خانه / آخرین اخبار / هیچ بیمه نشده‌‌ی درمانی در سطح آذربایجان‌شرقی نداریم

هیچ بیمه نشده‌‌ی درمانی در سطح آذربایجان‌شرقی نداریم

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: به جرأت می‌توانم بگویم که هیچ بیمه نشده‌‌ی درمانی در سطح استان نداریم و هر فرد می‌تواند با پرداخت فقط 1000 تومن خود را بیمه کند.

به گزارش یول‌پرس، وحید مجیدی در نشست مطبوعاتی به مناسبت سالروز تاسیس سازمان بیمه سلامت و گرامیداشت روز خبرنگار، اظهار کرد: بیمه سلامت در سال ۷۳ با عنوان سازمان بیمه خدمات درمانی شروع به کار کرد که در سال ۹۱ با تغییر ماهیت و افزایش اختیارات، با عنوان بیمه سلامت فعالیت خود را ادامه داد؛ این مجموعه، از سال ۹۱ تا ۹۵ و تا پایان برنامه پنجم توسعه، تحت عنوان سازمان بیمه سلامت فعالیت می‌کرد و از سال ۹۶ و با توجه به مصوبه مجلس و برنامه ششم توسعه، این سازمان از وزارت رفاه منفک و به وزارت بهداشت ملحق شده است.

وی با بیان این‌که بیمه سلامت همگانی، یکی از افتخارات بزرگ دولت تدبیر و امید است، افزود: سازمان بیمه سلامت، بزرگترین سازمان بیمه‌ای کشور است که در کل کشور، نزدیک به ۴۲ میلیون بیمه شده دارد که از این بین، حدود ۲۳ میلیون، مربوط به بیمه‌شدگان روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر است؛ ۱۰ میلیون نفر نیز مربوط به بیمه سلامت همگانی است و مابقی، بیمه‌شدگان کارمندی و سایر اقشار شامل مددجویان بهزیستی، خانواده‌های شهدا، ایثارگران، دانشجویان و طلاب هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان خاطرنشان کرد: در آذربایجان‌شرقی نیز، نزدیک به دو میلیون ۳۰۰ هزار نفر بیمه شده در سطح استان داریم که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آن، مربوط به بیمه‌شدگان روستایی بوده و حدوداً نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها، مربوط به بیمه سلامت همگانی هستند و ۲۶۰ هزار نفر آن‌ها را نیز بیمه‌شدگان کارمندی تشکیل می‌دهند و نزدیک به ۷۰ هزار نفر نیز از سایر اقشار بیمه شده‌اند.

وی گفت: در کل استان، ۲۷۰ موسسه طرف قرارداد داریم و می‌توانم بگویم که بالای ۹۵ درصد موسسات، طرف قرارداد ما هستند و هیچ محدودیتی برای عقد قرارداد با آن‌ها داریم.

مجیدی با بیان این‌که در طول سال ۹۵، حدود ۱۰ میلیون بار مراجعه داشتیم، اظهار کرد: تعداد کل پرسنل ما، نزدیک به ۲۲۰ نفر است و می‌توان گفت که به ازای هر ۱۰ هزار بیمه‌شده، یک پرسنل داریم؛ همچنین تعداد دفاتر پیشخوان، در سال ۹۲، ۴۱ دفتر بود که اکنون به ۶۵ دفتر افزایش یافته و این دفاتر را در مکان‌هایی در نظر گرفته‌ایم که دسترسی مردم به آن‌ها راحت باشد و مشکلی بابت رفت‌وآمد نداشته باشند.

وی بیان کرد: در ابتدای سال ۹۲، ۲۷۳۶ نفر بیمار خاص تحت شامل بیماری‌های ام.اس، هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی و پیوند کلیوی تحت پوشش داشتیم که اکنون به ۳۲۲۸ نفر افزایش یافته است.

وی با بیان ایم‌که دولت تدبیر و امید عنایت ویژه‌ای به موضوع سلامت داشته و کل هزینه‌هایی که برای بیمه‌شدگان پرداخت شده بود، در طول سه سال گذشته، بیش از ۳٫۵ برابر شده است، گفت: بخش بزرگی از بیمه شدگان ما، مربوط به روستاها و شهرهایی با کمتر از ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند که پرداختی‌های ما برای آن‌ها، در سال ۹۲، ۲۰ میلیارد تومان بوده و در سال ۹۵، ۱۲۵ میلیارد شده است که این، رقم بسیار بزرگی است و می‌توان گفت در ۲۱۷ مرکز بهداشتی که در روستاها ایجاد کرده‌ایم، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر پرسنل در آن‌ها مشغول به کار هستند و یک دستاورد بزرگی به حساب می‌آید.

مجیدی در خصوص معوقه پرداختی‌های این اداره کل، خاطرنشان کرد: پرداختی‌های ما به داروخانه‌ها، در دی ماه سال گذشته انجام شده و حدود هفت ماه در پرداختی‌هایمان عقب افتاده‌ایم؛ اما در مورد بیمارستان‌ها، وضعیت‌مان بد نیست و ۱۰ ماه معوقه

در پرداخت‌هایمان داریم و این روند خوبی نیست که یکی از دلایل این تأخیر، حدود سه برابر شدن هزینه‌هایمان نسبت به سه سال گذشته است.

وی افزود: همچنین تعرفه‌های درمانی بالا رفته است و با وضع موجود، اگر منابع ثابتی را در نظر نگیریم، به مشکل خواهیم خورد و این موضوع، می‌تواند به یکی از چالش‌های بزرگ پیش روی دولت تبدیل شود و این روند باید تغییر یابد.

مدیرکل بیمه سلامت استان در خصوص هزینه چاپ دفترچه‌های بیمه سلامت نیز گفت: سیاست سازمان بیمه سلامت، در راستای حذف دفترچه است و سعی می‌کنیم پس از پایان مدت اعتبار دفترچه‌ها، چاپ مجدد را در روند کاری‌مان حذف کنیم.

مجیدی همچنین با بیان اینکه اکثر بیماران در حوزه سلامت و درمان سردرگم بوده و نمی دانند باید به کدام پزشک مراجعه کنند، تاکید کرد: باید یک پزشک بیمار را هدایت کند و پزشکان از نوشتن دارو و تصویربرداری های غیر ضروری اجتناب کنند.

وی از رشد سه برابری هزینه‌های سازمان به دلیل تخلف پزشکان و نیز نوشتن غیرضروری داروی IVIG (هموگلوبین داخل وریدی) برای افراد غیرنیازمند خبر داد و گفت: در سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال برای این دارو پرداخت کردیم که با کنترل هوشمند و مداخله، مصرف آن را از ۱۴۵۰ واحد در سه ماهه آخر سال گذشته به ۳۸۰ واحد در سه ماهه اول امسال کاهش دادیم و با نظارتی که انجام داده‌ایم، مقابل بسیاری از قاچاق‌ها را گرفته‌ایم تا نیازمندهای واقعی، دچار مشکل نشوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *