خانه / آخرین اخبار / طرح همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، فرصت طلبی است

طرح همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، فرصت طلبی است

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، فرصت طلبی رهبران و مقامات محلی از وضع آشفته عراق است.

به گزارش یول‌پرس و به نقل از وبسایت خبری روزنامه ملیت ترکیه، چاووش اوغلو در مصاحبه با خبرنگاران، مطرح کردن برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق را اقدامی نادرست خواند و اعلام کرد که در این زمینه با مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان مذاکره کرده است.

وی بیان کرد: تصمیم برگزاری این همه پرسی اشتباه و برای منطقه تنش زا است و ترکیه همچنان که حمایت خود را از تمامیت ارضی عراق اعلام کرده، به قانون اساسی موجود در اقلیم کردستان نیز احترام می گذارد و همواره در دوران آشفته اقتصادی آنها در کنارشان بوده است.

وی افزود: در کشور عراق مشکلات فراوانی وجود دارد و درگیری گروههای مختلف، مبارزه با داعش و دیگر مشکلات، وضعیت این کشور را آشفته کرده و در این حالت، فرصت طلبی سران اقلیم کردستان برای انجام همه پرسی رفتار صحیحی نیست.

وی بار دیگر برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در شهر کرکوک را رفتاری نادرست خواند و گفت: ما با هر کشوری که در این خصوص مذاکره کردیم، با این اقدام مخالف بودند.

چاووش اوغلو اضافه کرد: دیدگاه های خود را به صورت تلفنی با بارزانی مطرح کرده و در سفر آتی وی به ترکیه به صورت حضوری در این زمینه مذاکره خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: به مقامات آمریکایی هم اعلام کرده ایم که به هیچ وجه اجازه تشکیل یک کانون ترور در شمال عراق و سوریه را نخواهیم داد.

وی بیان کرد: همکاری آمریکا با گروه های تروریستی در سوریه برازنده این کشور نیست.

یک دیدگاه

  1. این حق ملت کردستان عراق است و ترکیه باید به آن احترام بگذارد
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *