خانه / آخرین اخبار / محکومیت جنایات ارمنستان توسط اندونزی

محکومیت جنایات ارمنستان توسط اندونزی

چندین فعال و انجمن اجتماعی در کشور اندونزی که بزرگترین جامعه مسلمان جهان میباشد، اقدامات ظالمانه اخیر نیروهای ارمنی در مقابل مسلمانان آذربایجانی را محکوم کردند.

یول‌پرس: در چهارم جولای نیروهای ارمنی به روستای آلخانلی با خمپاره و توپ حمله کردند. در نتیجه این حمله زهرا قولیئوا و مادر بزرگ پنجاه ساله او صاحیبه قولییئوا شهید شدند و بسیاری از دیگر روستائیان بصورت جدی مجروح شدند.

مدیر کمیته ملی حقوق بشر اندونزی اخیرا گفت که: «ما کشتار دو غیر نظامی آذربایجانی توسط نیروهای ارمنی را محکوم میکنیم و این یک جنایت واقعی بوده و عاملین این فاجعه میبایست محاکمه شوند.»

به گفته نور خولیس که در سال ۲۰۱۵ برای بازدید پناهجویان قره باغ از آذربایجان بازدید کرد گفت پلیس آذربایجان باید پرونده ای را در برابر نیروهای ارمنی فراهم کرده و شواهد را جمع آوری کند. و همچنین ارمنستان بعنوان کشوری مسئول، برای بررسی و پیگیری سربازان پیکار جوی خود تعهد اخلاقی دارد.

قره باغ کوهستانی بخشی از کشور آذربایجان میباشد که در حال حاضر توسط نیروهای ارمنی اشغال شده است. شورای امنیت سازمان ملل و چندین سازمان جهانی دیگر تهاجم ارمنستان را محکوم کرده اند و خواستار خروج سریع نیروهای ارمنی از قره باغ شده اند.

ارمنستان اذعان داشت که نیروهای ارمنی در ۴ جولای به روستای آلخانلی حمله کردند و از کشتار به وجود آمده پشیمان هستند.

نور خولیس گفت که آذربایجان باید این مورد را به محاکم بین المللی ارجاع دهد. تان تائوفیق لوبیس، رهبر کانون جوانان اندونزی (KNPI)، گفت که جامعه بین المللی باید بلافاصله برای توقف کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای ارمنی در آذربایجان، اقدام کند.

تائوفیق که رهبر گروه اندونزیایی جوانان سازمان همکاری اسلامی (OIC) میباشد، گفت: «ما به شدت اقدام غیرقانونی نیروهای ارمنی را محکوم می کنیم. این یک اقدام وحشیانه است که توسط یک گروه مسلح علیه زنان و کودکان انجام شده است و نیز این عمل نقض جدی حقوق بشر است که باید توسط جامعه بین الملل محکوم شود.»

در طی ابراز همدردی با خانواده های قربانیان، یک دانشجوی دانشگاه جاکارتا نیز خواستار اقدام قوی علیه ارمنستان شد.

ساندرا اوتاری، دانشجوی دانشگاه اندونزیایی که به طور منظم اخبار مربوط به پناهندگان قره باغ را دنبال می کند، گفت: «کشتن زنان و کودکان با استفاده از خمپاره و نارنجک، یک اقدام جنایتکارانه است و سازمان ملل متحد باید با اعمال تحریم های شدید به شیوه ای که با کره شمالی رفتار میکند با ارمنستان نیز رفتار کند و و من نیز همدردی خود را با خانواده قربانیان بیان می کنم.»

همچنین یکی دیگر از فعالان اقدام ارمنیان را محکوم نمود و خواستار اقدام فوری برای توقف این کشتار ها شد.

هماهنگ کننده ملی اندونزی برای کمپین جهانی عدالت برای خوجالی، چورین نیاس فوجیتی، در جاکارتا گفت: «ما اعمال تروریستی نیروهای ارمنی را علیه غیرنظامیان بی گناه در آذربایجان به شدت محکوم می کنیم. ما از دولت اندونزی می خواهیم موضع خود را در برابر اقدامات تروریستی ارمنستان نشان دهد و جامعه بین المللی از جمله سازمان ملل متحد باید قاتلان را به دادگاه بکشد.»

«مردم آذربایجان، به ویژه مردم منطقه قره باغ کوهستانی، برای مدت طولانی رنج زیادی را متحمل شده اند. بسیاری از آنها عزیزان، زمین و خانه های خود را در طول جنگ در دهه ۱۹۹۰ از دست دادند. رنج آنها باید پایان یابد.»

آذربایجان، کشوری سرشار از نفت خام در قفقاز جنوبی میباشد و بیش از دو دهه تلاش است که تلاش میکند تا قره باغ کوهستانی و دیگر مناطق خود را از طریق مذاکرات صلح آمیز از ارمنستان باز پس بگیرد، اما تاکنون پیشرفتی حاصل نشده است و همچنین چندین بار نقض آتش بس و حملات روزانه میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان وجود داشته است. [به گزارش سازمان ملل تمام موارد نقض آتش بس از طرف نیروهای ارمنستان بوده است.]

در ۲۴ ژوئیه، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که در یک روز در سراسر مرز میان آذربایجان و ارمنستان ۱۵۵ نیروی امنیتی در اثر نقض آتش بس از سوی ارمنستان کشته شده اند.

اندونزی، یکی از اعضای برجسته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که تجاوز ارمنستان علیه آذربایجان را در سازمان ملل و سازمان کنفرانس اسلامی محکوم کرده است و به شدت از حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان حمایت می کند. این کشور از ارمنستان و آذربایجان، حل مناقشه قره باغ کوهستانی از طریق مذاکرات صلح آمیز درخواست کرده است.

آذربایجان، کشوری با مسلمان میانه رو بوده و تامین کننده اصلی نفت برای اندونزی است. روابط میان اندونزی و آذربایجان در سال های اخیر با گسترش همکاری در بسیاری از زمینه ها در حال رشد است.

منبع خبر: سایت رسمی مجله مطالعات اوراسیا

مترجم: وحید ولیزاده قوشا گونبز

 

۲ دیدگاه‌ها

 1. در پاسخ به اشغالگری‌های ارمنستان (که ناشی از پشتیبانی‌های دولت غاصب روسیه است) جمهوری آزربایجان باید روابط خود را با کشورهای مسلمان منطقه (از جمله دو کشور مسلمان و قدرتمند پاکستان و ترکیه) در اولویت اول و در اولویت بعدی با دیگر کشورهای مسلمان (از جمله اندونزی) تقویت و مستحکم نماید و به فکر ایجاد یک ائتلاف قدرتمند در برابر ائتلاف نحس روسیه و ارمنستان باشد. اسرائیل نیز گزینه‌ی خوبی می‌تواند باشد که البته حضور آن کشور می‌تواند محاسبات را پیچیده کند. متأسفانه زیاد نباید امیدوار باشیم که جمهوری «اسلامی» ایران از کشور «مسلمان‌نشین» جمهوری آزرباجان و خواسته برحق آن مبنی بر بازپس‌گیری اراضی اشغالی قره‌باغ حمایت کند.
  0  0
 2. آذربایجان می تواند با حمایت از فعالان حرکت ملی آذربایجان از آنان بخواهد تا فشار افکار عمومی بر حکومت ایران جهت قطع روابط با ارمنستان را افزایش دهد
  مهمترین کشوری که راه تنفس ارمنستان هست ایران هست و روسیه نیز تنها از مسیر ایران می تواند تجهیزات را به ارمنستان انتقال دهد
  در ضمن آذربایجان یاد از شبه نظامیان مسلمان در روسیه بعنوان عامل فشار بر روسیه استفاده کند
  تنها راه فشار ترکها بر روسها استفاده صحیح از جمعیت میلیونی ترک های روسیه و ایران هست
  همانگونه که آنها از ۲ میلیون مسیحی ارمنی نهایت استفاده را می برند
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *