خانه / آخرین اخبار / خـیـابـانـی خـطـیـب تـوانـمـنـد انـقـلاب مـشـروطـه
به مناسبت روز شهادت شیخ محمد خیابانی؛

خـیـابـانـی خـطـیـب تـوانـمـنـد انـقـلاب مـشـروطـه

با شروع شرارتهای قزاقها ، روز به روز بر وخامت اوضاع افزوده می شود و اغتشاش و ناامنی سراسر شهر را در بر می گیرد. قیام شیخ محمد خیابانی نیز همچون بسیاری از رهبران نهضت های آزادیخواه در اثر خیانت نزدیکترین کسانش شکست می خورد. در اثر خیانت سرتیپ زاده وی در شهر می ماند و به منزل استادش شیخ حسنعلی میانجی می رود. با حملة قزاقها و نیروهای مرکزی ، جنبش آزادیستان در 21 شهریور 1299 ش شکست خورده و درست فردای سقوط شهر تبریز ، محل اختفای رهبر آزادیستان کشف شده و به دستور مخبرالسلطنه به شهادت می رسد و در گورستان سرخاب ( مقبره الشعرای فعلی ) به خاک سپرده می شود که بعدها جسدش را به شاه عبدالعظیم انتقال دادند.

امیر چهره گشا

امیر چهره گشا – یول‌پرس: جنبش آزادی و آزادیخواهی در کشور ما تاریخی بس دراز دارد. زیرا مردم ایران در میان سایر ملل دنیا ، به گواه تاریخ ، همواره پیشتاز بیداری ملتها و رهایی آنها از قید استعمار بوده اند. در این میان اگر چه قدرتهای استعماری به دست حکام و شاهان بیدادگر طی قرنها زبانها بریده ، قلمها شکسته ، سیاهچالها را از شریف ترین و آزاده ترین مردان و زنان این کشور انباشته و از هیچ جنایتی فروگذار نکرده اند، اما مشعل آزادی و دموکراسی هرگز در میان مردم ما خاموش نگردیده و در هر فرصت تاریخی راه مبارزه را روشن ساخته است.

از بارزترین نمونه های این مبارزات می توان از وقوع انقلاب مشروطیت ، جنبش مردمی بین سال های ۲۵-۱۳۲۴ هـ.ش و قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ مردم ستمدیده و زجرکشیده را نام برد. انقلاب مشروطیت ایران با آنکه از قدرت مطلق و نفوذ کامل اشراف و خانها کاست و بندهای اسارت توده ی مظلوم را سست تر نمود ولی چنان که باید و شاید نتوانست امتیازات ستمکاران را ملغی کند و به برقرار ساختن حکومت دموکراتیک توفیق یابد در نتیجه ارتجاع از ثمره انقلاب بهره مند شد. دشمنان مشروطیت در لباس آزادیخواهی موفق شدند که سیر انقلابی حوادث را منحرف ساخته و اجرای قانون اساسی را معوق گذارند و … آنان در راه رسیدن به اهداف پلیدشان به هر جنایتی دست زده و در راه نیل به این اهدافشان از هیچ جنایتی فروگذار نبودند. از جهل و بی خبری مردم استفاده کرده و صاحبان فکر و اندیشه را از سر راهشان برمی داشتند.

ستارخانها ، باقرخانها ، ثقه الاسلامها ، خیابانیها و … از قربانیان سیاستهای شوم مرتجعین داخلی و استعمارگران خارجی در جریان انقلاب مشروطیت بودند. در این نوشته سعی بر آن است که ضمن سیر در تاریخ انقلاب مشروطیت به بررسی اجمالی مبارزات یکی از رهبران مظلوم و شجاع آن عصر ، شیخ محمد خیابانی ، پرداخته شود. در تأیید مظلومیت این شخصیت مبارز باید اذعان داشت که « تقریباً [ بیش از هشت دهه ] از ظهور و سقوط نهضت مردمی آزادیستان می گذرد. آنچه از اندیشه و مرام خیابانی باقی مانده است ، ۲۰۲ شماره روزنامۀ تجدد و خاطرات ناقصی چند ، از دوستان و همسنگران وی می باشد.

ادامه مقاله در لینک زیر:
http://yolpress.ir/wp-content/uploads/2017/09/جنبش-خیابانی.pdf

 

یک دیدگاه

  1. روحش شاد . حیف که مردم ایران ، مردان بزرگ و کارهاشون رو زود فراموش میکنن . لطفا مفصلتر درباره شیخ و اهدافش بنویسید تا مردم آذربایجان دشمنان و دوستانشون رو بهتر بشناسن .
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *