خانه / آخرین اخبار / جزئیات رشد منفی و مثبت اقتصاد زنجان

جزئیات رشد منفی و مثبت اقتصاد زنجان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در بازه زمانی سال 84 تا 92 رشد اقتصادی وضعیت منفی و مثبت را تجربه کرده و بالاترین این میزان در سال 84 بوده است.

به گزارش یول‌پرس، شهرام طهماسبی اظهار کرد: رشد تولید ناخالص داخلی به‌عنوان اصلی‌ترین شاخص عملکرد اقتصاد و تبیین‌کننده قدرت و بنیه اقتصادی استان زنجان در دوره ۸۴ تا ۹۲ در سطح ۲٫۷ درصد بوده است.

این مسئول ادامه داد: بر اساس آمارها و مطالعات انجام شده، رشد اقتصادی استان در سال ‎ های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۱ منفی بوده و بیشترین میزان رشد اقتصادی استان مربوط به سال ۱۳۸۴ با رشد ۷ درصد بوده و پس از آن در دوره ۹۰ تا ۹۳ نیز رشد اقتصادی استان ۲٫۷ درصد بوده است.

وی افزود: در سطح بخش‌های اقتصادی برخی بخش‌ها با رشد منفی مواجه شدند که علت بعضی از آن‌ها ناشی از تشدید تحریم‌ها و بخشی دیگر ناشی از کاهش بودجه دولتی و عمومی بوده که بخش‌های صنعت، ساختمان، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات و نیز واسطه‌گری‌های مالی، مستغلات، کرایه و خدمات کسب ‌و کار، اداره عمومی، خدمات شهری، آموزش، بهداشت و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی شخصی و عمومی، از جمله این بخش‌ها هستند.

طهماسبی خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی به سبب کمترین وابستگی که به خارج از کشور دارد در زمره بخش‌هایی است که آسیب چندانی از تحریم‌های اقتصادی ندیده و تحت تاثیر شرایط آب ‌و هوایی مساعد دارای رشد اقتصادی مناسب در دوره ۹۰ تا ۹۳ بوده است.

وی با اشاره به شاخص درآمد سرانه، تصریح کرد: رشد درآمد سرانه که ‌به‌نوعی بیانگر شاخص رفاه اقتصادی جمعیت و رشد اقتصادی است و از نسبت تولید ناخالص داخلی استان به جمعیت استان به دست آمده است، در برنامه چهارم توسعه متوسط رشد سالیانه ۱٫۹ درصد و نرخ رشد متوسط سالیانه اقتصادی استان در دوره ۸۴ تا ۸۹ معادل ۲٫۹ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: نرخ رشد متوسط سالیانه اقتصادی استان در دوره زمانی ۸۴ تا ۸۹ در مقایسه با نرخ رشد ارزش‌افزوده فعالیت‌های اقتصادی کمتر است که این مسئله نشان می‌دهد که جمعیت استان در حال افزایش است و نرخ رشد جمعیت از نرخ رشد اقتصادی بالاتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *