خانه / آخرین اخبار / اهمیت آسیب شناسی انتخابات شورای شهر سولدوز

اهمیت آسیب شناسی انتخابات شورای شهر سولدوز

انتظار می‌رود روشنفکران و بزرگان سولدوز از پیروزی امروز زیاد مغرور نشوند و با ارزیابی دقیق دو انتخابات گذشته و حواشی آن، کینه‌های گذشته را کنار بگذارند و اراده‌ای را در افکار عمومی برای ایجاد یک اتحاد منطقی، قدرتمند و مشروع به وجود بیاورند و شیرینی امروز را با پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم دوچندان کنند.

یول‌پرس- علی ضیاء: انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری با تمام فراز و فرودهایش به پایان رسید. شهر سولدوز(نقده) یکی از حیاتی‌ترین حوزه‎‌های انتخابیه در آذربایجان است که برای بسیاری از شهروندانش اهمیت انتخابات شورا در آن اگر از انتخابات ریاست جمهوری بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. مردم سولدوز در این دوره از انتخابات به معنای واقعی کلمه حماسه‌ای کم نظیر آفریدند. اگر نتایج انتخابات را بررسی کنیم پیام صریح مردم سولدوز خطاب به دوست و دشمن را از لابه‌لای اعداد و ارقام می‌توانیم به وضوح دریافت کنیم.

سیدعلی ضیا

در حالی‌که نفر اول انتخابات در شهر پرجمعیت و بزرگ خوی ۱۲۷۰۰ رای بدست آورد، مردم شهر کوچک سولدوز بیش از ۱۷۰۰۰ رای به اولین منتخب خود که از لیست نه نفره موسوم به ائتلاف خادمین بود دادند. این رای بالا نشان از قاطعیت بالای مردم برای حمایت از لیست وحدت آفرین برای جلوگیری از پخش آرا دارد. علی‌رغم حمایت قاطع مردم از اجماع و لیست واحد، بسیاری از شهروندان از سازوکار رسیدن به این اجماع ناراضی هستند و اظهار می‌دارند که تمکین آنها به این لیست نه از روی رضایت کامل بلکه از روی مصلحت بوده و آنها از بین دو گزینه «بد» و «بدتر»، بد را انتخاب کرده‌اند. مشابه این در انتخابات گذشته مجلس هم اتفاق افتاد. در حالی‌که مردم سولدوز از چهار سال تبعیض از سوی نماینده این حوزه در مجلس نهم به تنگ آمده بودند، از ماه‌ها مانده به انتخابات مجلس دهم جلساتی در بین توده‌های مردم برای بررسی انتخابات و پیدا کردن راه حل برای تعیین نامزد واحد برگزار می‌شد. فضای سیاسی شهر به‌گونه‌ای بود که تقریبا همه مردم سولدوز موافق اجماع بودند. در فضای مجازی نیز مهمترین موضوع انتخابات، مسئله اجماع بود. با همه اینها اما در نهایت نزدیک به دوازده هزار نفر از مردم به گزینه‌ای غیر از نامزد مورد نظر اجماع رای دادند. هرچند بیش از چهل و پنج هزار رای در آن انتخابات به سبد اجماع ریخته شد اما با توجه به اینکه قبل از انتخابات، تقریبا همه شهر در حمایت از مسئله‌ای به نام اجماع هم نظر بود، ۱۲ هزار رای مخالف نشانگر شکستی نسبی برای اجماع است. این روند در انتخابات شوراها هم ادامه یافت و باعث چنددستگی نسبتا نگران کننده‌ای شد که به دلیل ترکیب جمعیتی شهر و تفاوت جامعه هدف در انتخابات شوراها با انتخابات مجلس، نتیجه کاملا مطلوب بود. اما این نتیجه مطلوب اهمیت انتقاد سازنده و آسیب شناسی برای آمادگی انتخابات مجلس آینده را نمی‌کاهد. بر کسی پوشیده نیست که اگر چنددستگی و بی‌برنامگی فعلی در انتخابات دو سال بعد هم ادامه داشته باشد، باید منتظر شکستی بس سنگین‌تر از سال ۹۴ باشیم. در انتخابات امسال شوراها صف بندی موافقان و مخالفان اجماع انجام گرفته تفاوت بسیاری با انتخابات مجلس گذشته داشت. رسانه محلی پرمخاطبی که در روزهای پایانی انتخابات قبلی با انتشار نظرسنجی‌های مشکوک سعی در تغییر نظر مردم بر علیه اجماع داشت، خوشبختانه این بار از پیش قراولان تبلیغ لیست واحد بود. شخصی که در انتخابات مجلس از مخالفان سرسخت اجماع بود و رو در روی مردم ایستاده بود، در این دوره نامش در لیست قرار گرفت و به برکت همین اجماع، توسط مردم نجیب و بزرگمنش سولدوز دوباره به پارلمان شهری راه پیدا کرد. در آن طرف داستان هم برخی از طرفداران اجماع قبلی، با طرح مسئله عدم شفافیت از تمکین به اجماع این دوره خودداری کردند تا اعتراض خودشان را به این روند نشان داده باشند.

در بین مردم عادی اما همانطور که اکثریت مردم سولدوز علی‌رغم نارضایتی از مکانیزم اجماع، به گزینه معرفی شده در انتخابات مجلس رای دادند و اقلیت قابل توجهی هم علی‌رغم درک حساسیت موجود به دلیل عدم شفافیت رای به نقطه مقابل اجماع دادند، در انتخابات امسال نیز شرایط تقریبا مشابه بود. اما قسمت نگران کننده ماجرا اینجاست که با توجه به شرایط موجود به جرات می‌توان گفت اگر درصد آرای مخالف در انتخابات آتی بیشتر نشود کمتر نخواهد شد و این یعنی شکست حتمی و تکرار چهار ساله دوران تبعیض!

جایگاه جمعیت تقریبا گمنام موسوم به «معتمدین و ریش سفیدان» را باید معادل جایگاه احزاب در سایر نقاط بدانیم. برای نتیجه‌گیری مطلوب، شرط لازم چنین نهادی معرف بودن و مسئولیت پذیری افراد آن است. چگونه می‌توان از مردم انتظار تمکین به گروهی را داشت که نه خودشان را معرفی می‌کنند و نه مکانیزم انتخابشان را شرح می‌دهند و نه مسئولیت انتخابشان را به گردن می‌گیرند؟ گذشته از همه اینها، بخش مهمی از وظایف یک حزب بعد از انتخابات آغاز می‌شود و رای دادن فقط نصف این قصه است. ناگفته نماند که کسی منکر حسن نیت و زحمات بدون اجرت این عزیزان نیست اما نباید از مردم انتظار داشت به مجمعی اعتماد کنند که بعد از انجام انتخابات، به دلیل ملاحظات قدرت مطالبه‌گری از منتخبین را نخواهد داشت. اگر مردم امکان ارتباط با معتمدین را نداشته باشند و بالتبع آن نیز معتمدین توانایی طرح مطالبات مردم را نداشته باشند، هیچ تضمینی برای انتخاب فرد اصلح در موسم انتخابات وجود نخواهد داشت و با قربانی شدن شایسته سالاری و رواج فضای بی‌اعتمادی محکوم به شکستی ابدی در مقابل بدخواهان این خاک خواهیم بود.

بنابراین انتظار می‌رود روشنفکران و بزرگان سولدوز از پیروزی امروز زیاد مغرور نشوند و با ارزیابی دقیق دو انتخابات گذشته و حواشی آن، کینه‌های گذشته را کنار بگذارند و اراده‌ای را در افکار عمومی برای ایجاد یک اتحاد منطقی، قدرتمند و مشروع به وجود بیاورند و شیرینی امروز را با پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم دوچندان کنند.

اختصاصی یول‌پرس- بازنشر با ذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *