خانه / آخرین اخبار / بو تکه آختا تکه بوینوندا وار نوختا تکه+ تصاویر

بو تکه آختا تکه بوینوندا وار نوختا تکه+ تصاویر

پنجمین جشنواره انگور در دهکده ساحلی چی چست با اجرای آئین بسیار شاد و سنتی تکم گردانی و خواندن اشعاری در خصوص انگور و شهر اورمیه؛ شوری وصف نا پذیر در مراسم افتتاحیه آفرید که با تشویق و تحسین مردم همراه شد.

یول‌پرس: گفتنی است آئین سنتی” تکم گردانی” از دیر باز در منطقه آذربایجان مرسوم است و به افرادی که اقدام به اجرای این مراسم می کنند ” تکمچی” گفته می شود.

تکمچی معتمد روستا یا محله است که به همراه چند تن دیگر با پوشیدن لباس مخصوص و خواندن اشعاری، برای جمع آوری کمکهای مردمی برای حل و فصل مشکلات مالی اهالی در غالب تبریک اعیاد و مراسمات در محله حضور پیدا می کردند.

این ایین سنتی با بیش از ۵هزار سال قدمت هم اکنون در آستانه فراموشی است که در حال حاضر روابط عمومی شهرداری منطقه دو در یک اقدام خلاقانه در آستانه عید نوروز و نیز در پنجمین جشنواره انگور با اجرای مراسم تکم گردانی، اقدام به احیای این مراسم زیبا و شاد کرده است.

شایان ذکر است مردم حاضر در جشنواره از این مراسم استقبال بی نظیری کردند و با اهدای انعام به تکمچی پای داستان ها و برنامه شاد ان نشستند.

اجرای مراسمات سنتی حس خود باوری و وطن دوستی را در بین مردم و بالاخص جوانان تقویت کرده و مانع جذب آنها به فرهنگ بیگانه با محور های ضد اخلاقی و ضد مذهبی می شود چرا که سنتهای اصیل بومی از جمله تکم گردانی بر پایه اعتقادات دینی و حس نوع دوستی شکل گرفته است.

گزارش و عکس از : ملیحه برقی صدقیانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *