خانه / آخرین اخبار / خشکسالی ۱۰۰ درصد استان آذربایجان غربی را فرا گرفت

خشکسالی ۱۰۰ درصد استان آذربایجان غربی را فرا گرفت

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: امسال بر اثر افزایش دو درجه ای دما و کاهش بارشها ۱۰۰ در صد منطقه آذربایجان غربی را خشکسالی فرا گرفته است.

به گزارش یول‌پرس٬ صادق ضیائیان صبح امروز در نشست خبری اعضای شورای حمل و نقل آذربایجان غربی اظهار داشت: با توجه به اینکه تابستان امسال دمای هوای استان نسبت به بلند مدت ۲ درجه افزایش یافته بنابراین سبب شده تا تبخیر نیز به اندازه ۶۶ میلیمتر در ارومیه و ۱۶۲ میلیمتر در کل استان افزایش یابد.

مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی ۹۶ متوسط بارندگی در استان به ۲۶۴ میلی متر رسید که نسبت به دراز مدت ۴٫۲۶ درصد در استان و ۷٫۲۶ میلی متر در ارومیه کاهش یافته است.

وی افزود: این عوامل سبب شد تا صد در صد استان را خشکسالی فرا گیرد به طوری که در ۲۰ درصد از استان با خشکسالی شدید و در ۵۴٫۸ درصد استان با خشکسالی متوسط مواجه هستیم.

ضیائیان تصریح کرد: تا پایان شهریور ۱۴ ایستگاه تمام خودکار در استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود.

ضیائیان از افتتاح ایستگاه شهری ارومیه نیز خبر داد و گفت: این ایستگاه آلودگی هوا را نیز اندازه گیری می‌کند. مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی بیان کرد: دستگاه UP نیز در استان نصب می‌شود که بر اساس آن نیاز آبی کشاورزان در دراز مدت مشخص و اعلام خواهد شد که سبب کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی می‌شود.

وی گفت: به زودی سامانه مانیتورینگ جوی نیز در استان آذربایجان غربی به بهره‌برداری می‌رسد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *