خانه / آخرین اخبار / وزیر تورک پیشکش استاندار را غیربومی انتخاب نکنید!

وزیر تورک پیشکش استاندار را غیربومی انتخاب نکنید!

باقوت گرفتن خبر انتخاب استاندار غیربومی برای آذربایجان غربی، دلسوزان و فعالان عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استان ضمن ابراز تعجب، به این مسئله واکنش نشان دادند.

یول‌پرس: در کشوری که به گفته وزیر امور خارجه آن (دکتر صالحی) ۴۰ درصد جمعیتش تورک است معرفی کابینه‌ای بدون هیچ وزیر تورک نمی‌تواند امری اتفاقی باشد. یا قصد و غرضی در کار است یا در بین جمعیت چندین میلیونی تورک‌ها هیچ فرد شایسته‌ای پیدا نمی‌شود!

دراین‌بین خبر انتخاب استاندار غیربومی برای آذربایجان غربی این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که گویا آذربایجان در سیر تاریخی خود دچار تحولاتی منجر به قحط‌الرجالی شده است. سرزمینی که روزگاری مهد رجال سیاسی، فرهنگی، هنری، علمی و… بود اکنون در عرصه مدیریتی کشور آن‌چنان نادیده گرفته می‌شود که فرد لایقی برای استانداری شهرهای خودش را نیز ندارد.

در اینجا لازم است به افرادی که همواره در انتخابات گوناگون دست رد از مردم آذربایجان بر سینه‌اشان خورده است، متذکر شد که غرب آذربایجان محلی برای آزمون‌وخطا نیست. استان آذربایجان غربی یعنی استانی در همسایگی ۳ کشور، یعنی ۹۶۸ کیلومتر مرز که حدود ۶۰۰ کیلومتر آن ناامن و معبر چندین هزار تروریست و قاچاقچی است. استانی با ۱۰ درصد بیکار (به‌شرط صحت آمار) وضعیت اقتصادی نامطلوب و بهره‌وری پایین در استفاده از مرزها، منطقه آزاد تجاری، ضعف بهره‌برداری از معادن و عدم ایجاد صنایع مادر است.

معرفی استاندار غیربومی برای هر استانی موجبات خلل در امورات استان شده و راه را برای دیگر مسئولان و مدیران رده پایین غیربومی بازخواهد کرد. افرادی که هیچ درک صحیحی از مسائل و معادلات استان ندارند.

در شرایط اقتصادی امروز کشور یک استاندار غیربومی نه‌تنها چندین ماه فعالان اقتصادی استان را سردرگم خواهد کرد (چراکه خود استاندار غیربومی هم سردرگم است) بلکه عرصه را برای فرصت‌طلبان حوزه‌های تجاری و اقتصادی بازخواهد کرد و این مغایر با اصول اقتصاد مقاومتی است.

اعتراضات فعالان و مردم آذربایجان غربی به خبر استاندار غیربومی در محافل رایزنی احزاب مختلف و فضای مجازی باگذشت زمان و عدم انکار آن از سوی مقامات رده‌بالا هرروز بیشتر می‌شود. امید است وزیر محترم کشور و محافل مشورتی در این زمینه دقت کافی را به‌کارگیرند و تمامی مختصات آذربایجان غربی را در انتخاب استاندار مدنظر قرار دهند.

۱۰ دیدگاه‌ها

 1. کاری نکنید شورای شهرتون هم غیر بومی بزاریم ، حد و حدود خودتون رو بدونید
  0  0
  • یاشاسین آذربایجان

   شما چه کاره ای!؟
   بشین سر جات تا نخوابوندم تو دهنت…👊
   0   0
  • شما هم کاری نکنید مردم اذربایجان بیدار بشه اونقدر بزرگ نشدید که قلب اذربایجان کرد مهاجر از عراق بیاد به تاریخ چند هزار ساله ی مارو نقض کنه فارس هم که باشی بهتر بود حرف نزنی چون هر وقت مردم اومدن خیابان تظاهرات بعدش خواسته هاشون عملی شده اگه روزی مردم اورمیه اعتراضی برگزار کردن من از تبریز میام اونجا چرا چون یه ملت اذربایجان پشت یه شهر هستش دیگه از حزب دمکرات کردستان بزرگتر نیستی که اومدن به نقده و اخرش توسط رزمندگان اذربایجان بیرون شدن و شکست خوردن
   0   0
  • فکر نمیکنی برای تروریست ها خیلی زوده که تورک های غیور رو تهدید کنن؟ شما نهایتا تو کوههای قندیل با هم نوع های خودتون بتونید درگیر بشید، تهدید ملت غیور آذربایجان در حدود و حدود هیچکس مخصوصا امثال شما نیست
   0   0
  • شما هیچذغلطی نمیتونید بکنید ؛ همانطور که در انتخابات مجلس کاری نتونستید بکنید
   0   0
 2. ارومیه متعلق به ایران است نه ترکیه
  من تعجب میکنم چرا برخی موضوع به این سادگی را درک نمیکنند
  0  0
 3. واقعا برای من ایرانی ترک زبان اهمیتی نداره کی استاندار میشه. مهم اینه هر کی هست خوش فکر و ایده پرداز و حرفه ای باشه. مگه خاله بازی هست که بگیم کی و راه میدیم کی و راه نمیدیم.
  باور کنید من ترک میتونم تو بلوچستان خدمت کنم. تو سنندج. تو اصفهان
  همدیگرو محدود نکنیم فقط کار بخواهیم از هم
  0  0
 4. تو تورک هنوز نمیگذارند در شهر خودت مسول بشی میخاهی در شهرهای فارث کاره ای بشی ،؟؟:یا تورک نیستی چون تورک بودی این حرفها را نمینوشتی یا خیلی ساده ای یا اسمیلاسیون شده ای ولی به تورک بودنت شک دارم از طرف ملت تورک کامنت نذار میخواهی هر اسمی رو ما بزار بزار ما دوست نداریم استاندار غیر تورک داشته باشیم فقط تورک خودش هم استان حساسی مثل ازربایجان غربی واورمیه که بار زنی ها چشمشان به خاک مقدسمان است .سعادت هرچی بود لااقل تورک بود باز از غیر بومی بهتر بود هرچند خودشیرینی میکرد ،
  ائیر تورک اولسان منیم سؤزومی انلارسان اما سئن تؤرک دئیرسئن .
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *