خانه / آخرین اخبار / انحلال فراکسیون مناطق ترک‌نشین به دلیل حساسیت عده‌ای به واژه “ترک”!
ادعای بی‌مقدار:

انحلال فراکسیون مناطق ترک‌نشین به دلیل حساسیت عده‌ای به واژه “ترک”!

شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی: تشکیل فراکسیون استان های شمال غربی کشور در راستای احیای فراکسیون ترک زبانان است متأسفانه از آنجایی که واژه ترک حساسیت هایی را ایجاد می کرد از این رو به دنبال این هستیم تا فراکسیونی را تشکیل دهیم که از حساسیت کمتری برخوردار باشد و در عین حال بتوانیم پیگیر مطالبات مردم استانهای ترک زبان باشیم.

به گزارش یول‌پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی این نماینده مجلس، شهاب الدین بیمقدار از کلید خوردن تأسیس فراکسیون استان های شمال غربی کشور در مجلس خبر داد وگفت: یکشنبه هفته آینده اعضای هیئت رئیسه فراکسیون استان های شمال غربی کشور انتخاب خواهد شد.

وی یادآور شد: تشکیل فراکسیون استان های شمال غربی کشور در راستای احیای فراکسیون ترک زبانان است متأسفانه از آنجایی که واژه ترک حساسیت هایی را ایجاد می کرد از این رو به دنبال این هستیم تا فراکسیونی را تشکیل دهیم که از حساسیت کمتری برخوردار باشد و در عین حال بتوانیم پیگیر مطالبات مردم استانهای ترک زبان باشیم.

به گفته بیمقدار استفاده از واژه “ترک زبانان” در مجلس نمی دانم چه حساسیتی ایجاد می کند که با تشکیل فراکسیون ترک زبان مخالفت می کنند واز آنجایی که نمایندگان استان های شمال غربی کشور همواره به دنبال ایجاد وحدت در کشور هستند در تشکیل فراکسیون به دنبال ایجاد اختلاف نیستند.

نماینده مردم تبریز، آذر شهر واسکودر خانه ملت خاطرنشان کرد: تمامی اعضای نمایندگان استان های شمال غربی کشور عضو فراکسیون هستند و هیئت رئیسه این فراکسیون از میان اعضاء انتخاب خواهند شد.

یول‌پرس در روزهای آینده بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به شفاف سازی آن از طریق انعکاس دیدگاه‌های نمایندگان عضو فراکسیون مناطق ترک‌نشین و به خصوص هیئت رئیسه آن خواهد نمود.

۱۸ دیدگاه‌ها

 1. همه چیز برای همه

  متاسفانه واژه ترک درایران به معنای تجزیه طلب میباشد.آنوقت که فرهنگستان زبان میلیاردها دلار صرف هزینه تبلیغ زبان فارسی میشود میشویم وطن پرست ولی زمانیکه صرفاکلمه ترک به میان می آیدمیشویم تجزیه طلب..به نظرشما این طرزتفکر راچه میشه نامید.اینها به قدری بی…..هستندکه به کلمه ترک هم حساسیت دارند وبه کلمه آریایی افتخارمیکنندمتاسفانه نماینده فاشیستشان هم میره درکنار قبر کوروش عکس یادگاری میگیره..میگذریم ازآنهایی که فرزندعلیلشان رابرای شفاعت پیش کوروش میبرند اینها دیگه آخربی….
  0  1
 2. خب نمایندگان چی کاره ان اونجا!؟ ما اونا رو فرستادیم مجلس که حقوق سیاسی ما رو تامین کنن خودمون هم میدونیم که حکومت مرکزی با واژه ترک مشکل داره
  0  1
 3. از نمایندگانی که نمی توانند از هویت خود دفاع کنند چه انتظاری می توان داشت؟ شق القمر؟ مجلس فرمایشی و نمایندگان راحت طلب و بی غیرت. فقط شعار و وعده.
  0  1
 4. چهار سال به این نیرنگ وقت گذراندید حالا دونبال دروغی دیگرید ، اخه اقای محترم مگر ما تورک زبان نیستیم که حساسیت درست میکند اگه شما تورک نیستید پس حرف دیگه ولی ما که تورک هصطیم پس ما بیگانه هثطیم که تورک حساسیت درثت میکند خوبه طول این به اثطلاه فراکسیون حتی یک جلسه هم درست نشد اون موقع شاید کتک هم میخوردید ؟اقای محترم حنی شما دیگر پیش ملت رنگی نداره شما بهتره همان به نام نمایندگی در امدتان را داشته باشید که چشم مارا به خیر شما امیدی نیصت
  0  1
 5. اینها همیشه به اسم ترک حساس بودن چیز جدیدی نیست. نمایندگان ترک زبان باید زیر بار این حساسیتها نرن
  0  1
 6. سن ایله دوغوردان فارسلار دمیشی بی مقدار سان
  0  0
 7. آقای بیمقدار میشه بفرمایید چرا کلمه کورد حساسیت درست نمیکنه ؟ چرا مشاور استانداری آزربایجان غربی که کورد تشریف دارند ومیفرماین دوران تفنگ وباروت به سر امده شما حساس نمیشوید ؟ میدانید معنی این یعنی چه من میگم یعنی ببینید شما با تفنگ کاری نتونستید بکنید ولی من امدم در یک شهر تورک نشین شدم مشاور فردا استاندار و…و کل شهر دستم میافته واسمش هم میزارم کوردستان شمالی حساسیت هم درست نمیکنه وعده ای نماینده نما هم کاری نمیتوانند بکنند چون حساسیت درست میکنه …وشما هنوز سر تورک بودنتان شک دارید که اربابانتان دوست ندارند شما خودتان را تورک بدانید .ومتاسفم برای امثال خودم که شما را شیشید میشیخ
  0  1
 8. مگر فراکسیون گیلک و یا فارس داریم که فراکسیون ترک داشته باشیم ؟
  مجلس که جای قومگرایی نیست
  0  1
 9. اقای ایمانی شما در ایران زندگی می کنید یا خودتان را به خواب غفلت زدید دوستان شما گیلک وکرد را از جان خود می دانند ولی حتی حاضر نیستند بر اساس مبانی رضاخانی وجود ترک را حتی ۷۰۰۰سال قبل در ایران بپذیرند
  ما امیدواریم که ملی ما هویت را خود را دریابد فقط همین انوقت نه تنها مثل سوییس المان بلژیک و.. حداقل مثل مالزی در مملت ما همه اقوام به نوبت قدرت را تقسیم میکنند
  0  1
 10. اگه عرضه اش را دارید شما هم درست کنید . رستمی و رضایی کم بود شما هم با موشک تشریف اوردی .با چهار تا نماینده نمیشه گروه زد چه برسه به فراکسیون
  0  1
 11. یه لطفی کنید یه بار هم که شده اسم اون نماینده های فراکسیون کذاییتون رو منتشر کنید ببینیم واقعا چند نفرن . قبلا حرف از ۶۰ نفر بود حالا شما از ۱۱۰ و ۱۲۰ نفر حرف میزنید . در جواب اون دوستمون هم که از حضور ترک ها توی سرزمین امروز ایران تو ۷۰۰۰ سال پیش حرف زدن میشه لطف کنید رفرنس معتبر بدید البته نه مطالب چند نفر پزشک و رمان نویس مثل هیئت و پورپیرار و زهتابی . کسایی که واقعا تحصیلات زبان شناسی یا تاریخ و باستان شناسی داشته باشن و دانشگاههای معتبر جهان هم تایید کرده باشن . مثل تاریخ ایران کمبریج . یا کتیبه ها و …. .
  1  0
 12. به تو چه تومگه چه کاره ای بیشعور تو برو داستانهای هرودت را بخوان تا سرگرم شی تو را چه به تاریخ ، تو اول ببین از گویش در پیتیت چند سال میگذره بعد بیا زر بزن ، اینجا جای فاشییت و نوچه های رزا پالانی نیست تو برو پیش اربابت انگلیس ویهود تا باز برات تاریخ بنویسه .
  0  1
 13. نژادپرستی در وجود شما رخنه کرده شما هیچ وقت بوی ادمیت نکشیدید ومثل سرورتان هیتلر ارمانتان نژاد اریایی است که وجود خارجی نداره ومتاسفانه کسانی که در این سایت ساز مخالف را میزنند همه شان حتی سواد دبیرستانی هم ندارند وانقدر در پان فارسیسم غرق شده اند که پرفسور هئیت که اولین جراح قلب ایران هست را محکوم به بیسوادی میکنند وهرودت قصه گو که در میادین اتن برای درامدش وپر کردن شکمش داستان میسرایید زبانشناس و تاریخ دان میپندارند .در حالی که تخت جمشیدی وجود نداشت که تاریخی هم داشته باشند و تخت جمشید ادعایی اینها در خاک افغانستان فعلی هستش که اثلا ربطی به تاریخ فارثها که کمترین قدمت را در کل گویشهای منطقه میباشد که توسط رزا پالانی واربابش انگلیس بال وپر بهش دادند وبا وجود خرج های میلیاردی حدود سالانه یازده میلیارد تومان به فرهنگستان از پول بیت المال هنوز برای کلمات به قول خودشان بیگانه کلمه ای نتوانسته اند درست کنند چون ناقص الخلقه هثتش وکل کلمات عربی بیش از شثت درسد وتورکی بیش از ثی درسد از ان بیرون بکشند باید با اشاره ثحبط کنند ومتاسفم برای خودم که با این بیسوادها دارم حرف میزنم
  0  1
  • اتفاقا من هم گفتم دکتر جواد هیئت پزشک هستن نه تاریخ شناس یا زبان شناس . تو حرفای من کلمه بیسواد نبود . شما واسه بیماری جسمی میرید پیش یه باستان شناس ؟ که درباره آثار باستانی به حرفای یه پزشک استناد میکنید ؟ از نوشتار و گفتارت هم سطح درک و تحصیلاتت مشخصه . ایران به کل تاریخش از مادها و هخامنشی ها و … تا سلجوقیان و صفویان و … مینازه . حالا میخواستن پارس باشن یا پارت یا ماد یا ترک یا کرد یا مازنی و …. . مهم اینه که همه حکام ایران ، حتی مغول ها ، در مقابل فرهنگ و هنر و ادبیات ایرانزمین ، غیر از تحسین و حیرت از این شکوه ، هیچ حرف دیگه ای نتونستن بزنن . حالا اینکه امثال تو به زبان سعدی و حافظ و مولانا و نظامی میگید زبان ناقص و ناقص الخلقه ، چیزی از ارزش و اعتبار زبان فارسی کم نمیکنه .
   1   0
 14. از سایتتون خیلی خوشم میاد . آدم رو سرگرم میکنه. صد رحمت به نشریات زرد . هر کامنتی رو هم که منتشر میکنی حالا فحش باشه یا هر حرف بیربط و …. . به این آقای ریضا هم بگم من خودم ترکم ولی امثال تو باعث شدن که آبروی ترکها بره . در ضمن اگر قاجار سر کار میموند و رضا خان نبود تا شورش کردها و آشوری ها رو سرکوب کنه ، اجداد تو و امثال تو هم تو حوادثی مثل جیلولوق کشته میشدن و امروز نبودید که به رضا خان بگید رضا پالانی . در ضمن فاشیست امثال تویید که مدام از نژاد ( گرچه عقلت نمیرسه که بین زبان و نژاد فرق هست ) حرف میزنید . وگرنه تو این مملکت غیر شما و بعضی عربهای خوزستان ، هیچ کس انقدر روی زبان و نژاد تکیه نمیکنه و همه ملت ایران براش یکسانه
  1  0
 15. من از بابت اقا ریضا خوشحالم ابروی تورا بردیم ادم بیخاصیت و بی بخار به درد نوکری رزا پالانی میخوره بیسواد شهرت رزا پهلوی رزا پالانی بود انگلیسها برا سوار کردن پشتت با پالان نتونیستند با نام پهلوی کردند برو هی اعلاحضرت کن شاید شفات داد، اتفاقا شما بد جوری از دست عربها وتورکها یه جایتان میسوزه .راست میگی جیلولوق را رضا پالانی با کوردها و نوکرانی مثل تو سر آزربایجان اوردند و یاد اوری هم میکنی ، از این سایت خوشت نمیاد اینجا چه غلط میکنی برو پیش اربابات . میشه بفرمایید در زبان ببخشید هنوز لهجه نشده تا زبان بشه ،، با گویش شما چندتا کلمه اصیل فارثی موجود هست تا ما هم یاد بگیریم میشه چند دونه اش را نام ببری ؟
  0  1
  • گل پسر ، همین کلمه توران رو فردوسی اولین بار استفاده کرده . در ضمن موجود نادان و بیسواد ، جیلولوق قبل از رضا خان اتفاق افتاده ، رضاخان سیمیتقو و دار و دسته اش رو هلاک کرد و آذربایجان رو از دست اون اشرار نجات داد . در ضمن من به کوروش و داریوش و شاه عباس هم نمیگم اعلیحضرت ، چه برسه به رضاخان . حیف که حماقت امثال تو تمومی نداره .
   0   1
 16. seıam gondərirəm TURK Elimə v yol presdə TURk milletinin haggina çalişan kardaşlarima v bacilarima.

  آقای ایمانی کوراشی ایسی؟
  بلامیسرایره جای طنزولطیفه نویسی نیه.
  بوشو دنبال تی درس ومشقت شاید یادبیتی که اندازه جمعیت گیلان تورکها درمجلس فقط نماینده دارن.
  یاخانی یه فراکسیون هم واس کوچصفهان وسنگرچاکنیم.!!!!
  زاک توچرا باحرفهای نسنجیده وخامت آبروی امه رو هم برده دری.
  بفهمیسی چی بوتی؟چشمه را با اقیانوس مقایسه کنی؟!تورکها سی۴۰میلیون درایران جمعیت دارن.یک فراکسیون تورکی را هم مننی ببینی؟!
  بوشو بوشو تی درس ومشق دنبال.ایره لطیفه یادداشت نوکون.زاکونو نخندون.
  یوسف شاکر
  استان گیلان
  2  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *