خانه / آخرین اخبار / یونسکو و مراسم های یادبود در سال ۲۰۱۶

یونسکو و مراسم های یادبود در سال ۲۰۱۶

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد، یونسکو همچون سالهای گذشته برای بزگداشت اشخاص، رخدادها و وقایع تاریخی لیستی از مراسمات و بزرگداشتها را اعلام نموده است.

مقرر یونسکو

به گزارش یول‌پرس به نقل از وب سایت یونسکو، این سازمان که هر ساله در راستای گسترش فرهنگ ملل و جهت معرفی فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم ملل جهان به یکدیگر مراسماتی را برگزار می کند، امسال نیز لیستی بلند بالا از مراسم هایی که قرار است در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شود را ارائه داده است.

در این لیست همراه با آثاری از کشور های مختلف جهان، مواردی نیز از ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه به چشم می خورد.

بزرگداشت ۲۰۰ سال کوچ تعدادی از آلمانها به آزربایجان و قفقاز شمالی، بزرگداشت ۱۱۵۰ سال تولید محمد زکریای رازی در ایران، ۱۰۵۰ سال تولد سید مرتضی الماهدی در ایران، عراق و لبنان از جمله این مراسمات می باشد.

همچنین در کشور قزاقستان نیز ۱۵۰ سالگرد تولد علی خان بوکئیخان، دانشمند قزاق و همچنین ۱۰۰۰ سالگرد تاسیس شهر آلماآتی پایتخت پیشین این کشور برگزار خواهد شد.

در این راستا در کشور ترکیه نیز به مناسب ۵۰ سالگرد وفات “محمد فعاد کوپرولو” تاریخشناس و نویسنده بزرگ ترک و همچنین به مناسبت ۸۵۰ سالگرد وفات خواجه احمد یسوی از شاعران نامدار جهان ترک با همکاری کشور های قزاقستان، قرقیطستا و آذربایجان مراسم یادبودی برگزار خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *