خانه / آخرین اخبار / حمام محمد بیگ خوی در حال تخریب+عکس
مسئولان میراث فرهنگی خوی در حال خواب

حمام محمد بیگ خوی در حال تخریب+عکس

حمام محمد بیگ شهرستان خوی در بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی در معرض تخریب قرار گرفته است.

به گزارش یول‌پرس، حمام تاریخی محمد بیگ خوی یکی از آثار تاریخی شهرستان خوی است که توسط محمد بیگ دنبلی پسر شهنازخان و برادرزاده احمد خان دنبلی حاکم خوی در سال ۹۴۶ شمسی با مساحت ۶۵۰ متر مربع ساخته شده است. این حمام تاریخی در مجاورت ضلع شمالی بازار بزرگ خوی و در کنار کاروانسرای تاریخی خان و مسجد تاریخی ملاحسن قرار دارد.

وجود این حمام در دوران قرون گذشته برای استحمام و تمیزی آن دسته از تجار و بازرگانانی که برای تجارت و داد و ستد در خوی توقف می کردند، لازم بود. همچنین مردم خوی از این حمام بینظیر برای استحمام خود استفاده می کردند. احداث این حمام در آن دوران با توجه به قرار گرفتن شهر خوی در مسیر جاده ابریشم و اسکان کاروانهای تجاری که از اقصی نقاط ایران و جهان به این شهر می آمدند ، یکی از ملزومات شهر بشمار می رفت .

از زیبایی‌های منحصربه فرد این حمام، گچبری‌های آهکی بر روی گنبد، چهار ستون سنگی و سر ستون‌های هجاری شده است که متاسفانه بر اثر نفوذ آب از سقف در حال تخریب هستند. همچنین حوض زیبای شش ضلعی حمام محمد بیگ از دیگر شاهکارهای این حمام تاریخی محسوب می‌شود.

مرحوم دکتر محمد امین ریاحی درباره این حمام در کتاب ارزشمند تاریخ خوی می نویسد: ” در سال ۱۳۵۴ شمسی حریقی در بیرونی این گرمابه رخ داد، با طبله کردن و ریختن گچ‌ها، نقاشی‌های بدیع و زیبایی از زیر آن ها پدیدار شده و من پیشنهاد کردم این حمام و نقوش آن جزو آثار تاریخی ثبت و حفاظت شود. ”

اما این حمام تاریخی ۴۵۰ ساله این رزوها حال و روز خوشی ندارد. بطوری که مناسب ترین لقب برای این حمام، (حمام متروکه و مخروبه) می باشد. این حمام بر اثر بی توجهی مطلق مسئولان نالایق میراث فرهنگی خوی به یک مکان متروکه و مخروبه تبدیل شده است. گچبری ها و تزئینات روی دیوارهای این حمام در اثر برف و باران و رطوبت در حال تخریب است.

در حالیکه در آذر ماه سال ۱۳۹۲ موید حسینی صدر، نماینده مجلس وقت شهرستان خوی در دیدار با محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار تخصیص اعتبار برای بازسازی حمام محمد بیگ و کاروانسرای خوی شده بود. ولی این اعتبار هیچ وقت تخصیص داده نشد و حمام محمد بیگ هنوز منتظر همت مسئولان خویی دارد.

در حالی که حمام های تاریخی واقع در شهرهای شیراز، کاشان، کرمان و سمنان از مکان های پربازدید گردشگران محسوب می شوند و درآمدزایی بسیار زیادی دارند، ولی این حمام بسیار زیبا مورد بی مهری مسئولان میراث فرهنگی خوی قرار گرفته و حال و روز خوشی ندارد. بازسازی و ترمیم این حمام میتواند برای اقتصاد گردشگری خوی منبع درآمد خوبی باشد و همچون نگینی بر تارک بازار بزرگ خوی بدرخشد.

گفتنی است قسمتی از فیلم ساوالان ساخته یدالله صمدی در سال ۱۳۶۸ در داخل این حمام فیلم برداری شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *