خانه / آخرین اخبار / لغتنامه تورکی آذربایجانی در حال تدوین است

لغتنامه تورکی آذربایجانی در حال تدوین است

مسئول پروژه لغتنامه تورکی آذربایجانی گفت: لغتنامه تورکی آذربایجانی با حضور و مشارکت تمامی صاحب‌نظران و کارشناسان در حال تدوین است.

به گزارش یول‌پرس، احد بیوته در دیدار اساتید تورکی آذربایجانی استان آذربایجان شرقی و اردبیل با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل اظهار کرد: ما با کمک متخصصان و نویسندگان متبهر آذربایجانی فرهنگ لغات زبان تورکی آذربایجانی را در حال تدوین نهایی داریم که تاکنون در این زمینه نشست‌های مختلفی را با متخصصان در این حوزه انجام دادیم.

وی به دیدار اخیر با متخصصان و نویسندگان لغت‌نامه تورکی آذربایجانی در تبریز اشاره کرد و گفت: دیدار اساتید تورکی آذربایجانی استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل نیز برگزار شد تا بیشتر با نقطه نظرات آیت‌الله سید حسن عاملی استفاده کنیم.

در این نشست که اساتید استانی و میهمانان حضور داشتند گزارشی از روند کارهای اجرای شده با هدف تدوین لغتنامه تورکی آذربایجانی را ارائه کردیم.

در این نشست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز با تشبیه زبان به عنوان مسئله‌ای زنده و جاندار بر خطر ورود واژگان بیگانه به زبان تورکی‌آذربایجانی و از بین رفتن واژگان موجود در آن تأکید کرده و زیبایی هر زبان را خلوص آن اعلام کرد.

آیت‌الله سید حسن عاملی  بر حفظ خلوص زبان تورکی‌آذربایجانی به عنوان راهکاری برای جلوگیری از هجمه لغات بیگانه به خصوص در مورد اسامی اشیاء و تجهیزات نوین اشاره کردند.

وی بنیاد دائره‌المعارف اردبیل را به عنوان مؤلف لغتنامه تورکی آذربایجانی مکانی برای گردهم آمدن دلسوزان زبان تورکی آذربایجانی دانسته و گفت: این مجموعه علاوه بر گردآوری لغات بایستی نقش خالی فرهنگستان را نیز پر کند.

وی تصریح کرد:  که در مقطع کنونی زبان ما نیازمند کلمات جایگزین به جای لغات دخیل و جدید را دارد تا جلوی ورود کلمات دخیل دیگر گرفته شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل بر باقی ماندن مشکلات بسیار در زبان تورکی‌آذربایجانی  اشاره کرد و یادآور شد: این مرکز برای حل این مشکلات می‌تواند نشست ها و همایش های مرتبط با مشکلات برگزار کند و این کار تنها از دست دلسوزان زبان تورکی آذربایجانی برآورده خواهد شد.

عاملی گفت: مسئولان استان اردبیل نیز درصدد تخصیص بودجه‌ای برای انجام این امر خطیر هستند.

وی خطر از بین رفتن لغات بومی که در لغتنامه‌های موجود درج نشده اند را بسیار مهم دانستند و بر قید و ثبت آنها تأکید کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل هویت‌طلبان را به تقویت و حفظ فرهنگ و زبان بومی تأکید کرده و از همه دلسوزان فرهنگ و هنر آذربایجانی خواستند تا بنیاد دائره المعارف اردبیل را به عنوان مرکزی برای گردهمایی و محافظت از زبان و فرهنگ بومی بدانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *