خانه / آخرین اخبار / کمپین زبان مادری و تمرکززدایی

کمپین زبان مادری و تمرکززدایی

کمپین زبان مادریم در خانه نماند، به‌عنوان انعکاس خواست مردم غیر فارس زبان کشور برای تدریس زبان مادری خود به فرزندانشان، از ساعات اولیه آغاز این کمپین شاهد واکنش‌های متفاوتی از جانب سلایق مختلف بوده است. عده‌ای که ایران و ایرانی را در زبان فارسی خلاصه کرده‌اند و هیچ زبان دیگری را برنمی‌تابند شروع به اتهام زنی و آلوده نمودن فضا کرده‌اند.

یول‌پرس: برخی افراد به سبب بدعهدی‌هایی که در این سال‌ها از مسئولین در رده‌های مختلف دیده‌اند، این‌چنین کمپین‌هایی را فاقد تأثیرگذاری دانسته و مصداق آب در هاون کوفتن معرفی می‌کنند. دراین‌بین اما عده‌ای از هم‌وطنان به امید شنیده شدن خواسته‌هایشان و توجه دادن مسئولین به اهمیت موضوع اقدام به امضای کمپین می‌کنند.

پرواضح است تا زمانی که مسئولین رده‌بالا دایره دیدشان اصلاح‌طلبی – اصول‌گرایی باشد درک صحیحی از مطالبات حقیقی مردم خارج از حلقه قدرت نخواهند داشت. وزرای کابینه دولت، افراد منتصب در رده‌های مختلف مدیریتی در تمام استان‌ها، قوانین تصویب‌شده، موضوعات موردبحث در پایتخت و همه و همه نشان از همین پاندول اصلاح‌طلبی-اصول‌گرایی دارد. یکی از کارکردهای چنین کمپین‌هایی شکستن این پاندول است.

بسیاری از افراد جامعه قیل‌وقال اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی پایتخت را که سعی در قبضه تمام فضای سیاسی کشور دارد، کشمکش بر سر قدرت سیاسی و اقتصادی می‌دانند.

لازم است تا مسئولین و سیاست‌گذاران کلی نظام فکری به حال عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کشور نمایند تا همه کشور در تهران، همه سیاست‌گذاری‌ها حول اصلاح‌طلبی –اصول‌گرایی، همه زبان‌ها در زبان فارسی، همه اقتصاد در فلات مرکزی ایران، خلاصه نشود.

کسانی که به کمپین زبان مادری و کمپین‌های مشابه می‌پیوندند بر این باوراند که اگر مطالبات و خواسته‌های خود را از راه‌های مدنی به گوش مسئولان برسانند، می‌توانند بر اجرایی شدن مطالبات قانونی و برحق خود امید داشته باشند.

ادامه کارکردهای تمرکزگرایانه موجب دلسردی مردم از عدم توجه به مطالبات و خواسته‌هایشان شده و رفته‌رفته به یأس و ناامیدی بدل خواهد شد. امید است روزی شاهد حضور همه زبان‌ها در مدارس، همه اقوام در کابینه، همه موضوعات در پایتخت و همه مردم ایران در سرفصل تصمیم‌گیری‌ها باشیم.

۷ دیدگاه‌ها

 1. همه اقتصاد در ایران خلاصه نشود یعنی چی ؟
  یعنی باید به ترکیه و ترکستان هم بوجه بدهیم ؟
  0  0
  • آقا متن دوباره وبا دقت بخون ،نوشته فلات مرکزی ایران یعنی استانهایی مثل اصفهان وتهران وکرمان وسمنان وشیراز. میدونستیم فارثها تاریخشون فقط به کوروش محدوده، ,ولی جغرافیا دیگه …
   0   0
 2. بالاخره این حق گرفته خواهد شد. و حق های بسیار دیگر
  0  0
 3. یعنی اینکه تو فارث هر چقدر حقته من تورک هم همانقدر حقمه تو مگر چیه ات از من تورک بیشتره تو ایرانی هستی منهم ایرانی هستم ، چرا باید بین سهم تو با من اینقدر فرق باشه ؟ چرا بچه تو به زبان مادریش درس بخوانه ولی بچه من این حق ونداشته باشه چرا زبان تو موجب اتحاده ولی وقت رسیدن به زبان من ممنوع میشه ؟
  اگر زبان تو برای تو محترمه زبان من هم برای من محترمه ، چرا باید برای گویش تو چندین میلیارد تومان هزینه بشه ولی یک ریال هم برای زبان من ودیگر ملتها خرج نشه ؟
  در جواب علی ذوب شده ، از کدام حق حرف میزنی ؟ اگر ایران ایرانه زبانش باید ایرانی باشه نه فارسی اگر زبانش فارسیه کشور هم اسمش باید فارس باشه نه ایران ، تکلیف چیست برای یکبار موضوع را مشخص کنید تا ما هم تکلیف مان را بدانیم یول پرس عزیز لطفا چاپ کن تا متوجه شوند ملت ، ملت پنجاه سال پیش نیست که ساده باشند الان بچه دو ساله فرق ابنبات با پول را میفهمه .
  0  0
  • یعنی زبان کشور امریکا باید امریکایی باشد ؟
   یا نام کشور عراق و لیبی باید عربستان شود ؟
   اطمینان داری حالت خوبه ؟
   0   0
  • عزیز باهوش من . اون علی بالایی کس من نیستم . ایشون طرفدار شما هستن . حرفشون کاملا واضح بود . در ضمن این کشور اسمش ایرانه و عدم آموزش همه زبان های کشور ربطی به فارس ها نداره . این مشکل هم مثل خیلی مشکلات دیگه کشور مثل فقر و فساد و ایجاد کم آبی و …. ربطی به فارس بودن یا نبودن نداره . وگرنه مشکلات مردم استانهای کرمان و سیستان و چهارمحال و بختیاری که فارس زبان هستن هم خیلی بیشتر از شماها تو آذربایجان یا منه اهل استان مرکزیه . حالا این که آموزش و پرورش و دانشگاههای ما مشکل دارن که واضح و مشخصه . واقعا فک میکنید فرهنگستان زبان فارسی داره به زبان فارسی خدمت میکنه ؟ باز از صفویه و استاد شهریار سریال ساختن ، تا حالا چیزی از کوروش یا ساسانیان یا فردوسی یا شاملو و اخوان و نیما چیزی تو تلویزیون دیدی ؟
   0   1
 4. چون نمیشه ساخت برای همین چون ابرویت میره ! از کجاش فیلم بسازند ؟
  1  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *