خانه / آخرین اخبار / ایجاد رشته‎ی کارشناسی ارشد ترکی استانبولی از بهمن ماه/ برگزاری سومین جشنواره‎ی بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار

ایجاد رشته‎ی کارشناسی ارشد ترکی استانبولی از بهمن ماه/ برگزاری سومین جشنواره‎ی بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار

رئیس موسسه‎ی تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه از برگزاری سومین جشنواره‎ی بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار همزمان با سالروز وفات وی در 27 شهریور ماه و ایجاد رشته کارشناسی ارشد ترکی استانبولی در دانشگاه تبریز خبر داد. 

به گزارش یول‌پرس، احمد فرشبافیان، در نشست خبری موسسه‎ی تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه گفت: جشنواره‎ی نشان فرهنگی شهریار از برنامه‎های بین‎المللی اجرا شده توسط موسسه‎ی تخقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه بود که امسال نیز همزمان با روز وفات استاد شهریار در ۲۷ شهریور، سومین دوره‎ی آن برگزار خواهد شد و از چهره‎های برجسته و بین‎المللی که در راستای شناساندن ادبیات و فرهنگ ایران تلاش کرده‎اند نیز قدردانی می‎شود.

وی با ارائه‎ی گزارشی از عملکرد موسسه‎ی تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه افزود: این موسسه به عنوان محلی برای تبادلات فرهنگی، به فعالیت‎های فرهنگی برون مرزی اشتغال دارد و همکاری اصلی این موسسه با کشورهای همجوار ترکیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان است که کشور عراق نیز به تازگی به آن اضافه شده است.

وی بیان کرد: همایش‎ و سمینارهای بسیاری در راستای شناساندن فرهنگ و ادبیات ملی به سایر کشورها توسط این موسسه برگزار شده است که از آن جمله می‎توان به “همایش علمی مولوی در ارزنون ترکیه”، “همایش علمی صائب تبریز در دانشگاه تبریز”، “همایش سعدی در آکادمی علوم جمهوری آذربایجان” اشاره کرد.

رئیس موسسه‎ی تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه با اشاره به تبادل هیئت‌های علمی توسط این موسسه گفت: در طول سال گذشته، حدود ۱۰ هیئت علمی مابین گرجستان، ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان تبادل شده و آخرین مورد آن بازدید هیئت علمی و اساتید دانشکده‎ی الهیات دانشگاه تبریز از دانشگاه ترکیه بود.

وی افزود: ۲۰ دوره‎ی دانش‎افزایی برای دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در این کشورها برگزار شده است و در هر دوره که ۱۰ روز بود، ۳۰ نفر از دانشجویان به عنوان سفیر فرهنگی حضور داشتند.

وی از افتتاح مرکز مطالعاتی ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان در کتابخانه‎ی مرکزی دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: این اتاق به عنوان تغذیه‎کننده‌ی فکری و علمی شورع به کار کرده است و هر دانشجویی قصد مطالعه و تحقیق در خصوص فرهنگ این کشورها را داشته باشد، می‎تواند با مراجعه به این اتاق فکر تحقیق خود را انجام دهد.

فرشبافیان افزود: سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی با حضور محققان، مداحان و شاعران ادبیات عاشورایی نیز در ۱۸ مهر ماه برگزار می‎شود و برگزیدگان این در این همایش به زیارت عتبات عالیات نائل خواهند شد.

وی گفت: کنگره‎ی بزرگ بین‎المللی “نظامی گنجوی” در بهار سال ۹۷ برگزار خواهد شد و قبل از کنگره‎ی اصلی سه پیش سمینار در کشورهای گرجستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز برگزار می‎شود.

وی از رونمای قطعه‎ی “حیدر بابا” به زبان گرجی در گرجستان خبر داد و گفت: برگزاری همایش “حکیم ابولقاسم نباتی”، “خواجه حافظ شیرازی” و” یونس امره” شاعر ترکی از دیگر برنامه‎های این موسسه در ماه‎های آتی است.

مدیرگروه رشته‌ی زبان و ادبیات ترکی دانشگاه تبریز از ایجاد مقطع کارشناسی ارشد رشته‎ی ادبیات ترکی استانبولی در دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: مقطع کارشناسی این رشته از بهمن ماه سال جاری در دانشگاه تبریز ایجاد می‎شود. همچنین دوره‎ی کارشناسی این رشته نیز تنها در دانشگاه‌های اورمیه و طبابایی وجود دارد و از این رو دانشگاه تبریز اقدام به جذب این دانشجویان در دوره‌ی ارشد کرده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاه تبریز که ۴۰ نفر بود، در حال حاضر ۲۸ دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند و مسئولان مربوطه و دانشجویان این رشته نیز با همت و تلاش مضاعف این رشته را دنبال می‎کنند.

وی  گفت: سرفصل‎ها و مباحث درسی این رشته جدا از دین اسلام و فرهنگ بومی و ایرانی نبوده و هیچ مغایرتی بین مباحث رشته‎ی ادبیات ترکی و فرهنگ و آداب و رسوم کشور وجود ندارد.

فرشبافیان از تالیف ۱۷ کتاب درسی برای گروه ادبیات ترکی آذربایجانی تا مهر و بهمن سال جاری خبر داد و افزود: تمامی سرفصل‌های مربوط به رشته‎ی ادبیات ترکی آذربایجانی و اساتید آن مورد تایید وزارت علوم واقع شده است و خوشبختانه ترم سوم این رشته‎ی نو پا در مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

۲ دیدگاه‌ها

  1. به نظر میرسد تا این زبان در مدارس تدریس نشود فایده ای ندارد علی الخصوص برای فارغ التحصیلان در آینده یاس و نومیدی به دلیل عدم اشتغال به بار می آورد.
    0    0
  2. شما که دردهای سیستان و خراسان بیشتر اذیتت میکرد تا درد ملت تورک ؟ هر چند اینو هم با طعنه داری میگی ولی کمی به خودت بیا مثلا خودتو تورک میدونی ، فارثها اگه بگند تو چرا ، لااقل کمی به احترام اجدادت که تورک بودند توی این سایت یا نگو تورکی هرچند که تورک بودن چیزی میخواد که تو نداری دیگه کامنت نزار ممنون میشم چون از خودم هم بدم میاد که بگم تو همزبانم هستی
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *