خانه / آخرین اخبار / دریاچه اورمیه و ۷۰ درصد خشکی
وضعیت بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا؛

دریاچه اورمیه و ۷۰ درصد خشکی

دریاچه اورمیه این روزها به نقطه‌ای صورتی تبدیل شده که دور تا دور آن را نمک گرفته است. خبرها حاکی از آن است که تنها 30 درصد دریاچه اورمیه باقی مانده و 70 درصد آن در سال‌های گذشته خشک شده است.

به گزارش یول‌پرس، فرهیختگان نوشت: خشکی دریاچه اورمیه دلایل زیادی داشته که از جمله آنها تغییر اقلیم، سدسازی، ندادن حق آب دریاچه و تغییر الگوی کشاورزی از مهم‌ترین دلایل خشک شدن دریاچه اورمیه به شمار می‌روند.

پرویز آراسته، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی می‌گوید: «دریاچه اورمیه تحت تاثیر خشکسالی جهانی قرار گرفته است. تغییرات اقلیم جهانی گازهای گلخانه‌ای باعث گرم شدن کره زمین شده و دریاچه اورمیه هم در این بین تحت تاثیر قرار گرفته است.»

وی ادامه داد: «کاهش بارندگی از جمله دلایلی است که باعث خشک شدن دریاچه اورمیه شده است، متوسط بارندگی از سال گذشته تاکنون ۲۵درصد کاهش داشته و همین موضوع باعث شده دریاچه اورمیه خشک شود.»

آراسته افزود: «بیش از ۱۰ سال زمان لازم است تا با اجرای طرح‌های دریاچه اورمیه بتوانیم آن را احیا کنیم و به شرایط ایده‌آل نزدیک شویم. البته این روزها وضعیت کشاورزی هم تاثیر زیادی بر خشک شدن دریاچه اورمیه داشته است که انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع ورود کند تا وضعیت دریاچه اورمیه رو به بهبود برود.»

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تاکید کرد: «وزارت جهاد کشاورزی باید در مورد تغییر الگوی کشت ورود کرده و با این موضوع برخورد کند. اورمیه باید به سمت نوعی کشاورزی برود که آب زیادی نیاز ندارد. اگر قرار باشد هر کشاورزی هر محصولی را که اراده می‌کند کشت کند و هر میزان آب نیاز دارد، برداشت کند، آن زمان نه‌تنها طرح‌های ما تاثیر نخواهد داشت، بلکه دریاچه اورمیه زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، خشک می‌شود.»

آراسته معتقد است: «حق آب دریاچه اورمیه باید داده شود. اینکه کشاورزان از حق آب اورمیه برای محصولاتشان استفاده می‌کنند، درست نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید روی این موضوع هم نظارت داشته باشد. به هر حال دریاچه اورمیه یک میراث ملی است و همه باید از آن حفاظت کنند.»

استفاده ناصحیح از آب در کشاورزی دریاچه اورمیه را خشک کرد

سعید گنجعلی، فعال محیط‌زیست معتقد است: «اورمیه حالش خوب نیست و این موضوع را همه می‌دانند. همه سال‌هاست که خشک شدن اورمیه را به تماشا نشسته‌اند، اما هیچ‌کس به این فکر نیفتاد که چرا اورمیه روزبه‌روز خشک‌تر می‌شود.»

وی افزود: «ستاد احیای دریاچه اورمیه مدت‌هاست که طرح‌های زیادی را برای احیای این دریاچه انجام می‌دهد؛ طرح‌هایی که از آن جمله می‌توان به نصب کنتور روی چاه‌های کشاورزی، لایروبی کانال‌ها، انتقال آب از سدها و… اشاره کرد. اما چرا دریاچه اورمیه همچنان به سمت خشک شدن می‌رود؟ اول اینکه اقدامات و برنامه‌هایی که برای دریاچه اورمیه برنامه‌ریزی شده بود، کامل اجرایی نشد، دوم اینکه از سال ۹۴ به بعد هیچ پولی برای این ستاد پرداخت نشده است و این مساله باعث شد که تمامی طرح‌ها متوقف شود.»

گنجعلی ادامه داد: «مشکلی که هیچ‌کس به آن توجه نکرده، کشاورزی است. هیچ مسئولی به وضعیت کشاورزی و برداشت آب کشاورزان نظارت ندارد و همین موضوع باعث شده که دریاچه اورمیه خشک شود. تغییر الگوی محصول کشاورزان اورمیه اولین دلیلی است که می‌توان به آن استناد کرد. کشاورزان این منطقه مدت‌هاست که به سمت کاشت چغندرقند، پیاز و گوجه‌فرنگی رفته‌اند؛ محصولاتی که آب زیادی لازم دارد، در صورتی که باید محصولاتی را که به آب کمتری احتیاج دارند، کشت کنند. متاسفانه شنیده‌ایم که در آذربایجان شرقی بیشتر کشاورزان به سمت کاشت هندوانه رفته‌اند؛ میوه‌ای که آب زیادی لازم دارد.» وی گفت: «وقتی کشاورزان به راحتی نوع محصول خود را تغییر می‌دهند و در کنار آن هر اندازه که نیاز دارند از آب‌های زیرزمینی که منابع تجدید‌ناپذیر هستند، برداشت می‌کنند، این موضوع باعث می‌شود هر میزان آب هم به دریاچه اورمیه رها کنند، باز هم دریاچه اورمیه خشک شود.»

 

این فعال محیط‌زیست تاکید کرد: «شیوه سنتی آبیاری کشاورزان مشکل بعدی است که باعث خشک شدن دریاچه اورمیه شده است. امروزه تمام کشورهای دنیا به سمت آبیاری قطره‌ای رفته‌اند، اما در کشور ما با وجود وضعیت بحرانی آب هنوز هم از شیوه‌های سنتی که باعث هدررفت آب می‌شود، استفاده می‌کنند.»

گنجعلی تاکید کرد: «اگر می‌خواهیم اورمیه احیا شود، باید به وضعیت کشاورزان به صورت جدی نظارت کنیم. کشاورزان در حال حاضر بیشترین آسیب را به دریاچه اورمیه وارد کرده‌اند. مسئولان به جای اجرای طرح‌های نصفه و نیمه به سمت نظارت بر کشاورزی و برداشت آب آنها روی بیاورند.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *