خانه / آخرین اخبار / چپ و راست علیه مس آذربایجان

چپ و راست علیه مس آذربایجان

گویا معادله مس به قدری پیچیده شده و روایت های مگو در مورد آن چنان رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته اند که دیگر چپ وراست را می‌تواند کنار هم بنشاند. هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان معترفند که مس در خدمت آذربایجان نیست. یکی از مافیای مس می یگوید و دیگری سربسته از ظلمی که به مردم منطقه وارد می‌آید.

به گزارش یول‌پرس، بیت الله عبداللهی نماینده اهر با انتقاد از عدم همکاری شرکت مس ملی ایران عنوان داشت: شرکت مس ملی ایران درباره معادن آذربایجان شرقی کار خود را درست انجام نداده و به این منطقه ظلم کرده است از وزیر جدید می‌خواهم که به داد مس منطقه نیز برسد مس فقط متعلق به کرمان نیست، خوشبختانه فعالیت‌های معدن مس انجرد نیز آغازشده و امیدواریم به‌زودی تولید خود را شروع نماید

البته این سخنان را بایستی تکمیل سخنان بیگی نماینده اصولگرای تبریز بدانیم؛ او معتقد است مافیای مس پشت صحنه این صنعت را رقم زده و مانع احقاق حق مردم منطقه می‌شوند.

بیگی ماه پیش در خصوص کیستی و هویت مافیا اظهارداشت: این مافیا دولت و مسؤولان مس است که از دولت قبلی نیز وجود داشت و حال به این دولت انتقال یافته است! ممکن است از لحاظ ظاهر پست افراد در دولت فعلی تغییر کرده باشد ولی پشتوانه این افراد، ثابت هستند. ما همچنان خام‌فروشی می‌کنیم در حالی که از خام فروشی مس هیچ بهره‌ای نصیب آذربایجان نمی‌شود.

تنها ۲ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از خام فروشی مس است که ۱۰ درصد آن برابر با کل بودجه عمرانی استان آذربایجان‌شرقی است و چون این درآمد از استان خارج می‌شود، نمی‌توانند مثلاً جاده خواجه-ورزقان را به پایان برسانند تا لااقل کارگران بیچاره معدن در رفت و آمد جاده جان خود را از دست ندهند.

البته به نظر می‌رسید تنها، علیزاده نماینده ورزقان باشد که از وضعیت فعلی مس راضی است اما واقعیت آن است که او هم تغییرات بزرگی را مد نظر دارد. او معتقد است مس باید استانی باشد و نه ملی؛ تا از این ظریق عایدات مس به آذربایجان شرقی برگردد./تابناک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *