خانه / آخرین اخبار / پوتین در آبخازیا و احتمالا قره باغ

پوتین در آبخازیا و احتمالا قره باغ

پوتین به منظقه آبخازیا سفر کرد تا به تمام کشورهای منطقه قفقاز هشدار دهد که به سمت ناتو و غرب متمایل نشود، اتفاقی که می‌تواند برای جمهوری آذربایجان و قره باغ نیز بیافتد.

به گزارش یول‌پرس، ینی مساوات طی مقاله ای در خصوص سفر پوتین به آبخازیا نوشت: پوتین رئیس جمهور روسیه به منطقه «آبخازیا» سفر کرد. وی ۴ سال پیش در سال ۲۰۱۳ نیز به این منطقه سفر کرده بود. اما سفر امروز وی به این منطقه بسیار متفاوت می باشد. امروز روسیه بر اثر تحریم های بین المللی آمریکا و اتحادیه اروپا دچار یک بحران اقتصادی و عزلت سیاسی در جهان شده است. از طرف دیگر «ناتو» در حال برگزاری رزمایشی در گرجستان می باشد و حتی مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا نیز هفته گذشته برای مشاهده آن به منطقه قفقاز جنوبی و گرجستان رفته و در شهر تفلیس به صراحت گفت که آمریکا هرگز با اشغال مناطق «آبخازیا» و «اوستیای جنوبی» توسط روسیه کنار نخواهد آمد. در عین حال، در خصوص روسیه و اقدامات کاخ کرملین نیز مطالب انتقادی و تهدید آمیزی بر زبان آورد.

اکنون سفر پوتین به یک منطقه متعلق به جمهوری گرجستان و آن هم در سالروز اشغال این منطقه در سال ۲۰۰۸ میلادی جالب توجه است. طبعا اولین پیام سفر پوتین به منطقه «آبخازیا» متوجه آمریکا و «ناتو» می باشد. به نظر می رسد که اظهارات پنس خوشایند مقامات روسیه نبوده و کاخ کرملین نیز در صدد پاسخگوئی به این اظهارات با انجام این سفر ناگهانی به «آبخازیا» بوده اند.

دومین پیام این سفر قطعا متوجه ملت ها و کشورهای منطقه قفقاز جنوبی و بویژه دولت باکو است. روسیه می خواهد به کشورهای گرجستان، ارمنستان و آذربایجان این پیام را بدهد که روسیه با تمام قوا نزد شما قرار دارد و بیهوده به سوی آمریکا و ناتو متمایل نشوید!

سفر ولادیمیر پوتین به منطقه اشغال شده «آبخازیا» که یک سفر غیر قانونی و خارج از حقوق بین الملل است، به منزله سفر غیر قانونی وی به منطقه قره باغ می باشد. جمهوری آذربایجان منطقه «آبخازیا» را جزء لاینفک گرجستان اعلام نموده و تمامیت ارضی گرجستان را به رسمیت می شناسد. اکنون چنین به نظر می رسد که مسکو در صورت لزوم و ضرورت های منافع ملی خود می تواند چنین سفرهای غیر قانونی را به منطقه قره باغ نیز انجام بدهد. یعنی در صورتی که آذربایجان نیز همانند گرجستان از خط قرمز کاخ سفید عبور کند، اینگونه مورد مجازات مسکو قرار خواهد گرفت…

از این رو، دولت باکو باید این موضوع را به صورت جدی زیر نظر قرار داده و هرگز از این مسئله غفلت نورزد. واقعیت این است که روسیه تا کنون هیچ کمکی برای حل و فصل عادلانه و مسالمت آمیز موضوع قره باغ ننموده و بر عکس آن، همواره در صدد کش دادن این اشغال بر اساس منافع ملی خود و بر اساس بهانه های مختلف بوده است.

برخی از کارشناسان مسایل سیاسی، از جمله آرزو نقی اف معتقد است که سفر پوتین به منطقه اشغال شده «آبخازیا» هیچ کمکی به حل موضوع قره باغ نخواهد کرد. سفر پوتین به این منطقه نیز به خاطر اعتراض به حضور مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا در گرجستان و اظهارات ضد روسی وی، همچنین کنترل اوضاع منطقه «آبخازیا»ی اشغال شده می باشد. چون اخیرا شنیده می شود که در میان اهالی این منطقه در رابطه با استقلال و جدایی از گرجستان شکاف و اختلاف نظر جدی بوجود آمده است.

به طور کلی، فراموش نشود که کنترل همه مناطق اشغالی و تجزیه طلب توسط کاخ کرملین کار خیلی آسانی نخواهد بود. از این رو، ارامنه باید از خواب بیدار شده و بدانند که باکو دیر یا زود برای آزاد سازی سرزمین های اشغال شده خود دست به اقدامات جدی خواهد زد.

۲ دیدگاه‌ها

 1. روسیه کشوری هست که هیچ وقت نمیشود به ان اعتماد کرد چون همیشه بیم فروخته شدنش توسط روسیه اگر منافعش ایجاب کند هست ، کشوری که خودش اشغالگر است حتمن از اشغالگر حمایت خواهد کرد روسیه در کارنامه سیاهش اگه دقت کنید یک نقطه روشنی نیست وهر کس به روسیه اطمینان کند شک نکنید روزی خودش طعمه لذیذی برا روسها خواهد بود .
  0  0
 2. اتفاقا روسیه کشوری هست که کاملا قابل پیش بینی هست
  سیاست روسیه مشخص هست تلاش جهت رسیدن به آبهای گرم
  برای اینکار همیشه سعی می کند اراضی مسلمان نشین رو اشغال و برای اطمینان از تداوم اشغالش همیشه سعی کرده در قتل عام و تخلیه این اراضی براید
  که این سیاست تاکنون منجر به قتل عام میلیون ها مسلمان شده است
  گرچه روسیه رقیب امریکاست ولی پناه بردن به روسیه به قصد فرار از آمریکا همانند درامدن از چاله و افتادن در چاه هست
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *