تجزیه¬ طلبان ارزش چندانی ندارد، اشاره داشت: نقض آتش‌بس در خطوط تماس نیروهای آذربایجان و ارمنستان در روزهای اخیر به‌ صورت پیاپی مشاهده شده است. این اقدامات نشان می‌دهد که طرف متجاوز نگران نیست که از طرف مجامع بین‌المللی مورد بازخواست قرار گیرد.

 

یک دیدگاه

 1. برای بار هزارم
  ناگورنو معادل ارمنی کلمه کوهستانی و تو تورکی به معنای داغلیغ میباشد
  استفاده از این کلمه جعلی برای این منطقه چه تو متن اخبار و چه تو نقشه هاتون میتونه ابزاری برای سو استفاده دشمن باشه
  لطفا بیشتر دقت کنید
  الان تو نقشه ای که تو متن اخبار هست این کلمه جعلی مجددا استفاده شده
  وقتی خودمون رعایت نمیکنیم از دشمن چه انتظاری داریم؟
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *