خانه / آخرین اخبار / روز جهانی سوادآموزی، زبان مادری و دانش آموزان

روز جهانی سوادآموزی، زبان مادری و دانش آموزان

آنها به هنگام ورود به دبستان با مشکلات زیادی روبه رو هستند زیرا زبان آموزش و مدرسه، فارسی است اما زبانی که آنها به آن مفاهیم را درک می کنند فکر می کنند و احساسات خود را بروز می دهند فارسی نیست.

به گزارش یول‌پرس، ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) روز جهانی سواد آموزی بود و به همین مناسبت صاحبنظران ایرانی دراین باره مطالبی را منتشر کرده اند اما به نظر می رسد بسیاری از آنها از موضوع زبان مادری و تاثیرگذاری آن در روند آموزش غفلت کرده اند.

بخش مهمی از کودکان در این ایران، زبان مادری و اصلی شان، غیرفارسی است. آنها به هنگام ورود به دبستان با مشکلات زیادی روبه رو هستند زیرا زبان آموزش و مدرسه، فارسی است اما زبانی که آنها به آن مفاهیم را درک می کنند فکر می کنند و احساسات خود را بروز می دهند فارسی نیست.

برهمین اساس آموزش زبان فارسی و آموزش به زبان فارسی در مدارس برای دانش آموزان غیرفارسی زبان باید به صورت دیگر و متفاوتی نسبت به دیگر دانش آموزان فارسی زبان صورت بگیرد.

همچنین آموزش به زبان مادری نیز یک حق است که  بهتر است دیر یا زود برای نجات سوادآموزی به کودکان، آموزش مدرسه ای و دانش آموزان در مناطق دو زبانه ایران اجرایی شود.

علاوه بر این، آموزش زبان مادری در مدارس در قانون اساسی آمده اما هنوز از سوی وزارت آموزش و پرورش اجرایی نشده است. آموزش زبان مادری در کنار زبان رسمی (فارسی) یک گزینه مناسب در مدارس است که در نتیجه آن دانش اموزان می توانند به هر دو زبان رسمی و مادری بنویسند و بخوانند و بفهمند.

به نظر می رسد در صورت عدم توجه به موضوع زبان مادری، بسته آموزشی – چه برای کودکان و نوجوانان و چه برای بزرگسالان – همچنان نقصان خواهد داشت.

۹ دیدگاه‌ها

 1. تحلیل گر مسائل ترکهای ساکن ایران

  حداقل تا چندین سال آینده تصمیم گیرندگان اصلی ایران زمین همچین بنایی ندارند ، چون مسائل فرهنگی مختلفی درگیر بعضی قومیت ها هست مانند قتل مشکوک به تجاوز دختر بچه معصوم توسط یک مرد میانسال ، یا نزاع های خیابانی متعدد ، یا توهم خودبرتر پنداری ، خرافه گرایی ، بت پرستی و گوساله سامری پرستی ، رفتارهای ناهنجار اجتماعی ،توهین به همه جا و همه کس و دروغ پردازی ، پول پرستی مفرط …… نمونه هایی مثل برخورد ناهنجار مدیرعامل یکی از کارخانه های تبریز با نیروی انسانی تحت امر ، یا سخنرانی انتخاباتی نادر گلابی که صحبت هایی از همجنس بازی و عدم کفایت بانوان برای تصدی نمایندگی ، در کل آن مناطق کلکسیونی از ناهنجاری های فرهنگی و اخلاقی بصورت متعدد و غیر نرمال هست. تا زمانی که میانگین اینچنین مسائل فرهنگی به حد نرمال نرسد جایز نیست حقوقی مانند تدریس گسترده زبان مادری در اون مناطق اعمال شود. اما مدارس غیر انتفاعی و خصوصی که معمولا در محله های با فرهنگ اون مناطق وجود دارند را میتوان اجازه تدریس محدود زبان مادری بصورت مشروط داد.




  0



  0
 2. ذر سایت دیگری نیز این خبر را خواندم البته با یک نویسنده عرب

  ممنون که این قدر به روز هستید




  0



  0
 3. افرین خوب اشاره کردی این تورکها اصلا هیچی نمیفهمند والا مگه شما ها انقدر پیشرفت کردید که کار به پدربزرگ رسیده ولی ماها هنوز در پس گوچه ایم البته این به تمدن ربط داره اخه ما که گوروش نداشتیم بتونیم با تمدن و با فرهنگ باشیم و مثل شما با خواهرمان هم ازدواج کنیم ، ما انقدر بی فرهنگ هستیم که هنوز نمیفهمیم که باید زبان بین المللی را رها کنیم وبچسبیم به گویش محلی،
  من انزمان متوجه نشدم که برای چه کسی میجنگم ؟ که الان گلابی وپرتغال نمیشدم و شما الان باچند مدل ژن داشتی در خانه زندگی میکردی وشاید زبان هم را هم نمیفهمیدی و من دیگر آن موقع خوب میشدیم چون تو رو نداشتی با این جسارت من را خطاب قرار دهی ولی فقط امروز نیست صبر کن زمانش میرسه تا ان موقع مثل الان شرمنده ات نشوم، یول پرس اینو چاپ کن اگر صلاح دیدید




  0



  0
  • تحلیل گر مسائل ترکهای ساکن ایران

   خیر منظور من این که گفتی نیست
   منظور من اینه که برادران و خواهران مواظب باشید اصل رو ول نکنید ، بچسبید به فرع ، واقع بینی باعث میشه به شرایط مطلوب برسید
   آمار ناهنجاری در مناطق محروم زیاده ، محروم منظور فقر پول و امکانات نیست ، بحمدلله به دلیل اینکه یکی از اثرگذارترین قومیت ها در انقلاب ۵۷ ترکهای شیعه بودند ، از نظر امکانات و توزیع پول شرایط ترکها خیلی بهتر شده است اما این همه ی داستان زندگی نیست ، انسان موجودی چند بعدی است ، اخلاق اخلاق اخلاق ، خود شناسی ، خداشناسی ،
   ترکها از اخلاق محروم هستند ، از شناخت محروم هستند ، اینا رو روش سرمایه گذاری کنید
   عطار نیشابوری حافظ شیرازی ، فردوسی کبیر ، سعدی ، مولوی ، این بزرگواران که ایرانی و به زبان فارسی راهی که پیامبران برای رسیدن به خلیفه الله در زمین و آسایش در آخرت نشان داده اند رو با چی میخایند عوض کنید؟
   با چنگیز؟
   تدریس زبان قومی یک فرع و یک آلت برای تفرقه است
   وقتی میراث گرانبهای ما به زبان فارسیست ، حماقت محض است فردی که بزرگترین پیشرفتش در عالم این هست که ترانه هارای هارای من ترکم بخونهنظر بدهد زبان رسمی انگلیسی شود؟
   خیر ، اتفاقا ما با زبان فارسی در حوزه دین ، اندیشه ، فلسفه ، عرفان ، روانشناسی حرف برای گفتن داریم و اتفاقا باید به فکر بسط زبان فارسی در حوزه ی ایران هخامنشیان باید باشیم ، ان شاالله
   تا الان هم خدا یاری کرده برای تجدید امپراطوری الهی هخامنشی در غالب انقلاب اسلامی ایران




   0



   0
 4. خندیدم تو اصلا از عقل فقیری اول به فکر خودت باش بعد دیگران ، گویش تو چه حسنی دارد که من تورک باید وباید گویش تورا بپذیرم ؟ از کدام امپراطور حرف میزنی همان که با محرمانشان ازدواج میکردند میخواهی دوباره اینو رسم کنی ؟ اصل در نظر تو چیست که من تورک یا عرب باید از بان مادریمان دست برداشته وگویش محلی تورا قبول کنیم ؟کدامین منطق این را میگوید چرا گویش تو را باید همه قبول کنند وزبان خودشان را فراموش ، اگه راست میگی توانگلیسی را قبول نمیکنی در حالی که زبان بین المللی هستش من زبان کامل تورکی را بندازم دور وبه لحجه محلی وناقص تو حرف بزنم ؟ تو فکر میکنی همه دنیا فارثی را میفهمند : میگم از عقل فقیری همینه ، تو میخواهی به زور من را مجبور کنی که پیکان سوار شم وبنز را بد جلوه کنی ، تو وامثال شما از فرط نژاد پرستی روانی شده اید حتما پیامبران هم فارس بودند تو مشکل داری برو اول مشکل خودت را علاج کن بعد بیا برای دیگران تحلیل انجام بده ، این و انقدر گفتیم که خسته شدیم ولی شما هنوز از فردوسی نژاد پرست حرف میزنید از کدامین میراثت حرف میزنی ؟ اگر هم هست برای توست تو فارث هستی من تورکم میراث تو به من ریط نداره ، تو اگر در روان شناسی حرف اول را میزدی الان اینها را اینجا نمینوشتی تو خودت مشکل روانی داری ، هیتلر هم میخواست جهانی کنه ولی در ج ماند انشالاه به زودی شما هم جهانی میشید نگران نباش ، البته شما دوست داشتی میتونی وازادی کارهای جدت گوروش را انجام بدی کسی جلوت را نگرفته .




  0



  0
  • تو اول بهتره مسایل قوم و کیش خودت را انجام بدی ببین کجای کارتان ایراد داره که حتی نمی توانید بچه تان را به پدر بزرگش بسپارید بعد اینجا مسایل تورکها را تحلیل کن .




   0



   0
 5. ما اصلا باشما کاری نداریم شما میتوانید حکومت هخامنشی اریایی فردوسی گوروشی راه بیاندازید ودوباره با هر کی خاستی ازدواج کنی با مادرتان یا خواهرتان فقط موقع تولد مثل حضرت هیتلر حتما بینی نوزادتان را اندازه بگیرید تا حتما به اندازه اریایی ها باشد ما حکومت جمهوری اسلامی مان را دوست داریم .




  0



  0
 6. یک سوال دارم چرا فکر میکنی زبان دیگر ملتها موجب تفرقه است ولی گویش تو عامل اتحاد ؟؟ از کجا به این نتیجه رسیدی اگر مثلا تورکی زبان مشترک بود موجب تفرقه میشد وحتما باید فارثی باشه من هر چقدر فکر میکنم عقلم قد نمیده البته این را هم باید جزو عجایب هفت گانه ببخشید شد هشتگانه حساب کرد که زبان تورکی عربی بلوچی و…. چرا اینقدر عامل تفرقه شده اند ، فکر میکنی نمیشه مثلا برای مدتی هم یک زبان دیکه را زبان مشترک کرد وتو هم لذت صحبت کردن بچه ات به یک زبان دیگر را بچشی ؟؟ و علت اعتراض من تورک را بفهمی ؟ وان موقع من به تو پان فارث ووبگمتجزیه طلب بگم به ناحق چون اون موقع توپان فارث نیستی الان پان فارثی اون موقع من میشوم پان تورک نه حالا




  0



  0
 7. بعنوان یک ایرانی میخواهم آموزش فارسی در آذربایجان ممنوع شود
  نسلی از آذربایجانی ها خواهیم که دیگر نمیتوانند به تهران و اصفهان و بندرعباس مهاجرت کنند و مشاغل دولتی و خصوصی را تصاحب کنند




  0



  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *