خانه / آخرین اخبار / تدریس زبان تورکی به همه دانشگاه‌های کشور تسری یابد

تدریس زبان تورکی به همه دانشگاه‌های کشور تسری یابد

نماینده مردم اردبیل در مجلس از دکتر روحانی خواست تدریس زبان تورکی از یک دانشگاه به سایر دانشگاه‌های کشور نیز تسری یابد.

به گزارش یول‌پرس، محمد فیضی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی، گفت: طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی رئیس جمهور باید پاسدار قانون اساسی بوده و آن را اجرا کند. امروزه به زبان محلی توجه نمی‌شود تا جایی که واژه های تورکی برای فرزندانمان هم غریبه است و باید وزارتخانه های آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مسئله توجه کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در عین حال گفت: البته باعث خرسندی است که زبان تورکی در یکی از دانشگاه های کشور در حال تدریس است اما این کار باید به سایر دانشگاه‌ها نیز تسری یابد.

وی از رئیس جمهور درخواست کرد پس از تایید صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، لیست اموال خود، فرزندان و خانواده وزرای دولت را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند تا ضمن شفاف سازی، بتوان اموال و دارایی‌های وزرا را کنترل کرد.

۱۱ دیدگاه‌ها

 1. جناب فیضی اولا زبان تورکی محلی نیست . زبان بیش از نیمی از مردم ایران هستش. شاید مثل فرهنگستان زبان تورکی که تقلیل شد وبه بنیاد بی خاصیت تغییر کرد البته به کمک وهمدلی عده ای خودشیرین و مزدور حلقه به گوش الان هم میخواهند با تدریس در دانشگاه از خیر مدارس بگذرند در حالی که فردی که از کودکی بازبان مادری درس نخوانده باشد تدریس در دانشگاه فایده ای ندارد . عجب گیری کردیم درس خواندن به زبان خودمان هم باید ازشماها اجازه بگیریم .فراکسیون تورک حساسیت درست میکنه . فرهنگستان زبان تورکی به فارثی لطمه میزنه .تدریس زبان تورکی کودکان را با سواد میکنه ؟میفرمایید چه کنیم ؟ اون از دریاچه نگون بخت اورمیه ، اون از وضع جاده های آزربایجان ، اون از تاراج معدنها ، عجب وحدت وهمدلی در کشور هستش برای ویران کردن آزربایجان . و آدم یاد ضربالمثل معروف
  «« سئنین کین یئیاخ منیم کین اؤیناداخ »» می افته .
  0  0
 2. نماینده‌ی محترم مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی
  جناب آقای محمد فیضی

  امروز در نطق شما در مجلس که متن آن نیز در کانال تلگرامی‌تان نیز منتشر گردیده است، در خواست تسری یافتن تدریس زبان آذری در صحن مجلس شده‌اید.
  همان گونه جنابعالی نیز آگاهید و در جریان هستید، یکی از بزرگترین خواسته‌های مردم آذربایجان از دولت‌های پیشین و دولت فعلی و به ویژه از شما نمایندگان محترم مردم در مجلس، لزوم اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

  نطق امروز شما در مجلس را در راستای گوشزد کردن اجرای این اصول به دولت قلمداد می‌کنیم و به این تلاش شما ارج می‌نهیم اما معتقد هستیم تا زمانی که خود اقدام به سانسور و نادیده گرفتن حقوق خود می‌کنیم و مثلا به جای به کار بردن واژه‌ی «تورک»، کلمه‌ی جعلی «آذری» را به کار می‌بریم، نبایستی انتظاری از دولت و دیگران داشته باشیم!

  علاوه بر مستندات تاریخی زیادی که می‌توان در مورد جعلی بودن واژه‌ی «آذری» ارائه کرد، از جنابعالی که نماینده‌ی ما مردم اردبیل در خانه‌ی ملت هستید انتظار می‌رود که حداقل با تأسی به سخنان رهبر جمهوری اسلامی که کلمه‌ی تورک را به کار می‌برند و یا فراکسیون قانونی «مناطق ترک‌نشین»، شما نیز در سخنرانی‌های آتی‌تان با جرأت و افتخار هر چه تمام، کلمه‌ی تورک را به کار ببرید.

  با تشکر از دقت نظرتان
  عضوی از مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین
  0  0
 3. کدام ایرانی در اصفهان و مشهد و اهواز و کرمان و … تمایل داره ترکی یاد بگیره
  زبان ترکی که به گستردگی فارسی نیست
  شما از زنجان خارج بشید ترکی تمام میشود
  0  1
 4. شما که راست میگی، تمایل نداشته باشی چه کار کنی .من که میدونم کجات داره میسوزه .ولی زیاد سخت نگیر چون کل ایران تورک داره به جز سیستان وبلوچستان .ناراحت شدی برو کمی اب بریز .در ضمن برو کمی ایرانشناسی یاد بگیر ویک نقشه بخر اسامی روستاها و رودها وکوههای مناطق فارس نشین رو مطالعه کن نترس اسامی رو خوندی هم سوادت و هم فشارت میره بالا انوقت میبینی لازمت میشه تورکی یاد بگیری .در ضمن با معده خالی کامنت نذار ترشحات معدت میریزه رو لباسهات افرین راستی میدونستی «« گستر »» تورکی هستش پس تو هم لازمت میشه دیدی حالا.
  0  0
 5. جناب آقای محمد فیضی سلام ، درسته که تدریس زبان مادری ( تورکی ) از وظایف دولت میباشد ولی متاسفانه مشکل ما تنها تدریس نیست نمونه اش مجوز صدور پروانه کسب میباشد که وقتی مراجعه میکنیم بندی در آن دل هر انسان آزاده ای را به درد می آوره ««. تابلو ونام انتخابی خارجی مذهبی وترکی نباشد »» !! ! به نظر شما من خارجی وبیگانه ام ؟ چرا من به عنوان تورک نمیتوانم نام فرزندم را نام محل کسبم و…خودم و با فرهنگم انتخاب کنم .؟؟
  0  0
 6. خود ترکها هم اکثرا تمایلی به تدریس ترکی ندارند
  من نمیدونم یه عده قلیلی از ترکها چی مصرف کردن اینقدر جنسش مرغوب بوده که این حرفها رو میزنند.
  البته ایران عزیزمان در طول تاریخ از این قوم ضربه هایی خورده اما خداروشکر که زبان پارسی و روح الله تا ابد بر این سرزمین سیطره دارد و خواهد داشت . ترک ی خوبه که در خدمت ایران یکپارچه باشه غیر این باشه و ناهماهنگ باشه تاریخ ثابت کرده جایگاهش ایران نیست.
  حرف زیاده در این مورد ولی بحمدالله این عده قلیل دروغ پرداز با قطع جیره از اردوغان و عمال آذریش به زودی دچار افسردگی و گوشه گیری میشوند و جزای کار زشتشون رو ما میبینیم همینطور که قبلا دیدیم در بسیاری قضایا
  0  0
  • یعنی این عشق به مصرف مخدره در شماها که به ادبیات محاوره ای و نوشتاریتون هم انتقال یافته است آدم رو فردوسی وار ازخود بی خود میکنه . همین افکارتون هست که عده ای بلانسبت الاغ رو فضایی میکنه و میروند در مجلس ترور انجام بدهند
   0   0
 7. آقای رضایی ازسخنانت مشخصه تاحالابه مرکزشهرتون هم نیومدید.وگرنه حرف نابخردانه واحمقانه ای نمیزدی که به شعورنداشتت توهین بشه.
  اتفاقا برعکس عرایض جنابعالی تدریس تورکی بیشتردراستانهای کرمان واصفهان وخراسان خواهان دارد.
  پیشنهادمیکنم ازاین به بعد اجازه نده دهنت مثل پسته بی مغزبیموقع بازشود.
  یوسف شاکر
  استان گیلان
  0  0
  • کرمان و خراسان و … طالب زبان ترکی دارد ؟؟
   مثل اینکه تاکنون کرمان نرفتی
   بعد از جنایات قاجاریه ترک در کرمان هیچ فرد کرمانی با ترک دوست نیست
   0   0
 8. شما هنوز ناقص هستید واون از نامتان مشخصه برو اول ببین اونجایی که میگی کجاست در ضمن تو از کجا این اطلاعات را کسب کردی که تورکها دوست ندارند تورکی درس بخوانند شما فارثها پس به زور فارثی را میخوانید واز زبان مادریتان بدتان میاد ؟ .من اگر نوکر ترکیه وآزربایجان باشم افتخار میکنم چون همکیشان وهم نژادان من هستند تو ببین نوکر کی هستی؟؟ هر موقع حقمان را خواستیم شدیم نوکر این و اون .چه طوره وقتی پول بیت المال خرج گویش ناقصت میشه حقه ولی وقتی دیگر زبانها ناحق میشن ؟ هر چقدر تو در این مملکت حق داری من هم همانقدر حق دارم نه بیشتر نه کمتر .برو تاریخ رو بخوان ببین کدام ملت مهاجرند واز هندوستان توسط سلجوقیان به اینجا آمدند بعد بیا عرض کن .راست میگی تورکی خوبه که گوش به حلقه شما باشه وحقش را نخاد .تا یادمان میاد از این خاک ما حفاظت کردیم برو ببین کدام ملت اندازه تورکها برای این مملکت خون داده برو بهشت زهرای تهران ببین شهدا اکثرا تورکند در تهران زندگی کردن دلیل فارث بودن نیست .
  0  0
 9. یادم رفت در مورد مصرفتان عرض کنم که مواد را برادران همکیشان شما در افغانستان درست میکنند حتما جنس خوبش هم به شما میرسه نه ما
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *