خانه / آخرین اخبار / آثار چاپ سنگی استاد شهریار به «موزه مرکزی آذربایجان غربی» اهدا شد

آثار چاپ سنگی استاد شهریار به «موزه مرکزی آذربایجان غربی» اهدا شد

ایرج نوبهار گفت: مدت‌هاست کتاب های چاپ سنگی شهریار را به «موزه کتابخانه مرکزی استان آذربایجان غربی» اهدا کرده‌ایم، در این منطقه موزه جالبی ساخته‌اند و مسئولان صادق و فعال و دلسوزی دارد بنابراین خیالم راحت است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس، در آستانه روز ۲۷ شهریور روز شعر و ادب پارسی و بزرگداشت شهریار سراغ ایرج نوبهار وکیل خانوادگی بهجت تبریزی رفتیم؛ کسالت و کهنسالی نمودار ظاهری‌اش بود ولی طنزگویی و لبخند نیز پیوست رفتار و گفتار او بود.

صحبت را با استاد شهریار آغاز کردیم از تازه‌هایی درباره این شاعر شهیر، نوبهار پیرامون آثار این شاعر گفت: این قصه مکرر است. در جامعه فرهنگی و ادبی ما مد شده کلی وقت و هزینه برای تحقیق و زندگی یک شاعر صرف می‌شود، در حالی‌که زندگی خصوصی، حریم شخصی هر کسی است و قابل نشر و تعریف نیست و آن‌قدر که لازم است اشعار هر شاعری گویای مسیر زندگی و تحولات روحی و اجتماعی و حتی روانشناسی و شخصیت همان شاعر است و خیلی از شعرا از خصوصیات خود نیز در اشعارشان آورده‌اند. امروز برخی متأسفانه به خود زحمت مطالعه دیوان شعرا را نمی‌دهند و با شنیدن یکی‌ ـ دو شعر مقبول و خوب در مورد همان شاعر قضاوت می‌کنند و گاه برخی متوجه مفهوم و منظور شاعر نمی‌شوند و به‌عنوان پایان‌نامه یا تحقیق مطالبی را منتشر می‌کنند که خلاف فرهنگ و ادب و شخصیت یک شاعر است.

وی در پاسخ به این سوال که در مورد شهریار چگونه نظر می‌دهید، ابراز داشت: مکرر نوشته شده و همراه با ساختارهای نادرست و گاه کژاندیشی بی‌توجه به اینکه استاد شهریار جزو انگشت‌شمار شاعرانی است که با آثارش زندگی خود و روال زندگی و حتی وضعیت اجتماعی و سیاسی خود را به‌نحو زیبا و ساده به تصویر کشیده، منتهی برخی زحمت مطالعه آثار را به خود نمی‌دهند و بعد صاحب‌نظر می‌شوند. شهریار استاد بی‌نظیر شعر معاصر ایران است که خود و زندگی و تمامی لحظاتش شعر و ترانه بوده است. شهریار تنها شاعر عاشقی است که در تاریخ ادبیات ما جوانی و زندگی‌اش را فدای عشق راستین خود کرد و درس عشق و صداقت و پاکی و صفا و وفاداری و فضیلت‌های اخلاقی داده که دیگر در جامعه نداریم.

نوبهار درباره اینکه در مورد کتاب‌های چاپ سنگی استاد شهریار چه اقدامی کردید؟ بیان داشت: مدت‌هاست آنها را به «موزه کتابخانه مرکزی استان آذربایجان غربی» اهدا کرده‌ایم، در این منطقه موزه جالبی ساخته‌اند و مسئولان صادق و فعال و دلسوزی دارد بنابراین خیالم راحت است، البته چیزهایی که متعلق به شخص خودم بوده به موزه آذربایجان غربی هدیه کرده‌ام. یکسری از نامه‌ها و مکاتبات استاد شهریار و اشعارش به وسیله اشخاص دیگر به موزه آستان قدس رضوی داده شده که من در مسافرت مشهد آنها را دیدم. شهریار متعلق به تبریز و ایران نیست، شهریار با ترجمه آثارش به یک سیمای جهانی از عشق و شعر بدل شده و البته افتخار آذربایجان و ایران است.

وی در پایان پیرامون اشعار خود گفت: مدت‌هاست زمین‌گیرم و فرصت فعالیت ندارم و حتماً اقدام می‌کنم، والا به گردن بچه‌هایم خواهد افتاد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *