خانه / آخرین اخبار / آذربایجان تا سال ۲۰۳۰ فرصت زندگی دارد

آذربایجان تا سال ۲۰۳۰ فرصت زندگی دارد

رئیس سازمان مقابله با تبعات فجایع طبیعی در استان آذربایجان غربی ایران گفت اگر ایران نتواند تا سال ۲۰۳۰ میلادی جلوی خشک شدن دریاچه اورمیه را بگیرد، زندگی دست کم ۱۴ میلیون نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

به گزارش یول‌پرس به نقل از اسپوتنیک، امیر عباس جعفری، رئیس سازمان مقابله با تبعات فجایع طبیعی در استان آذربایجان غربی گفته است اگر ایران نتواند تا سال ۲۰۳۰ میلادی جلوی خشک شدن دریاچه اورمیه را بگیرد، زندگی دست کم ۱۴ میلیون نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

محمد درویش، کارشناس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در این باره گفت، عامل اصلی این وضعیت افزایش وابستگی جمعیت محلی به آب دریاچه و زمین های اطراف است.

درویش افزود: «برای جلوگیری از کوچک شدن دریاچه اورمیه، ضروری است که بازها برچیده شوند و در طی ۱۰ سال آینده منطقه ای ۳۰۰ هزار هکتاری به دریاچه اروئمیه بازگردانده شود. ایران به همراه کشورهای همسایه آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق باید یک منطقه آزاد اقتصادی در این منطقه ایجاد کنند. بعد از آنکه ماردم از آن منتفع شدند، دولت ایران از مردم خواهد خواست تا به جای کشت و پرورش چغندر قند، گاو پرورش دهند و این به احیای دریاچه اورمیه کمک خواهد کرد.»

مسعود باقرزاده کریمی، عضو کار گروه احیای دریاچه اورمیه نیز با این نظر موافق است و بر اهمیت کمک سایر کشورهای منطقه برای احیای دریاچه اورمیه تاکید می کند.

کریمی گفت: «محیط زیست یک مسئله جهانی است. اگر دریاچه خشک شود، طوفان نمک و گرد و خاک ممکن است تا استان گلستان و شهر گرگان هم برسد و به همین دلیل است که ما از کمک فوری کشورهای همسایه استقبال می کنیم. قبلا ما با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان، هلند و ترکیه همکاری داشته ایم. ما از تمامی کمک ها در راستای قوانین و مقررات بین المللی قدردانی خواهیم کرد.»

بر اساس برنامه ریزی ها قرار بود سال سال ۲۰۲۳ میلادی، پروژه احیای دریاچه اورمیه تکمیل شود، اما به دلیل تامین مالی ضعیف این پروژه تقریبا می توان با اطمینان گفت که این مهلت تمدید خواهد شد. به ویژه، کمک های وعده داده شده از سوی لئوناردو دی کاپریو و فعالان محیط زیست ژاپنی هنوز محقق نشده است.

۴ دیدگاه‌ها

 1. انگیزه و همتی از جانب دولت مرکزی برای احیا و محافظت از این دریاچه وجود ندارد وگرنه این بحران قابلیت حل شدن داشت.
  چندین سال است که هی فریاد می زنیم دریاچه اورمیه در حال خشک شدن است به داد آن برسید. اوایل ما را تحزیه طلب و پان ترک خواندند که با اشاعه دروغ در حال خدمت به دشمنان هستتیم. بعدها گفتند بخشی از دریاچه خشک شده اما فصلی است و لزومی ندارد با تبلیغات نابجا آب به آسیاب دشمن بریزیم. سپس گفتند بلی این دریاچه در حال خشک شدن است ولی نباید مسائل محیط زیستی را با مسائل امنیتی قاطی کرد. بعدها به این نتیجه رسیدند که خشکی دریاچه اورمیه از اولش هم کاملا محیط زیستی بود اما گفتند دیگر خشک شده و نمی توان کاری کرد پس دیگر اعتراض به خشکی آن نیز فایده ای نخواهد داشت و فقط دشمنان ما را خوشحال می کند.
  0  0
 2. تا زمانی که احیا دریاچه بدست تشکیلات مردمی نچرخد همین خواهد بود که پول احیا در راه کنفرانسها وشیرینی خوران اقایان هدر خواهد شد با این بودجه
  قطره ای ، سوما کلا باید در مورد دریاچه نشستهای تخصصی صورت گیرد نه اینکه یک نظری را در نظر بگیرند مثلا خرج کشاورز را بدهند وگندم یا محصولات کشاورزی وارد کنند تا مدت زمانی که آب تثبیت بشه ، ولی تا حق ابه دریاچه داده نشه. گشاورزی بیشتر بشه ، همین اش وهمین کاسه و اساسی ترین مشکل پل هستش که باید وباید تخریب ومدرن ساخته بشه انگار چاله پر کردند بدبخت دریاچه قدرت نفس کشیدن نداره ان همه سنک وخاک که ریختند درون دریاچه اگر به دریا هم ریخته میشد انهم خشک میشد ودر اخر اینکه به قول دوست عزیزمان عاقبت حرف ما تجزیه طلبها درست از اب در امد ، حالا دوست داشته باشید یا نه ما را هر چی صدا کنید ما عاشق وطنمان هستیم ! !!
  یاشاسین آزربایجان
  یاشاسین تورک میلتی
  یاشاسین یول پرس
  0  0
 3. راستی خبری از ستاد اصطلاحا احیا وجود دارد؟ اقدامات این ستاذ یا هر ستاد دیگر چیست؟
  0  0
 4. دریاچه را مردم اطراف با چاههای غیر مجاز خشک کردند نه مردم و کرمان و اهواز
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *