خانه / آخرین اخبار / من لهجه دارم…(!) . (!) . (!) .

من لهجه دارم…(!) . (!) . (!) .

انگار همین دیروز بود سالن چند هزار نفری الغدیر اورمیه لبریز و متورم از جمعیت مشتاقی بود که با دستها و سفره هایی خالی اما قلوبی پر از امید آمده بودند علیرغم تمام کاستی ها و محقق نشدن شعارهای انتخاباتی دور اول دکتر روحانی، با ایشان تجدید میثاق کنند. جمعی که قسمت عظیمی از آن را زنان این مرز و بوم مانند حلقه های زنجیری پاره نشدنی تشکیل داده بودند.

سنبله برنجی افشار

سنبله برنجی افشار- یول‌پرس: مردان و زنانی که با مناعت طبع تمام وعده های پوپولیستی و سه برابر شدن یارانه را عقلانی رد کردند و به حیله و تزویر نه گفتند تا ثابت کنند با ثباتی خروشنده در راه احیای حقوق برحقه انسانی و شهروندی! گام برمی دارند.

هر چند رویای تشکیل فرهنگستان تورکی و پر شدن دریاچه اورمیه و … برای مرزنشینان دالامپر تا قندیل محقق نشد اما باز آمدند تا به روحانی و اعتدالش آری بگویند.

استانی که با وجود برخورداری از نعمت هم مرزی با سه کشور متاسفانه جزو محروم ترین مناطق ایران است. استانی سوق الجیشی و گلوگاهی حیاتی، برای پاسداری از آرمان شهدای گلگون کفن و حفظ تمامیت ارضی کشور با دوازده هزار شهید و هزاران جانباز که در زمان صلح نیز همچنان در سرحدات شهید و جانباز تقدیم آبیاری درخت انقلاب می نماید.

در تبریز نیز دکتر روحانی با همین استقبال باشکوه و بی نظیر روبرو شد.

در زنجان و اردبیل و آستارا و … نیز!

اکنون اما پس از سپری شدن چهار ماه از انتخابات نفسگیر اراده ها، بخشنامه ای سراسر بغض و کین فضای مجازی را آلوده کرده و خشم عمومی را برانگیخته است.

یاد یکی از سخنرانی های آتشین دکتر روحانی در مبارزات انتخاباتیشان افتادم.

«شما نمی شناسید اینارو. اینا میخواستن وسط پیاده رو دیوار بکشن٬ من اینارو می شناسم»

جناب آقای رئیس جمهور بخشنامه صادره آموزش و پرورش جز تفکیک جنسیتی و خانه نشین کردن زنان و اقوام ایرانی چه پیام مسکوتی در بر دارد؟!

به نظر میرسد دستهایی آلوده از پشت پرده نوعی کشتار سیستماتیک تبعیض آلود را هدایت می کنند که نشئت گرفته از رخنه افکاری نازیستی در لایه های آموزش و پرورش است که آرام و بی صدا بدون بکار بردن سلاح های رایج شیمایی کشتار جمعی!!! مشغول قتل عام اراده ها و سست کردن باورهاست.

در بطن این بخشنامه سراسر مغرضانه که سیاست فارسیزه کردن رضاخانی به وضوح چشم را می آزارد قلب و موجودیت و زبان و هویت و فولکلور اقوام ایران را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

بخشنامه ای سراسر بغض آلود و چه بسا کینه توزانه و نژادپرستانه و حتی جنسیت زده که آحاد جامعه_ مردان و زنان_ را هدف قرار است. بخشنامه ای که با اهدافی نامعلوم و صد البته مغرضانه که در آن اشاره ای به سطح معلومات استخدام شوندگان نشده بلکه پذیرش را منوط به مشخصات فیزیکی و تسلط کامل به زبان رسمی کشور عنوان نموده است…!

شاید اگر این بخشنامه از ادارت دیگری چون وزارت نفت صادر میشد اینقدر بحث انگیز و تشنج زا نمیشد و شائبه هایی اینچنین معنادار بر نمی انگیخت اما صدور چنین بخشنامه نژادپرستانه ای آنهم از عظیم ترین و طویل ترین اداره کشور شبهات بیشماری در پی داشته و به نفرت عمومی دامن زده است که خواه ناخواه خانه نشینی جمع کثیری از شهروندان تحصیلکرده علی الخصوص زنان و اقوام را در پی خواهد داشت.

مخلص کلام آموزش پرورش با صدور این بخشنامه پر از ابهام ثابت کرد که علیرغم عنوان پر طمطراقش، بخشنامه ها بصورت فله ای صادر می شود.

یک نکته از هزاران که عاقلان را اشارتی بس است…

 

۲۰ دیدگاه‌ها

 1. از نویسنده بعید است چنین دروغ شاخداری را بگوید

  کدام بخشنامه گفته داشتن لهجه ممنوع است ؟

  فقط گفتند برای تدریس زبان فارس لهجه نداشته باشند که حرف درستی است وگرنه شما در کوچه و خیابان و اداره و کارخانه با هر لهجه ای آزادی حرف بزنید
  0  0
  • تورکی از مشگین شهر

   بهتر است تدریس فارسی محدود به فارسی زبانان بشود تا این قانون مشکلی نداشته باشه .شما فارسها چطور می خواهید اون هشت حرف عربی که در فارسی وجود ندارن رو تلفظ کنین ؟؟چرا برای اونها قانون نگزاشتین؟ اصلاً حرف ق که مال تورکها وعربها است به فارسی چه ربطی داره؟؟
   فارسی باعث تفرقه و دشمنی است .رسمی کردن فارسی تفرقه صهیونیست است.اگر هدف همزبانی کل ملل ایران است .با رسمی بودن انگلیسی علاوه بر ایران با کل دنیا همزبان میشیم .معلومه اهداف فاشیستی پشت تدریس فارسی است.
   0   0
   • فارسی زبان چند هزار ساله ایران را کنار بگذاریم زبان رسمی را انگلیسی کنیم ؟
    خب شما با فارسی مشکل دارید آنرا فرا نگیرید
    0    0
    • تورکی از مشگین شهر

     توهم پانفارسی وعاریای در وجود شما سرشاره.
     چه کسی گفته فارسی چند هزار ساله تو ایران رواج داره؟؟
     فارسی زبان حکومت صفاریان وتاجیکان بود که به مناطقی از ایران تحمیل شده .
     زبان شماها فارسی نبوده شما بعداً فارس شده اید.
     بروید تحقیق کنید حتی شاعرانی مثل سعدی وحافظ هم علاوه بر دری(به قول شما فارسی)به زبان خودشون هم شعر نوشته اند(پهلوی که به اندازه انگشتان دست با دری(مثلاًفارسی)اشتراک نداره).
     اولین اشعار دری(مثلاًفارسی )در شهرهای اصلی فارس نشین ایران شیز و اصفحان مربوط به قرن هفت وهشت هجری است ولی در مناطق شرقی از جمله بلخ قرن ۴ هم اشعار در موجود بوده(رودکی).
     فارسی چطور زبان شما بوده در صورتی که حتی امروزه هم در برخی شهرها (میمند) وروستاها به پهلوی صحبت می شود؟؟؟؟؟؟
     به کوری چشم نژاد پرستان بله به امید خدا این لکه ننگ و باعث نفاق(فارسی) از ایران دور خواهد شد.
     0     0
     • فارسی هویت و خون در رگهای ماست

      آغا محمدخان قاجار با آن همه کشتار وسیع در ایران موفق نشد ایران را ترک کند سر انجام قاجاریه به زباله دان تاریخ پرتاب شدند
      0      0
  • آخه دوست عزیز این ترکها رو من میشناسم ترک یعنی دروغ ، ترک یعنی تخریب ، ترک یعنی مانع پیشرفت
   اگر این جمله رو به هر موجود زنده ای بگی قبول میکنه:
   لهجه غیر قابل اصلاح که نتواند حروف فارسی پ گ ق را درست تلفظ کند ،
   آخه درستش نیست طرف بخاد فارسی حرف بزنه اما تو ذهنش جا انداختند به قند بگو گند . خب عزیز من لجبازی نکن یاد بگیر وقتی ترکی حرف میزنی هر چی میخای بگو اما حق نداری کلمات زبان رسمی رو اشتباه تلفظ کنی؟؟؟
   من مادر زنم ترک هست ، من اینارو میشناسم ، حاظرند مخالف خدا هم بشوند اما دست از لجبازی برندارند
   خب عزیز من تو که میتونی بگی قند ، میدونی هم که تو زبان رسمی قند هست ، چه دلیل عقلانی ، الهی ، انسانی ، اجتماعی هست که بگی قند؟ جالبه من دیدم بین خودشون قند تلفظ میکنند اما تا به یه فارس میرسند میگند گند.
   یه نمونه دیگه تو خود تبریز تو مهمونی ، یک خانمی با مدرک ارشد طوری با من فارسی صحبت میکرد که انگار به زور میتونه فارسی حرف بزنه ، و حتی بعضی کلمات رو ترکی میگفت! !!!! از کار خدا نیم ساعت بعدش دوست تهرانی اش که با هم مسافرت اروپا بودند و آشنا شده بودند بهش زنگ زد ، همون خانم جوری فارسی واضح ، کتابی ، صریح ، خالص صحبت کرد باهاش که اصلا من تعجب کردم ، البته خودش هم بعدش انداخت توی شوخی و دیگه موقع فارسی صحبت کردن درست صحبت کرد ، بدون لهجه بدون تپق
   برای من خیلی سوال شد ، یک انسان ، که در مقام یک خویشاوند سببی، یک میزبان و یک هم میهن و یک هم دین چطور میتونه اینطور لجبازی ، حقه بازی ، اذیت کنه ، واقعا این خصلت هایی که ترک ها به اقوام دیگه میچسبونند دقیقا دقیقا تراوشات درون خودشون هست ، از کوزه همان تراود که در اوست.
   0   0
   • تلفظ حرف ق با گاف و غین فرق داره اصلا تلفظ این سه خیلی با هم فرق داره در تورکی هیچ تورکی قند را گند نمیگه چیزی بین حرف غ و حرف گ تلفظ میشه فکر کنم گوشهای شما لهجه داره اگه شما نمی تونین حرف ق را مثل ما تلفظ کنین به خاطر نقص آوایی فارسی است
    0    0
   • تورکی از مشگین شهر

    اخه جناب مثلاً حق گو تو که حتی اسرار زن و مادر زنتو اینجا میای برای همه تعریف میکنی چطور میای برای دیگران اظهار نظر میکنی؟؟(هر چی گفتی لایق دودمانت هست)
    در ضمن چه کسی گفته حرف ق فارسی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    کلمات حرف ق ۹۵ در صد تورکی بقیه عربی ویونانی هستند.
    این هم که میگی قند در اصل کند بوده نه قند شماها اصلاً ق ندارین.
    بی سوادی در وجود شما موج میزنه.
    حالا ای فاث نامحترم تلفظ کن ببینم قبول، عقلانی،تپق،اقوام،واقعاً،دقیقاًو…. این کلمات رو ای فارث نامحترم خودت استفاده کردی که ق دارند بگو ببینم کدومش فارسی است؟؟؟؟
    اصلاً حرف ق به علاوه هشت حرف ث-ص-ض-ع-ذ-ط-ظ-ح -را ازفارسی کم کنیم با کلماتش شما چیزی برای تدریس در زبان مثلاً فارثی دارین؟؟؟
    جمع کنید خودتون رو
    0    0
  • متاسفم که با شما شدیم هشتاد میلیون جمعیت
   مردم کوچه و بازار با لهجه که سهله میتونن با اشاره یا شکلک با یکدیگر حرف بزنن که نیاز به آزادی یا مجوز هیچ کس نیست
   صحبت ما استخدام بر اساس توانایی علمی و توانایی شخص آموزشد هنده است که هیچ اشاره ای نشده و خیلی واضح است که افکار نژاد پرستانه در این متن گنجانده شده و به طور سیستماتیک می خواهند به اهداف خود برسند همان طور که نویسنده محترم گفته عاقلان را یک اشارت بس است خودتو درگیر این متن نکن با شما نبودند
   0   0
   • تو عاقل تو دانا
    با این فرض محال ، جواب علمی به من بده
    بند موضوع بحث: برای تدریس زبان و ادبیات فاخر فارسی که زبان رسمی ایران هست و خواهد بود تا قیامت ( کور شود هر آن که نتواند دید) کسانی که لهجه ای دارند که نمیتواند اصلاحش کند( البته دانشمندان جهانی قرن ۲۱ با کلمه” نمیتواند ” کلا مسئله دارند چون با علم نوظهور NLP هر کاری مربوط به شخص شدنی است ، پس عملا همه میتوانند برای ۴ ساعت تدریس لهجه شون رو اصلاح کنند) و حروف فارسی پ گ ق .. را درست تلفظ کند ، از این به بعد منع استخدامی است.

    خیلی واضح است ، خیلی علمی و قابل دفاع است
    دوست عزیز که ادعای عقلانیت میکنی ، این بند به جا و شایسته است آن چه ناشایست است فکر نادرست توست
    یه فکری برای فکرت بکن ،
    یعنی اصلا و ابدا جای ایرادی ندارد و هر ایرادی است از طرز فکر و برداشت شماست.
    0    0
    • تورکی از مشگین شهر

     بهتره به این حروف البته حرف ق تورکی است نه فارسی (در دزدی همتا ندارین) هشت حرف عربی رو هم اضافه و بخشنامه کنین تا ببیینییم کدوم فارثی از تست بخشنامه قبول میشه.
     در ضمن شما اصلاً لهجه وزبا معیار ندارین یه جوری می نویسین یه جوری میخونین نوشتارتون با حرف زدنتون فرق داره اصلاً این نوشتارتون معلوم نیست از کجا در اومده.دری زبانهای افغانستان هم لهجه دری وری شما رو قبول ندارن.
     0     0
   • در ضمن توانایی های علمی که بخش نامه نمیخاد ، اون یه چیز واضحی هست ، و لازم به بخش نامه نداره ، اخه یه نفر رو از سر چهارراه نمیبرند معلم بشه که ، شما اصلا با مکانیزم استخدام آموزش پرورش اصلا اشنا نیستی ،
    این شرایط جدید هست که کار کارشناسی و علمی شده و در سطح کشور تحقیق و آسیب شناسی شده ، فقط و فقط برای ارتقا سطح فرهنگ و اعتلای ایران.
    حالا کلا یه عده تو کشور همیشه مخالف هستند با هر اقدامی . بهترین اقدام مراجعه به روانشناس و درمان جدی برای این دسته افراد هست.
    0    0
 2. تو چون کوت تشریف داری حتما خودت هم متوجه سوالت نیستی فقط یک کوت میتواند چنین سوالی را بپرسد البته کوت آریایی اصل هیتلری مئدین هندوستان
  0  0
 3. این ملتی که من شناختم ، دریاچه که سهله ، دار وندارش خشک بشه باز میره رای میده!!
  0  0
 4. واقعا خب کاری کردن ذیل اعصاب و روان آوردن ، چون کسی که میتونه ، برای شغل معلمی که عشق است تلفظ رایج و رسمی گ ژ پ ق را ، بکنه اما از سر عقده حقارت و لجبازی اینکار و نکنهواقعا مشکل روانی داره

  بند ۹. اعصاب و روان (بیماری‌های روانپزشکی):
  ۱.انواع پسیکوزها شامل (اسکیزوافکتیو، اختلالات هذیانی، پسیکوزهای آتیپیک مزمن، اسکیزوفرن و …)
  ۲.اختلالات خلقی (دوقطبی، افسردگی ماژر، مانیا و …)
  الف) شدید در فاز مانیک یا فاز افسردگی اعم از حاد و یا مزمن..
  ب) اختلال افسردگی اساسی
  ج) انواع اختلال خلقی افسردگی خفیف (دیس تایمی و سایکلوتایمی)، اختلال خلقی نوع دوم (هیپومانیا).
  ۳.انواع اختلالات شخصیتی
  الف) انواع سایکوپاتی و نوع مرزی و نوع اسکیزوئید.
  ب)انواع دیگر اختلال شخصیت در صورتیکه ناتوان کننده باشد.
  ۴.انواع نوروزهای شدید و مقاوم به درمان و مزاحم.
  ۵.انواع نقیصه‌های عقلانی و کند ذهنیها (عقب ماندگی‌ها با بهره هوشی کمتر از ۹۰)
  ۶.اختلالات تکلم و لکنت زبان در صورتی که علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد (عدم استخدام برای حرفه معلمی ولی در امور اداری بلامانع است) و لهجه غلیظ و غیر قابل تغییری که مانع تلفظ برخی حروف فارسی مثل چ، گ، ژ، ق و … می‌شود، برای دوره ابتدایی و دروس ادبیات فارسی ممنوع و در دوره راهنمایی و دبیرستان صرفا دروس اختصاصی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و … و یا در امور اداری و دفتری بلامانع است.
  ۷.بیماری‌های روانی ناشی از جنگ و حوادث (PTSD) در صورتی که استقرار یافته باشد به شرط ثبوت در مراکز درمانی دانشگاهی یا تخصصی ممنوع است.
  ۸.اختلال رفتار (عدم تعادل عصبی و روانی) و کژخوئیها به طوری که مغایر شئونات معلمی باشد همچنین انحرافات اخلاقی و جنسی.
  ۹.اختلالات کنترل تکانه
  ۱۰.هرگونه اعتیاد به سیگار، قلیان، الکل و یا سابقه اعتیاد به مواد مخدر اعم از هرویین، تریاک، کراک و … و مواد محرک و یا نیروزا اعم از اکستازی، شیشه و مواد سنتتیک دیگر.
  ۱۱.اختلالات شناختی همراه با افت قابل توجه عملکرد.
  ۱۲.اختلالات اضطرابی (منتشر، فوبیک و …) همراه با افت قابل توجه عملکرد.
  ۱۳.سایر بیماری های روانی همراه با افت قابل توجه عملکرد (با نظر کمیسیون پزشکی)
  0  0
 5. خوبه مادر زنت تورکه چون ژنت عوض میشه وبچه ات ادم متولد میشه وبعد ان دیگه ازت اثری نمیمنه چون ژن تورک شماها را در خودش حل میکنه وموجودی چون تو را مهو میکنه
  0  0
 6. شماها انقدر بیشرف هستید با زنی که همسرت هستش داری اینجا ازش بد میگی واین یعنی فارث وجز این میگفتی شک میکردم شماها بزرگ شده فردوثی لجن وگورش حرامزاده وکسی که با خواهرش هم بستر شده هستید تو وامثال تو انگلهای جامعه هستید انقدر احمق هستی که فقط خودت را میبینی تو به زنت هم احترام نمیگذاری چگونه به دیگران احترام خواهی گذاشت شماها همان بهتر که در گوشه کویر بمانید وشتر پرورش بدید شما را چه به انسانیت تو کثافتی که در دنیا بیمانندی حتی بودایی ها از شما با شرفترند ، اگر شرف وناموس داری که شک دارم چون ناموس انسان خانواده وزنش تو زنت را اینجا بد گفتی یک کلمه که ق داره بنویس یول پرس چاپ کن یا دیگر خداحافظ برای همیشه
  0  0
 7. تو آنقدر نفهمی وپستی که با کسی که همسرته اینها را میکی تو اسمت را دروغ گو یا اصلا گوروش بزار چون گوروش هم مثل تو بود بهم می ایید .
  0  0
 8. من اول به کسانی تاصف میخورم که ترک هستند ولی رفتن معلم زبان شیرین فارسی شدن!!
  یادتون تو کتاب های دبستان دهه ۶۰ و ۷۰ تو کتاب اجتماعی نوشته بودن ترک ها قبایل وحشی بودن که به آسیا کوچ کردن!!! متاسفم که معلم مان این رو برامون ازبر میکرد.پدرم اون صفحه رو پاره کرد گفت به معلمت بگو پدرم پاره کرده..!!آخه کسی نیست به این خنگول ها بگه این ۶۵۰ میلیون ترکی که تو جهان داریم از کجا میتونن مهاجرت کنن لابد از کره ماه مهاجرت کردن!!!شما فارسها پا برهنه که از هند و افغانستان مهاجرت کردید جمعیتتون تو جهان به ۵۰ میلیونم نمیرسه!!!
  ما همان سومریهای اولین تمدن دنیا هستیم که کنادر دجله و فرات بودیم که تمدن ساختیم که همان شهر ترک نشین کرکوک کنونی هست بعد قسمتیمون به مصر مهاجرت کرد تمدن مصر رو ساخت میدونی تو قلب مصر قاهره ۱۲ میلیون ترک داره و هر سال مسابقات موسیقس مغام آذربایجان اونجا برگذار میشه.ملتی که تاریخ نداره برا خودش تاریخ میسازه برید برا خودتون تاریخ بسازید بدبختا اگه زبان عربی رو از لهجه عقیم فارسی حذف کنید دیگه زبان هم ندارید چه برسه به تمدن.نه کلمه اولیه مثل قاشق دارید نه بشقاب نه اجاق که همشون ترکیند باید تو آوول تویله بادستتون غذا بخورید.شما دارید نون خلیج عربی رو میخورید بعد عرب ها رو مسخره میکنید!!!اصفهان و تهرانتون که قبل از صفویه دهی بیش نبود ما معمارای ترک اومدیم میدان امام و چهل ستون و تهرانتون رو ساختیم.شیرینی گز تون هم که مال شهر ترک نشین بلداجی استان چهارمهال که به نام خودتون دزدیدید..بدبختا یه شیرینی ساده ندارید…..
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *