خانه / آخرین اخبار / ارتش مشترک روسیه-ارمنستان؛ تهدیدی برای قفقاز

ارتش مشترک روسیه-ارمنستان؛ تهدیدی برای قفقاز

به اعتقاد کارشناسان جمهوری آذربایجان تشکیل ارتش مشترک روسیه- ارمنستان بیش از آنکه برای اهداف دفاعی باشد در راستای تامین منافع مسکو و تهدیدی برای منطقه قفقاز جنوبی است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناتولی، دکتر حاتم جبارلی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک و امنیت اوراسیا گفت: توافقنامه تشکیل “«ارتش مشترک» که در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵ میان روسیه و ارمنستان که ولادیمیر پوتین اخیرا آن را امضا کرد، فراتر از یک توافق عادی میان دو دولت مستقل و تهدیدی برای منطقه است.

جبارلی همچنین تصریح کرد:

«طبق توافق‌نامه مذکور فرماندهی ارتش مشترک در زمان صلح در اختیار ارمنستان و در حالت جنگی نیز بر عهده روسیه خواهد بود. براساس شروط این توافقنامه “ارتش مشترک” فرمانده مشترک نخواهد داشت. این به طورآشکار به معنای پذیرش حاکمیت روسیه بر نیروی ارمنی است.

به عنوان مثال، اگر روسیه وارد یک درگیری نظامی با گرجستان که در سالهای اخیر تنش هایی میان دو طرف وجود دارد بشود، می تواند از نیروهای مسلح ارمنستان در عملیات های خود استفاده کند. این توافقنامه بیش از آنکه در راستای حفظ امنیت ارمنستان باشد تامین منافع روسیه در قفقاز جنوبی است».

در ادامه رشاد سلیمانوف مدیر انتشارات مجله «Azeri Defence» نیز با بیان اینکه این ارتش مشترک در اصل به صورت بالفعل از دو سال پیش وجود داشته است اظهار داشت:

«دو کشور در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی نیز متحد یکدیگرهستند. آنها علی‌رغم اینکه اعلام می کنند این ارتش مشترک با اهداف دفاعی تشکیل شده است اما شاهد مانورهای نظامی تهاجمی آن نیز هستیم.

ژنرال آندرانیک مارکاریان فرمانده ارتش مشترک روسیه و ارمنستان گفته است “ارتش مشترک بدون دستور روسیه نیز می تواند وارد جنگ شود”.

احتمال استفاده از این ارتش در قره باغ زیاد است. همچنین در ماه های اخیر تحریکات ارمنستان در مرز جمهوری آذربایجان از جمله اقدامات ارتش مشترک علیه این کشور است».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *