خانه / آخرین اخبار / “سیمرغ” اسطوره آذربایجان یا ایران

“سیمرغ” اسطوره آذربایجان یا ایران

درپی استفاده از «سیمرغ» در افتتاحیه چهارمین دوره بازی های همبستگی اسلامی در باکو سوالی که برای خیلی‌ها پیش آمد این بود که این نماد مربوط به کدام کشور است ایران یا آذربایجان، حکمت بابااوغلو، سردبیر روزنامه «یئنی آذربایجان» ،و نماینده مجلس این کشور، با انتشار مقاله ای در سایت «ترکستان» به این سوال پاسخ داده است.

به گزارش یول‌پرس، درپی استفاده از «سیمرغ» در افتتاحیه چهارمین دوره بازی های همبستگی اسلامی در باکو سوالی که برای خیلی‌ها پیش آمد این بود که این نماد مربوط به کدام کشور است ایران یا آذربایجان، حکمت بابااوغلو، سردبیر روزنامه «ینی آذربایجان» ،و نماینده مجلس این کشور، با انتشار مقاله ای در سایت «ترکستان» با تاکید بر اینکه انتخاب «سیمرغ» برای روایت تاریخ در این مراسم و نیز مراسم اختتامیه نخستین دوره بازی های اروپایی در باکو در سال ۲۰۱۵، اتفاقی نبوده است، اعلام کرد: «سیمرغ» اسطوره ترک هاست که  بعدا وارد فرهنگ ایرانی‌ها شده است.

در این مقاله آمده است: « در مقاله ای که به اختتامیه بازی های اروپایی (در سال ۲۰۱۵) اختصاص داده بودم، اسطوره پرنده سیمرغ را به عنوان محصول تفکر اساطیری ملت آذربایجان معرفی کردم و آن را به مثابه جزئی از تفکر ملی – فلسفی مان ارزیابی کردم. این پرنده اسطوره ای مجددا در افتتاحیه بازی های همبستگی اسلامی به مثابه یکی از شخصیت های اصلی به روی صحنه آمد و مرا نیز به بسط دادن این پژوهش سوق داد. یک بار دیگر اطمینان یافتم که این پرنده صرف نظر از اینکه نامش «فنیکیس»، «آنکا» ، «سمندر» یا «سیمرغ» باشد، به عنوان محصولی از جهان بینی اسطوره ای ترک، به افسانه های ملل مختلف وارد شده و از اسطوره «ایشینقیرای» (ظاهرا کلمه ای قرقیزی است)، عبور کرده است. اما، می دانم که برخی افراد به این (ادعا) اعتراض یا دستکم درباره آن تردید خواهند کرد. به همین خاطر، تحقیقی را که درباره اسطوره سیمرغ کرده ام، مجددا برایتان ارایه می کنم.  شاید هم نیازی به این کار نبود. اما تجربه تاریخی نشان می دهد که برای آن دسته از ارزش هایمان که از آنها نگهداری نمی کنیم، خیلی زود صاحبانی یافته می شود! به همین علت، وظیفه شهروندی و روشنفکری خود می دانم که از ارزش های مادی و معنوی خود حفاظت کنیم و از آنها نگهداری کنیم تا در آینده به موضوع مباحثه تبدیل نشوند.»

این نماینده مجلس جمهوری آذربایجان در ادامه با بیان اینکه: «در تمامی منابع ذکر شده است که پرنده سیمرغ در اساطیر کهن ایرانی، پرنده ای بزرگ بوده است که در کوه قاف می زیست و نماد خیرخواهی و زیبایی است»، افزوده است: « این داستان جعلی باید طوری به پایان می رسید که سیمرغ که در فارسی به معنای سی پرنده است، به اثبات برسد و فارسی بودن این نام نیز ثابت شود.  عطار نیشابوری این روایت از سیمرغ را در کتاب «منطق الطیر» ( زبان پرندگان) خود بیان کرده است. اما، اگر با دقت توجه کنیم، می بینم که این حکایت صرفا از طرف عطار جعل شده است تا اسطوره سیمرغ را فارسی کند. »

حکمت بابااوغلو افزوده است: « ایران، صرفا مکان جغرافیایی است و جغرافیا نیز اسطوره ندارد. زیرا، جغرافیا اسطوره خلق نمی کند. اسطوره ها و افسانه ها را ملت ها خلق می کنند. در این صورت، یا باید بگوییم که سیمرغ اسطوره ملل فارس زبان است یا اسطوره ملل ترک. عطار این جسارت را نداشته است که آن را اسطوره «پرس» یا «پرسیا» بنامد. زیرا، او می داند که این اسطوره  مال آنها نیست. عطار به آن ، اسطوره ملل ترک نیز نمی گوید. زیرا، نمی خواهد بگوید و بخاطر خودپرستی داخلی اش نمی خواهد به این موضوع اعتراف کند. در این صورت، گزینه مطلوب را می یابد و آن را افسانه ایران می نامد.»

سردبیر روزنامه «ینی آذربایجان» با طرح این سوال که « پس ، اسطوره سیمرغ در کجا خلق شده است؟ » افزوده است: « براساس منابع مکتوب و شفاهی ترکی ، کلمه سیمرغ در آذربایجانی « زمرد» ، در قزاقی «سامقرقخ» و در قرقیزی «شینقیرای» است. بعدها کلمه «سامقرقخ»  به شکل  کلمه «سیمرغ» وارد فارسی می شود. فارس ها نیز این کلمه را با زبان خودشان سازگار می کنند و آن را «سیمرغ » تلفظ می کنند. اندکی بعد نیز اسطوره «شینقیرای» تحریف شده و با جعل عطار نیشابوری به مثابه اسطوره ایرانی معرفی می شود.»

مولف در ادامه آورده است: « به این ترتیب، در نتیجه این تحقیق کوتاه می توانیم تاکید کنیم که  این افسانه کهن ترکی بعدها وارد فرهنگ ملل خاورمیانه ( غرب آسیا) از جمله فارس ها شده است. اما، منشأ این اسطوره متعلق به ترک هاست و ما به حق می توانیم این اسطوره را محصول تفکر اساطیر ملل ترک زبان از جمله آذربایجانی ها بدانیم. »

حکمت بابااوغلو افزوده است: « در اسطوره های تمامی ملل ، مکان لانه سیمرغ ، کوه قاف ذکر شده است که علت آن نیز این است که کشتی نوح در کوه قاف به خشکی رسید. زندگی از جمله آتش نیز از همانجا گسترش می یافت. در این صورت ، لانه پرنده سیمرغ نیز باید در کوه قاف می بود. کوه قاف در برخی منابع به شکل «قوو» یا «قاوف» و همان کوه «آغری» ذکر شده است. بنابراین، اسطوره پرنده سیمرغ در هیچ حالتی از محدوده جغرافیایی ملی – فرهنگی متعلق به ترک ها نمی تواند خارج شود.  بنابراین خالق این اسطوره نیز اجداد ما بوده اند.»

حکمت بابااوغلو در پایان تصریح کرده است:« به این ترتیب یک بار دیگر ضروری می دانم که تاکید کنیم ، اسطوره سیمرغ در مراسم افتتاحیه ( افتتاحیه بازی های همبستگی اسلامی در باکو) بطور اتفاقی انتخاب نشده است. »

۱۵ دیدگاه‌ها

 1. با مزه بود . حداقل تهمت خودپرستی رو به فردوسی میزد چون دویست سال پیش از عطار از سمیرغ حرف زده بود . واقعا دلایلش هم محکم و علمی بود . 😂😂😂
  0  0
 2. مگه ترکهای دشت قچاق سیمرغ میدانستند چیست ؟
  سیمرغ خود یک واژه پارسی است
  متاسفم برای ترکهای ساکن ایران که در ایران زندگی میکنند و از آذربایجان دفاع میکنند
  0  0
  • نه جانم . من هم مثل خیلی از ترک زبانهای ایران عاشق ایران و تاریخشم . به نژاد فارس و ترک هم اعتقادی ندارم . ترجیح میدم عاشق فردوسی و عطار و سعدی و حافظ و نظامی و شهریار باشم تا حاکمای خونریز مغول و تیموری و قاجار که بعضی ها بهشون افتخار میکنن .
   0   0
   • علی جان ترجیح میدی با فارسا باشی تا بهت بگن …… یا بیان اسامی تاریخی شهر ها ورستاهات رو به زبان خودشون انتخاب بکنن یا تو تلویزیون تو رو مسخره کنن ؟یا کردهارو از عراق بیارنن تا اذربایجان رو تغییر قومیت بکنن یا هویتت رو ازت بگیرن (که موفق شدن)بهت بگن اذری انصافا که هیچی نمیفهمی
    اره من به تیمور ترک که مردم فارس رو قتل اعام کرد افتخار میکنم تا اونا باشن دیگه با ترکها در نیوفتن همین حالاشم امثالی مثل تو نبود خیلی وقت پیش یه درسی حسابی بهشون میدادیم
    یول پرس دشمنان فحش میدن تایید میکنی همه ی نظرات رو لطفا تایید کن
    0    0
  • ترکهای دشت قچاق فکرشون تو سیمرغ نبود اونا اومدن تا به ابا و اجدادت حکومت کنن برین بشوزین خاکتون ماله ترکها بوده
   اولا پارسی نه فارسی چون عربی شدید اذربایجان دفاع کرد مقابله عربا ولی شما عرب شدین همین که نام زبان و قومتن پارس بوده چون عربا پ نداشتن گفتن ف همین حالاشم شما میگید فارس کافیه تو ایران هیچ قومی مثل شما فارسا حقارت نکشیده
   0   0
 3. وقاحت را از حد گذرانیده اید. کشور بدون تاریخ و بی هویت جمهوری آذربایجان با این اراجیف نمی تواند هویت سازی کند
  0  0
  • بدون تاریخ اذربایجانو میگی؟شوخیشم زشته الان میگم تاریخ اونا چی بوده (پایین)
   جزو قلمروی حکومت ترک تبار سلجوقیان (که خب این دودمان به کل ایران حکومت کرده)
   جزو قلمروی حکومت ترک تبار خوارزمشاهیان (که همین حکومت پایتختش تبریز بوده و به کل ایران حکومت کرده)
   جزو قلمروی مغولی و ترک تبار ایلخانان (که بازم ایران از اذربایجان اداره میشد )
   جزو قلمروی حکومت ترک تبار تیموریان
   جزو قلمروی حکومت ترک تبار قراقویونلو
   جزو قلمروی حکومت ترک تبار آق‌قویونلو
   جزو قلمروی حکومت صفویان ترک تبار که مرکز اون اذربایجان بود (که بازم مثل همشون ترکها به ایران حکومت کردن)
   جزو قلمروی حکومت که ترکها نقش داشتن یعنی افشاریان و قاجاریان
   خب دیدی که از زمانی که ترکها تو ایران بودن جمهوری ازربایجان جزو قلمروی ترکها بوده و کل ایران که میگید تاریخ ما دست ترکها بوده خاکتون نزدیک به ۱۰۰۰سال دست ما بوده حالا فهمیدی تاریخ اصلی چی بود
   0   0
  • مهران تراختورچي

   کشور نوپا و قدیمی آذربایجان در ۲۵ سال استقلالش به جایی رسیده که کردها عمرا نمی تونن برسن و کشور عزیزمان ایران با فاشیست هایی نظیر تو که سایر ملت ها رو فقط بلدن تحقیر کنن رسیدن به اون دور از دسترسه
   0   0
 4. این که کل تاریخ وفرهنگ پر بار کردها وفارسها از صدقه سر تورکهاست شکی نیست به کحا نگاه کنید از لغات تان گرفته تا ضربلمثلهاتان از ترکهاست شما از کدامین هویتتان صحبت میکنید لااقل صحبت نکنید سنگینترید مثال میزنم خدمتان ،زبان معقوله ای است که از هر زبان دیگری ارث میبرد ودر این شکی نیست همه زبانها کلماتی را از هم دارند مثل مرسی فرانسه یا تشکر عربی که در تورکی آزربایجانی استفاده میشه ولی اگر یک روز پیدا شد که استفاده نکنیم به دلایلی ما کلمه اش را داریم واستفاده میکنیم ، ساغ اؤل ویاشا ولی شما ها به فکر لهجه شیرین کردها وفارسها باشید که اگه نخواستید به جای ۶۰درصد کلمات عربی و بیشتر از بیست درصد تورکی از گویش خودتان مایع بزارید چی میشه ، مثلا به جای بعد یا قبل عربی یا جوش یا اوج تورکی چی میگید، شما از دیگران ایراد نگیرید وسرتان مشغول به کار خودتان باشه به شما ربطی نداره ما اینجا چی مینویسیم شما برید سایتهای کردها وفارسها یا ساکت بخوانید شاید چیزی یاد گرفتید ، شما از ۲۰۰سال به اینور میتونید نظر بدیداون هم در محل های خودتان نه اینجا ، وآذربایجان لااقل از شما بیشتر تاریخ داره برو تاریخ واقعی رو بخان نه اونی که براتون نوشتن بحث هم نکن دلیل بیار بگو زبانمان تاریخمان اینه با سند بعد. اگر شما فرهنگتان غنی هست چرا گویشتان که سر هر فرهنگ زبان آن ملت قرار میگیره این قدر ضعیفه ؟؟؟؟ سر عربها ومسلمانها هم نندازید ،نمیدانم ،کتابهای مان را سوزاندند نابود کردند کدام کتاب چرا کتابها و سندهای ما که قدیمیتر از شماست مانده ولی مال شما نه ، در هر نوشته ای نظر میدید البته ما همیشه طرفدار بحث سندار هستیم ، نه دروغگویی به کمنتهایتان ( در کل سایت ) نظر بندازید اکثرش توهین وفحش که در فرهنگتان نهفته است بدبخت مسی (فوتبالیست ) به اون هم رحم نکردید شماها هر کجا کم آوردید فحش دادید فرهنگ به زبان غذا برخورد وطرز صحبت کردنه از همه ایراد میگیرید به خودتان نگاه نمی کنید ما به شماها خدمتی کردیم که پدر در حق فرزندش نمیکنه
  طوری که شما در حق دیگر مللتها نکردید در مورد غذاهایتان .غذاهیتان اکثرا تورکیست قیمه قورمه کوکو کباب پلو جوجه شیشلیک دلمه بورانی تورا خدا بس کنید اینهمه افتخاراتتان را من جای شما اب شدم شما چی دارید؟
  0  0
 5. سیمرغ واژه ای است تورکی (اتوزتئوق) که عطار این پرنده را چند روزی تو قفس زندانی کرده بود که مغولها آمدند هم پرنده هم خود عطار را آزاد کردند … یکی پیدا بشه یک جلد شاهنامه فردوسی که به آذری هم ترجمه شده بده دست این آقا هم اینقدر تابلو سوتی نده هم چیزای جدید واسه جعل پیدا کنه
  0  0
  • کسی که به قتل شاعر و عارف بزرگی مثل عطار که باعث فخر هنر و ادبیات جهانه این نگاه رو داشته باشه ، لایق همون لعن و نفرینیه که مردم جهان نثار چنگیز و مغول هاش کردن .
   0   0
 6. جالبه . حتی سیمرغ شاهنامه رو هم انکار میکنن . خیلی راحت میتونید سرچ کنید تا تو بخشهایی از شاهنامه که داستان منوچهر و زال و …. ببینید که بارها اسم سیمرغ اومده . اینجاس که فرق نداشتن سواد و نداشتن صداقت معلوم میشه .
  0  0
 7. آذربایجان خودش جزئی از ایران بوده، احتمالا جناب حکمت بابا اغلو یادش رفته و یا منافعش ایجاب میکنه این حرفها رو بیان کنه. فرهنگ کشورآذربایجان کلا متعلق به ایران هست .
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *