خانه / آخرین اخبار / کشور کردستان، مولودی که متولد نشده می‌میرد

کشور کردستان، مولودی که متولد نشده می‌میرد

درخواست برگزاری رفراندوم برای استقلال اقلیم کردستان عراق در سوم مهر ماه سال جاری، اکنون به بحرانی در سطح داخلی عراقی و منطقه‌ای تبدیل شده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از صبح نو، در سطح اقلیم کردستان عراق، بسیاری از احزاب کرد، مسعود بارزانی را متهم می‌سازند که با اعلام برگزاری این رفراندوم می‌کوشد رفتار دیکتاتورمآبانه خود را در ارتباط با جامعه اکراد و احزاب سیاسی کرد توجیه کند.

طبق قانون اساسی اقلیم کردستان عراق، مسعود بارزانی می‌توانست دو دوره ریاست اقلیم کردستان عراق را بر عهده داشته باشد؛ اما پس از پایان این مدت، بارزانی اصرار بر تغییر قانون اساسی دارد تا برای سومین‌بار هم بر این مسند تکیه زند.

بسیاری از احزاب که عضو پارلمان اقلیم هستند از جمله اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی و حزب تغییر به رهبری نوشیروان مصطفی و چند حزب اسلامی دیگر اقلیم، به شدت با تغییر قانون اساسی اقلیم مخالف هستند و این مخالفت‌ها منجر به این شد که مسعود بارزانی با انحلال پارلمان از ورود نمایندگان به شهر اربیل و برگزاری جلسات پارلمان جلو گیری و حتی در دادگاهی در اربیل علیه رئیس پارلمان اقلیم، با اقامه دعوی، آن را محکوم کرد به گونه‌ای که در صورت ورود به اربیل فوراً دستگیر شود!

همچنین مسعود بارزانی با برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در استان کرکوک، معضل بزرگی میان اقلیم و دولت مرکزی به وجود آورده است که می‌تواند به یک درگیری جدی تبدیل شود.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که مسعود بارزانی برای ادامه سلطه خاندان خود بر گروهک دموکرات و اقلیم کردستان عراق در تلاش است با بحران‌آفرینی، زمینه استمرار تسلط خود و خانواده‌اش را فراهم سازد به گونه‌ای که دیگر جریان‌های کردی می‌بایست تحت مدیریت خاندان بارزانی زندگی کنند.

دولت مرکزی عراق نیز متعقد است اقدام اقلیم کردستان عراق در برگزاری رفراندوم مغایر قانون اساسی ملی عراق است. استدلال دولت عراق بر این پایه استوار است که اقلیم یک منطقه مستقل نبوده که با دولت عراق به‌صورت توافقی و فدرالی متحد شده باشد، تا الان بخواهد بر اساس رفراندوم جدا شود!

این سرزمین، دقیقاً یک قرن است (از زمان شکل‌گیری کشور عراق) بخشی از عراق است و به همین دلیل برگزاری رفراندوم غیر قابل قبول و غیر قانونی است و دولت مرکزی آماده حفظ تمامیت ارضی خود با پرداخت هر هزینه‌ای است. همانگونه که برای پایان دادن به اشغال داعش در عراق هزینه سنگینی پرداخت کرده است.

کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه و سوریه نیز با این رفراندوم مخالف هستند. این مخالفت از این لحاظ اهمیت دارد که این کشورها اعلام کرده‌اند، هرگونه تغییر در عراق این کشورها را تحت تأثیر قرار‌می‌دهد.

در هرسه این کشورها اقلیت‌های کرد زندگی می‌کنند و به همین دلیل هم نمی‌توانند نسبت به تحولات اقلیم کردستان عراق بی‌تفاوت باشند.

جغرافیای اقلیم کردستان عراق و مناطق کرد این واقعیت را نمایان می‌سازد که کردها بدون اجازه کشورهای پیرامونی نمی‌توانند کاری انجام دهند. زیرا بدون اجازه محیط امکان ارتباط با دنیای خارج از طریق زمین و هوا ناممکن است. حمایت اسرائیل از تجزیه منطقه و اعلام حمایت از تشکیل کشور مستقل کردستان، نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد.

علاوه‌بر آن، قطع کمک‌های مالی دولت فدرال از سوی دولت مرکزی عراق، موجب شد که دولت اقلیم کردستان پرداخت حقوق کارکنان اقلیم را ۶ ماه به تأخیر بیندازد و تنها پس از موافقت دولت مرکزی، اقلیم قادر به پرداخت حقوق معوقه شد. این مسائل نشان می‌دهد که این منطقه به شدت به کمک‌های دولت مرکزی عراق نیازمند است و بدون کمک‌های آن ادامه حیات برای آن متصور نیست.

همه این مسائل حاکی از آن است که اقدام بارزانی یک ماجراجویی حساب ناشده است که می‌تواند بحران‌های بسیار جدی در سطح اقلیم کردستان عراق و منطقه ایجاد کند که بی‌تردید این مردم کرد هستند که بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد، بدون اینکه دستاوردی داشته باشند.

۳ دیدگاه‌ها

 1. انشالله شاهد استقلال کردها از ترکیه هم خواهیم بود
  0  0
  • آیدین زنگان تورکو

   احتمال جداشدن کردها از عراق و ایران اگه چند درصدی باشه. احتمال جدا شدن کرمانج ها از تورکیه صفر درصده. چرا که کرمانج ها در جامعه تورکیه حل شده اند و به جز چند تروریست پ ک ک بقیه خواهان ماندن در کشور بزرگ تورکیه هستن.
   0   0
 2. انشالاه این ارزوهایتان را با بارزانی به گور خواهید برد اما شاید به خانه اجدادتان برگردید انجا چندمتر زمین به شما بدند در هندوستان فکر میکنی با تصاحب زمینهای ملت تورک میتوانید برای خودتان کشور خیالی بسازید تا حالا هم چون نمیخواستیم در منطقه جنگ بشه کاری نداشتیم زمانی میتوانید به خاکهای آزربایجان دست درازی کنید که ما مرده باشیم پس مطمئن باش برای رنگین کردن وطنمان با خونمان آماده ایم .
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *