خانه / آخرین اخبار / گره کور انتخاب پنجاه و ششمین شهردار تبریز

گره کور انتخاب پنجاه و ششمین شهردار تبریز

تبریز، کلانشهری که در کنار حجم عظیم کارهای معمول مدیریتش رویدادی بین المللی مانند تبریز ۲۰۱۸، شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را نیز باید مدیریت کند ولی اکنون تنها کلانشهر بی شهردار کشور است. قبل از آغاز فعالیت شورای پنجم، در بیشتر کلانشهرها شورای منتخب با برگزاری جلسات غیررسمی و بررسی سابقه کاندیداهای احتمالی پست شهرداری اقدامات موثری انجام داده و با شروع رسمی فعالیت شوراها در کوتاهترین زمان ممکن گزینه نهایی شهرداری را معرفی نمودند ولی شورای شهر تبریز علی رغم آغاز به کار شورای پنجم هنوز به اجماع لازم دست نیافته است.

بررسی یول‌پرس: تبریز، کلانشهری که در کنار حجم عظیم کارهای معمول مدیریتش رویدادی بین المللی مانند تبریز ۲۰۱۸، شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را نیز باید مدیریت کند ولی اکنون تنها کلانشهر بی شهردار کشور است. قبل از آغاز فعالیت شورای پنجم، در بیشتر کلانشهرها شورای منتخب با برگزاری جلسات غیررسمی و بررسی سابقه کاندیداهای احتمالی پست شهرداری اقدامات موثری انجام داده و با شروع رسمی فعالیت شوراها در کوتاهترین زمان ممکن گزینه نهایی شهرداری را معرفی نمودند ولی شورای شهر تبریز علی رغم آغاز به کار شورای پنجم هنوز به اجماع لازم دست نیافته است. این درحالی است که اکثریت منتخب از لیست اصلاح طلبان به این شورا راه یافتند. ترکیب ۱۳ نفره شورای پنجم را می توان به صورت ۸ اصلاح طلب، ۴ اصولگرا و یک مستقل ذکر کرد. در گمانه زنیهای اولیه افرادی چون صادق نجفی(شهردار فعلی)، جمشید تقی زاده(معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی)، رحیم شهرتی فر(فرماندار تبریز)، فریدون درویش زاده(شهردار اسبق تبریز و معاون عبدالعلی زاده)، محمدصادق پورمهدی (معاون عمرانی استاندار)، سعید پورشریفی(عضو شورای اصلاح طلبان استان و از مدیران عمرانی سابق استان) ، عبادالله فتح الهی(شهردار اسبق تبریز و معاون قالیباف)، محسن رحیمیان(از چهره های اصلاح طلب و مدیر فولاد ظفر بناب)، مرتضی آبدار(مدیرکل میراث فرهنگی استان)، مصطفی مولوی(از چهره های سرشناس اصلاح طلبان استان و فرماندهان سابق سپاه لشکر عاشورا) جزو گزینه های شاخص برخی منتخبان برای تصدی شهرداری تبریز ذکر شد. ساز و کاری برای معرفی کاندیداها از طرف اعضای شورای شهر پیش گرفته شد. در روش پیشنهادی هر یک از اعضا امکان رای دهی به ۳ گزینه را داشتند. پس از حواشی فراوان نهایتا ۸ گزینه نهایی کاندیداهای تصدی پست شهرداری مشخص شد.

 

آن هشت نفر

میرعلی اصغر الموسوی: متولد ۱۳۳۳ در تبریز؛ لیسانس و فوق‌لیسانس خود را در رشته حقوق قضایی به ترتیب از دانشگاه بهشتی تهران و بیروت لبنان دریافت کرده است و مدتی برای کسب دکترا راهی فرانسه شده اما با وقوع انقلاب اسلامی به ایران برگشته و به‌عنوان دادیار و سپس دادستان شهر مسجدسلیمان خوزستان مشغول به کار شد. وی در سال ۵۸ مسئولیت امور مرزی استانداری آذربایجان شرقی با اتحاد جماهیر شوروی را بر عهده داشت. الموسوی از سال ۱۳۶۲ وارد وزارت امور خارجه شد و به‌عنوان سفیر ایران در سودان، کلمبیا و پاناما و همچنین کاردار ایران در نیکاراگوئه و نفر دوم کنسولگری ایران در جمهوری آذربایجان فعالیت کرد. وی در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی نامزد شد و به دوره دوم انتخابات هم راه یافت اما از کسب آرای لازم در دور دوم بازماند.

علیرضا رحیمی ممقانی: رحیمی متولد ۱۳۵۷ در تبریز است. او فارغ‌التحصیل دکترای پزشکی از دانشگاه تبریز در سال ۸۲ است و تخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی خود را از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دریافت کرده است. رحیمی پیش‌تر عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام پزشکی آذربایجان شرقی و دبیر نظارت بر تعرفه‌ها بود اما در این دوره موفق به کسب آرای کافی نشد و هم‌اکنون مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز است. وی سابقه فعالیت ورزشی در رشته هنرهای رزمی را دارد و از سال ۹۲ رییس هیئت ورزشی‌های رزمی استان است. وی همچنین عضو هیئت‌مدیره باشگاه دبیری تبریز است. او جوانترین گزینه بین گزینه‌ها به شمار می‌رفت.

مهدی سلیمان پور: سلیمان پور یکی از باسابقه‌ترین مدیران شهرداری است. او بهترین عملکرد خود را در سال ۸۶ تا ۸۸ و هنگامی‌که شهردار منطقه ۲ تبریز بود تجربه کرده است و موفق شد در این دوران اصلاحات گسترده‌ای در این بخش از تبریز به وجود آورد. سپس به‌عنوان معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری انتخاب شد ولی پس‌ازکنار رفتن علیرضا نوین از شهرداری تبریز در سال ۹۲، وی نیز اعلام بازنشستگی کرد.

رحیم شهرتی‌فر: وی متولد ۱۳۴۰ در تبریز است و دکترای تاریخ از دانشگاه تبریز دارد. او سابقه مدیرکلی سیاسی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی، فرمانداری میانه، معاونت توسعه منابع انسانی تراکتورسازی و عضویت در هیئت‌علمی دانشگاه ابهر را در کارنامه دارد. وی سال ۹۲ در شرایطی که گفته می‌شد به‌عنوان مدیرکل سیاسی استانداری منصوب خواهد شد، به عنوان فرماندار تبریز انتخاب گردید و تاکنون این سمت را در اختیار دارد. شهرتی فر جزء گزینه‌هایی به شمار می رود که بیشتر به خاطر سوابق سیاسی و ارتباط با اصلاح‌طلبان در لیست نامزدهای شهرداری قرار گرفت.

ایرج شهین باهر: وی کارشناس ارشد شهرسازی است و بیشتر فعالیت ویدر حوزه تخصصی خود، شهرسازی بوده است. او دو دوره سابقه حضور در شورای شهر تبریز را دارد و در دوره چهارم شورا شهر تبریز نیز رئیس کمیسیون توسعه و عمران شهری شورا را بر عهده داشت ولی در انتخابات اخیر با کسب رتبه چهاردهم عضو علی‌البدل شد. باهر عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی استان در ادوار پنجم و ششم بوده و در بخش‌ها و کمیته‌های مختلف این سازمان فعالیت کرده است. وی کارشناس رسمی قوه قضائیه است و مدتی هم رئیس کانون کارشناسان رسمی استان بود.وی در سال‌های ۸۵ تا ۸۹ شهردار باسمنج بود که اتفاقاً در همین دوران توانست به‌عنوان شهردار نمونه انتخاب شود و قبل از آن مشاور شهرداری مرند بود.

عبادالله فتح اللهی: فتح اللهی متولد ۱۳۳۹ و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت دانشگاه تهران است، در سال‌های ۷۸ تا ۸۲ شهردار تبریز بود. او نخستین شهردار این شهر بود که پس از تشکیل شوراهای شهر و توسط منتخبان دوره نخست به این سمت انتخاب شد. شهردار منطقه ۴ تهران، شهردار منطقه ۱۹ تهران، قائم‌مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مشاور شهردار تهران، مدیرکل حمل‌ونقل و ترافیک سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مدیرکل شرکت عمران و بافت‌های فرسوده وزارت مسکن، فرماندار هشترود، فرماندار مرند، فرمانده بسیج استان آذربایجان شرقی، فرمانده سپاه زنجان و فرمانده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران از سوابق ایشان است. ازجمله بزرگ‌ترین اقدامات وی در دوران تصدی شهرداری منطقه ۱۹ تهران تبدیل پادگان قلعه مرغی به پارک ولایت بود. فتح اللهی که در انتخابات ۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود، بعدها به جرگه یاران محمدباقر قالیباف پیوست و در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ستاد او فعالیت می‌کرد. وی هم‌اکنون مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران است.

مصطفی مولوی: وی متولد ۱۳۳۸ در میانه و فارغ‌التحصیل رشته عمران است. او در دوران دفاع مقدس از معاونان شهید مهدی باکری فرمانده لشکر عاشورا بود و امروز جزو بزرگان جریان اصلاحات در استان به شمار می‌رود. مولوی در سال ۸۸ ریاست ستاد میرحسین موسوی و در سال ۹۲ معاونت ستاد حسن روحانی در انتخابات را بر عهده داشت. او در سال ۹۴ به همراه مسعود پزشکیان برای نامزدی انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرد اما صلاحیتش مورد تائید قرار نگرفت. گفته می‌شود در سال‌های اخیر سمت‌های اجرایی مختلفی به وی پیشنهاد شده است اما از پذیرش آن‌ها امتناع کرده است.

صادق نجفی: یکی از گزینه‌های مهم انتخاب شهردار جدید بود. صادق نجفی شهردار فعلی تبریز که ۵۷ سال دارد، متولد عجب‌شیر است.فارغ التحصیل رشته مدیریت است. او که فعالیت خود را با عضویت در سپاه پاسداران و دیگر نهادهای انقلابی آغاز کرده، ده‌ها سمت اجرایی را در کارنامه خود دارد که شاخص‌ترین آن‌ها مدیرکلی بازرگانی آذربایجان شرقی، مدیرعاملی و ریاست هیئت‌مدیره منطقه آزاد ارس و مشاوری وزیر بازرگانی است.

ناکامی در حساس ترین رای گیری

چندین رای گیری پس از بررسی های اولیه در جلسات مختلف شورای شهر انجام شد. آخرین رای گیری در ۸ شهریور یکی از حساس­ترین آنها بود. طبق گفته ها در جلسه فوق العاده شورای اسلامی شهر تبریز در ساعت ۲۱ شب چهارشنبه با حضور تمامی اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز برگزار شد ایرج شهین باهر و مهدی سلیمان­پور هر کدام با ۶ رای بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند. در این جلسه ۵ نفر از ۸ کاندیدای منتخب شهرداری تبریز نسبت به ارائه دیدگاهها و برنامه های خود اقدام کردند. شهرتی فر و نجفی و رحیمی، سه کاندیدای غایب این جلسه بودند. کریم صادقزاده سخنگوی شورای اسلامی تبریز در این خصوص بیان داشت: جلسه فوق العاده شورای اسلامی کلانشهر تبریز از ساعت ۲۱ شب مورخه ۹۶/۶/۸ روز چهارشنبه تا ساعت ۲۴ شب با حضور تمامی اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز برگزار شد و در این جلسه ۵ نفر از گزینه های منتخب نسبت به ارائه دیدگاههای خود در ارتباط با مدیریت شهری و استراتژی شهری و توسعه راهبردی و رویکردهای اصلی در ارتباط با شهر تبریز و چالشهای پیش روی شهر و شهرداری تبریز و همچنین فعالیت های اجرایی خود را تشریح نمودند که مقرر گردید که در جلسه بعدی نسبت به بررسی افراد بر اساس شاخصهای انتخاب شهردار تبریز که در ۲۷ بند توسط تمامی اعضای شورای شهر تهیه و تدوین و به تصویب رسیده اقدام گردد و گزینه های نهایی بزودی اعلام و رای گیری و معرفی گردد. بر اساس ماده ۵۰ قانون شهرداریها و آئین نامه اجرایی شرایط احراز سمت شهردار مصوبه ۱۳۷۷ هیئت محترم وزیران و با توجه به جایگاه ملی و بین المللی شهر تبریز و از سویی کاهش شدید منابع مالی شهرداری و بالا رفتن هزینه های جاری هنگفت شهرداری انتخاب شهردار تبریز توسط اعضای شورای پنجم اسلامی شهر تبریز بر اساس شاخصهای ویژه ای که بتواند شهرداری را از بحرانهای مالی و مدیریتی محتمل پیش رو به سلامتی عبور داده و همزمان با آن جایگاه این شهررا بیشتر از این ارتقاء ببخشد,از اهمیت ویژه ای برخوردار است شاخصهایی که به تصویب رسیده ترکیبی از قوانین بالادستی و با در نظر گرفتن شرایط ویژه شهر و شهرداری تبریز است.

چرایی بن بست و آخرین وضعیت

در حالی که در روز آغازین هفته برخی اخبار مبنی بر قوت گرفتن احتمال انتخاب الموسوی به عنوان گزینه نهایی مطرح بود خبریهایی حاکی از برقراری توازنی جدید در شورا و تغییر ترکیب حامیان کاندیداها به نفع سلیمان پور است. درحالیکه اصلاح طلبان اکثریت شورای شهر را در اختیار دارند عدم هماهنگی بین اعضای لیست امید بخصوص اصرار طیفی از آن در حمایت از کاندیدایی که از مدیران نزدیک به قالیباف وبعدا چرخش به سمت کاندیدایی دیگر باعث پیچیدگی بیشتر شده است. نفوذ کلام دبیری، رییس شورای سابق در به هم زدن توازن موثر بوده است. شاید موثرترین عامل در بی نتیجه ماندن مذاکرات برای انتهاب شهردار جدید فضای دینامیک حاکم بر شورا و تغییر ترکیب تیمهای حامی کاندیداها است به طوریکه طبق شنیده ها کسانی که در هفته گذشته در حامیان انتخاب باهر در رقابت با سلیمانپور بودند پس از تقویت احتمال انتخاب الموسوی به صف حامیان سلیمانپور پیوسته اند.

در این میان احتمال معرفی گزینه های جدید نیز بیش از پیش قوت گرفته است. بیانات اخیر سخنگوی شورای شهر نیز موید این موضوع است. صادقزاده در مصاحبه ای پس از تاکید بر لزوم انتخاب شهردار با توجه شرایط حساس موجود تبریز گفته بود “انشاءاله بزودی شهرداری کارآمد و توانمند و پاکدست که در تمامی زمینه ها ی امور شهری وشهرداری آشنایی داشته باشد انتخاب و معرفی گردد. در صورتیکه در این گزینه های اولیه اجماع نباشد قطعا افراد جدیدی را دعوت خواهیم نمود.”

بر اساس شنیده ها مهندس یعقوب هوشیار، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی استان و شهردار منطقه ۵ تبریز، دکتر هوشنگ پاکدل، از مدیران ارشد سابق و موفق وزارت راه، مسکن و شهرسازی و مجری طرح و توسعه شهرفرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و رامسر دو گزینه احتمالی هستند که توسط برخی از اعضا معرفی شده و به لیست کاندیداها اضافه شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *