خانه / آخرین اخبار / ۵ رمضان ۱۲۶۷، تولد میرزا حسن تبریزی مشهور به رشدیه

۵ رمضان ۱۲۶۷، تولد میرزا حسن تبریزی مشهور به رشدیه

میرزا حسن تبریزی (۵ رمضان ۱۲۶۷ تبریز ) مشهور به رُشدیه از پیشقدمان نهضت فرهنگی ایران در سده قبل بود. وی نخستین مؤسس مدارس جدید در تبریز و دومین مدرسه در تهران بعد از دارالفنون بود.

به گزارش یول‌پرس،مرحوم میرزا حسن تبریزی معروف به رشدیه و پدر معارف ایران، بنیان گذار آموزش نوین در ایران است. رشدیه در سال ۱۲۲۹ شمسی در محله چرندآب تبریز به دنیا آمد و پس از گذراندن مقدمات در زادگاه خود تصمیم گرفت برای ادامه تحصیلات به نجف برود اما با خواندن مقاله ای در روزنامه ثریا که شمار ایرانیان با سواد را از هر هزار نفر ده نفر ذکر کرده بود، از سفر به نجف چشم پوشید و عازم بیروت شد و در دارالمعلمین آنجا به فراگرفتن شیوه های نوین آموزش پرداخت. در سال ۱۲۶۱ با هدف تأسیس مدرسه به شیوه نوین، از مدارس جدید استانبول بازدید نمود و در همانجا الفبای صوتی را برای جایگزین نمودن با روش قدیمی آموزش در مدارس جدید ابداع کرد.

در سال ۱۲۶۲ نخستین مدرسه به سبک نو را برای کودکان مسلمان قفقاز تأسیس نمود و در سال ۱۲۶۶ نخستین مدرسه نوین ایران را در محله ششگلان تبریز بنا نهاد. این مدرسه و به دنبال آن پنج مدرسه دیگری که در تبریز و مشهد تأسیس کرد با کار شکنی ها و دسیسه های درباریان و تاریک اندیشان پی درپی بسته شد. رشدیه با فروش املاک خود و با اجازه ی علمای نجف، مسجد شیخ الاسلام تبریز را به مدرسه تبدیل کرد و در کلاس ها میز، نیمکت و تخته سیاه گذاشت و به تدریس با روش جدید اقدام نمود.

این مدرسه نیز با هجوم گروهی بی بصیرت بسته شد و حتی یکی از شاگردان جان خود را از دست داد و رشدیه نیز زخمی شد و مجبور به ترک وطن گردید. وقتی میرزا علی خان امین الدوله که سیاستمداری روشن بین بود به والیگری آذربایجان انتخاب شد، رشدیه را به تبریز فراخواند و با ایمان به پایمردی و میهن دوستی او، مدرسه ی بزرگی در تبریز باز کرد. رشدیه در این مدرسه به ۶۰ نفر دانش آموز کلاه و لباس یکسان پوشاند و به آموزش آن ها پرداخت اما با برکناری امین الدوله، دوباره مدرسه رشدیه مورد یورش قرار گرفته و به آتش کشیده شد.

رشدیه علاوه بر فعالیت های آموزشی و بنا نهادن آموزش نوین در ایران، روزنامه هایی به نام «مکتب» و «طهران» منتشر می کرد؛ از او ۲۷ جلد اثر به جا مانده است که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد: بدایه التعلیم، هدایه التعلیم، نهایه التعلیم، تحفه الصبیان، صد درس، تنبیه الغافلین، ارشاد الطالبین و …

میرزا حسن رشدیه در اواخر عمر برای در امان ماندن از دشمنی مخالفان به قم رفت و در سال ۱۳۲۳ در همانجا درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *