خانه / آخرین اخبار / زمان تغییر وضعیت موجود در موضوع قره باغ فرا رسیده است

زمان تغییر وضعیت موجود در موضوع قره باغ فرا رسیده است

وزیرامورخارجه جمهوری آذربایجان گفت: زمان تغییر وضعیت موجود در حل موضوع قره باغ فرا رسیده است.

به گزارش یول‌پرس، ائلمار محمدیاراف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با اسون میکسر وزیر امورخارجه استونی با اعلام این مطلب افزود: در مذاکرات سال گذشته سنت پترزبورگ و نیز در گفت و گو های ماه آوریل سال جاری در مسکو طرح حل مسالمت آمیز موضوع قره باغ و راهکارهای نایل شدن به پیشرفت در مذاکرات حل آن بررسی شده است.

وزیرامورخارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به علاقمندی باکو برای انجام مذاکرات اساسی قره باغ گفت: موضع جمهوری آذربایجان مشخص است و زمان تغییر وضعیت موجود در این موضوع فرا رسیده و میانجیان نیز ادامه این وضعیت را غیر قابل قبول می دانند.

ائلمارمحمدیاراف در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه قره باغ باید بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد حل و فصل شود، گفت: این قطعنامه ها شامل خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از سرزمینهای آذربایجان است.

محمدیاراف اضافه کرد: موضوع قره باغ باید بر مبنای موازین حقوق بین المللی حل شود و نیز همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد باید به این قوانین احترام قائل شوند.

ارمنستان با همکاری روسیه در سال ۱۹۹۲ با حمله به قره باغ، این منطقه را به اشغال خود درآورد.

در نتیجه این حمله، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد.

در ماه می سال ۱۹۹۴ میلادی میان طرفین، آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این موضوع تا به حال نتیجه ای نداشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *