خانه / آخرین اخبار / دیوارکشی بین ایران و ترکیه از تردد تروریستها جلوگیری می‌کند

دیوارکشی بین ایران و ترکیه از تردد تروریستها جلوگیری می‌کند

بهادری با اشاره به ساخت دیوار در مرز مشترک ایران و ترکیه از سوی طرف ترکیه، گفت: هدف ترکیه از این اقدام را باید در مسائل و پروتکل‌های سیاسی خودشان یافت اما آن چیزی که ما از این اقدام متوجه می‌شویم یک ظاهر و یک باطن دارد.

به گزارش یول‌پرس، روزنامه «وطن امروز» با سیدهادی بهادری، نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی درخصوص دیوارکشی در مرز ایران و ترکیه گفتگویی انجام داده است که به شرح  زیر است:

وی افزود: ظاهر قضیه این است که ما در آذربایجان غربی هزار کیلومتر مرز داریم که از این مقدار حدود ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه است. ادعای طرف ترک این است که در مرز ایران و ترکیه انواع و اقسام ترانزیت مواد مخدر، انسان، اسلحه و… اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود کوه در مرز مشترک ۲ کشور و شرایط سخت کنترل آن تصریح کرد: این وضعیت باعث شده این مسیر، محل مناسبی برای رفت‌وآمد قاچاقچیان باشد.

بهادری افزود: طرف ترکیه دست پیش گرفته است که به نوعی وانمود کند مشکلات از طریق ایران است و ترکیه می‌خواهد با این مشکلات مقابله کند اما این دیوار مرزی برای ما حسن دارد و پژاک و پ‌ک‌ک و تروریست‌ها نمی‌توانند وارد مرزهای ایران شوند و خرابکاری کنند.ما هم از این دیوار مرزی انتفاع می‌بریم.

وی تصریح کرد: بهتر بود برای ساخت این دیوار مرزی، معاهده بین ۲ کشور ثبت می‌شد، تا اینکه اقدام یکجانبه از طریق ترکیه باشد.  این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه ساخت این دیوار با هزینه مشترک ۲ کشور قطعا به نفع ترکیه بود ولی چرا چنین کاری نکرد، گفت: ساخت دیوار در مرز مشترک ایران و ترکیه از سوی ترکیه قطعا برای ایران تبعات سیاسی دارد. اقدام ترکیه این پیام را به جامعه بین‌الملل منتقل می‌کند که ایران خطر است و دروازه ورود مشکلات به ترکیه است.

به لحاظ سیاسی، بویژه در اروپا این اقدام پیام‌هایی دارد. اگر از این پیام‌ها صرف نظر کنیم، ما خوشحال می‌شویم و نیروهای امنیتی ما راحت‌تر می‌شوند. و راه برای ورود نیروهای پژاک و پ‌ک‌ک که در آن منطقه به صورت پراکنده مستقر هستند و از ما تلفات می‌گیرند، بسته می‌شود.

بهادری درباره اینکه آیا پیش از ساخت این دیوار با ایران هماهنگی شده بود، گفت: تا جایی که می‌دانم هماهنگی صورت نگرفته است. ترکیه ادعا دارد این دیوار را در خاک خودش می‌سازد و به خاک ایران کاری نداریم ولی با توجه به اینکه این اقدام تردد را دچار خلل می‌کند، باید هماهنگ می‌شد.

وی درباره سابقه ساخت دیوار بین ۲ کشور همسایه گفت: در روابط بین‌الملل برخی کشورها این کارها را می‌کنند. مثلا بین کره شمالی و جنوبی سد ساختند که تردد غیرممکن است اما در خاورمیانه کمتر چنین چیزی داشتیم. نگاه ترکیه به ساخت این دیوار، قطعا قطع رابطه با ایران نیست. اما این اقدام در اصل ضعف دیپلماسی ما را نشان می‌دهد. ما در حوزه دیپلماسی با  ترکیه باید خیلی قوی‌تر از این عمل می‌کردیم.

نماینده مردم اورمیه با بیان اینکه ترکیه کشور دوست ماست، به سابقه همسایگی ۲ کشور اشاره کرد و گفت: این کشور تنها مرز زمینی ما با اروپاست. شاید ترکیه موافق ما نباشد اما خیلی هم مخالف ایران نیست بویژه در دولت اردوغان که اسلامگراست. ما در این سال‌ها جز چند مساله در سیاست منطقه‌ای که یکی سوریه بوده، اختلاف خاصی با ترکیه نداشتیم. از لحاظ تاریخی ۴۰۰ سال مرزهای بین ۲ کشور تغییر پیدا نکرده است. در حال حاضر ما برای ورود به عراق، آذربایجان و افغانستان باید روادید بگیریم ولی ترکیه این روادید را حذف کرده است. تعامل ترکیه با دنیا خوب است.

ما در حوزه دیپلماسی نباید با کشوری با این ویژگی‌ها و سوابق، ضعیف باشیم و بر سر یک دیوار کشیدن منفعلانه عمل کنیم و آنها شروع به ساخت دیوار کنند و ما متوجه نشویم. دیپلماسی خارجی ما در ترکیه بسیار ضعیف عمل کرده است. ما خیلی بهتر از این می‌توانستیم با ترکیه تعامل کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *