خانه / آخرین اخبار / کولبران و نابودی اقتصاد آذربایجان
بررسی یولپرس؛

کولبران و نابودی اقتصاد آذربایجان

بیشتر اجناس وارداتی توسط کولبران، پوشاک و لوازم خانگی بوده و به دلیل عدم پرداخت برخی از هزینه‌ها مانند گمرک با قیمت کمتری وارد کشور می‌شوند و درنهایت مشتریان زیادی دارند، از طرفی در چندسال اخیر بسیاری از تولیدی های پوشاک و فروشگاه های لوازم خانگی در سطح آذربایجان به دلیل افزایش قاچاق و زیاد شدن اجناس با قیمت کم در بازار، ورشکست شده و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

یول‌پرس: مدتی است که کولبری در صدر اخبار اجتماعی و سیاسی ایران قرار گرفته و همزمان عاملی برای سو استفاده قاچاقچیان و تهدیدکنندگان امنیت ملی تبدیل شده است. کولبر کسی است که در زمان و معابر مشخص شده، کالاهای مجاز را از این سو به آن سوی مرز و بالعکس منتقل می‌کند. عمر کولبری حدودا به ده سال قبل برمی‌گردد که پس از خروج نظامیان آمریکایی و سامان گرفتن اقلیم کردستان عراق که انتقال کالا توسط افراد به شدت افزایش یافت، دولت جهت کمک به مرزداران و جلوگیری از قاچاق معابر مرزی مشخصی را ایجاد کرد. البته بیشتر از همه انتقال کالا به صورت واردات است و از لحاظ قانونی هیچ مصوبه ای برای کولبری وجود ندارد و حاکمیت برای اداره جامعه به صورت موردی ورود کرده و تصمیماتی در این مورد اتخاذ کرده است.

با توجه به آمارهای ارائه شده توسط مسئولین، نزدیک به ۷۰ هزار کولبر در ایران وجود دارد که اگر نیمی از اینها روزانه یکبار اجناسی به ارزش متوسط ۳ میلیون تومان وارد کشور کنند ( برخی از کولبران روزانه بیش از یکبار کالاوارد کرده و برخی نیز شبانه از معبرگاه های غیر قانونی اقدام به واردات کالاهای غیرمجاز میکنند) روزانه کالاهایی با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان وارد کشور می‌کنند که به عبارتی نزدیک ۳۰ میلیون دلار آمریکا می‌شود یعنی سالانه بیش از ۹ میلیارد دلار کالا از طریق کولبران وارد کشورمی‌شود که در صورت مقایسه با میزان واردات کالا از طریق گمرک در سال ۹۵ یعنی ۴۳ میلیارد دلار، در نهایت به میزان یک پنجم واردات کشور، کولبران جنس وارد می‌کنند. بیشتر اجناس وارد شده از سمت اقلیم کردستان عراق بوده و بازار اصلی آن غرب کشور و منطقه آذربایجان می‌باشد.

طبق گفته مسئولان امنیتی و دولتی کشور، تا کنون هیچ کولبری مورد تعرض قرار نگرفته و خبرهای مربوط به کشته شدن کولبران درباره اشخاصی است که در ساعات نیمه شب و از معابر غیر رسمی اقدام به واردات کالاهای ممنوعه از جمله اسلحه، مواد مخدر و مشروبات الکی کرده اند. حتی دو ماه گذشته فرمانده مرزبانی ناجا با انتقاد از رسانه هایی که قاچاقچیان را به عنوان کولبر خطاب میکنند خبر از یک محموله عظیم سلاح و مواد منفجره متعلق به گروه‌های تروریستی پ ک ک و پژاک در نقطه صفر مرزی آذربایجان غربی داد.

وی همچنین در خصوص تهدیدهای مختلفی مانند قاچاق کالا، مواد مخدر، انسان و اسلحه در مرزهای ایران، بیان داشت: کولبر همان مرزنشین است، خودمان توافق کردیم تا برای تامین معیشت در بعضی مرزها چه مقدار کالا بیاورند و ببرند اما کسانی که به صورت شبانه و به واردات اسلحه می‌‌پردازند آیا کولبر هستند؟ کسانی که مسئولیت دولتی دارند چرا ندانسته علیه قانون مصاحبه می‌کنند؟ اینکه حرف‌‌های بی‌‌مغز بزنیم کمال بی‌‌انصافی است و اگر تکرار شود مطمئنا شفاف‌‌تر حرف خواهیم زد. ۲۹تن در چهار ماهه اول قاچاق از مرزها توقیف شده است و نباید حرف‌‌‌های غیر مسئولانه زده شود.

در حال حاضر بسیاری از رسانه های وابسته به گروه‌های تروریستی با هدف تجزیه‌طلبی و ناآرامی در کشور سعی در بزرگنمایی کشته شدن تعداد قاچاقچی کولبرنما دارند که بصورت جدی باید با آنان برخورد شود. متاسفانه سخنان مقام معظم رهبری درمورد کولبران توسط این افراد تفسیر به نفع شده و باید این را در نظر داشت که انتقال اسلحه و مواد مخدر توسط افرادی که خود را کولبر جا میزنند آن هم در ساعت نیمه شب و از معابر غیررسمی و صعب العبور به هیچ وجه نمی‌تواند توجیحی برای قاچاق باشد. اگر با خاطیان توسط مرزبانی برخورد نشده و به درستی از مرزها دفاع نشود، انفجارهای عراق در شهرها و مرزهای ما نیز اتفاق خواهد افتاد و در نتیجه امنیت کشور زیر سوال میرود.

دو هفته پیش، در نیمه های شب مرزبانان هنگ مرزی شهرستان بانه متوجه ورود افرادی از مناطق ممنوع و نقاط قرمز امنیتی مرز به داخل کشور می‌شوند که با اخطار و هشدارهای پی در پی و تیراندازی هوایی سعی بر جلوگیری از استمرار تردد غیرقانونی آنان می کنند که در سایه بی‌توجهی آنان ناگزیر مجبور به تیراندازی شده که در نهایت تعدادی از آنان متواری و متاسفانه دو نفر جان خودشان را از دست می دهند و در بررسی های بعدی مشخص می شود این دونفر از شهروندان همان منطقه و حامل محموله مواد محترقه بودند. متاسفانه پس از آن برخی از فریب‌خوردگان با حمایت تروریستها و رسانه‌های اقلیم کردستان در آستانه انتخابات اسقلال اقلیم کردستان، در شهر بانه دست به اغتشاش زده، و با شعار “مظلومیت کولبر” سعی در ایجاد ناامنی در غرب کشور داشتند که با واکنش سریع نیروهای امنیتی مواجه شده و بهانه به دست اغتشاش گران ندادند.

روز گذشته نیز نیروهای امنیتی مستقر در مرز سیاه‌کوه اشنویه با مشاهده تعدادی اسب‌سوار که وارد کشور می‌شوند فرمان ایست صادر می‌کنند که این افراد ضمن بی‌توجهی به فرمان مأموران اقدام به تیراندازی به‌سوی آنها می‌کنند که با پاسخ متقابل نیروهای امنیتی روبه رو می‌شوند.

در این درگیری یکی از قاچاقچیان مجروح شده و در مجموع ۶۰۰۰ بطری مشروبات الکلی از قاچاقچیان کشف می‌شود و به دنبال کشف یک جسد در اطراف این شهر، رسانه‌های معاند و برخی رسانه‌های داخلی از “مرگ کولبر در اشنویه” خبر دادند شهری که معبر کولبری قانونی ندارد.

در حال حاضر بیشتر اجناس وارداتی توسط کولبران، پوشاک و لوازم خانگی بوده و به دلیل عدم پرداخت برخی از هزینه‌ها مانند گمرک با قیمت کمتری وارد کشور می‌شوند و درنهایت مشتریان زیادی دارند، از طرفی در چندسال اخیر بسیاری از تولیدی های پوشاک و فروشگاه های لوازم خانگی در سطح آذربایجان به دلیل افزایش قاچاق و زیاد شدن اجناس با قیمت کم در بازار، ورشکست شده و کار خود را تعطیل کرده‌اند. طبق آخرین آماری که از جانب معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌ غربی اعلام شد از میان ۲هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در این استان، ۷۲۰ واحد در حالت راکد بوده که این آمار رو به افزایش است. سایر استان های مجاور نیز وضعی بهتر از این ندارند. با توجه به این مسائل و سو استفاده قاچاقچیان از عنوان و نام و عنوان کولبران عزیز، دولت باید فکری اساسی به حال بودجه و اشتغال زایی در استان های مرزی نماید، زیرا به هیچ وجه کولبری شغل نبوده و باحذف آن میتوان درصد عظیمی از قاچاق را حذف کرد. در آینده نه چندان دور منتظر گزارشی جدید و کلی از تاثیر کولبری در بازهای تولیدی و ورشکستی صنایع در آذربایجان باشید.

۱۲ دیدگاه‌ها

 1. اقتصاد تبریز و آذربایجان را قاچاقچیان ترک در جلفا نابود کردند
  دولت ایران باید منطقه آزاد جلفا را برچیند چون تبدیل به دروازه ورود کالاهای بنجل ترک به ایران شده است
  0  2
  • هیچ ایرانی اصیلی دل خوشی از ترک جماعت نداره ، این قبیله به ظاهر طرفدار تشیع هستند اما بیشترین ضربه رو به راه درست تشیع وارد کردند ، به غیر از علما و عرفا و مردان پاک آذری ، بقیه خصوصا پانترکهای اون منطقه باید ادب بشوند
   اینجا ایران است
   پس ترکیه و جمهوری اذربایجان و فراموش کنید
   اینجا ایران است ، با حکومت های پوشالی و وابسته ی اذربایجان و ترکیه طرف نیستی
   این جا ، ایران است ،
   0   2
   • مهران تراختورچي

    داد نزن اخوی ، خروسک میگیری .
    امثال بزهای کوهی مثل تو و فاشیست های فتنه گر هم باید ادب بشوند . تا یادتان بماند اینجا ایران است و نمی توانید مثل فتنه ۸۸ فتنه گری کنید و یا از اقلیم تحت حمایت رژیم جعلی اسراییل حمایت کنید .
    ضمنا تو مدهب خودتو بچسب و با تشیع ما کاری نداشته باش وهابی بی شرف
    2    0
  • اون وقت به نظرت تو یه منطقه ازاد که (گیت)داره و نیرو های امنیتی وجود دارد امکان قاچاق بیشتره یا تو بانه و پیرانشهر که کوهستان و نیرو های امنیتی کم و البته رزمندگان کلاشینکف دار کورد میتونه قاچاق کنه؟کلا خیلی مسخره حرف میزنی بدون تعصب یکم فکر کن بعد نظر بده یه نکته ی مهم اقتصاد تبریز و اذربایجان به ربطی نداره پس کوردی که از این مطلب (واقعیت )ناراحت شدی ؟تجارت کورد بر پایه ی مشروب و پیش نیاز ساخت شیشه هستش
   2   0
  • کردهای تروریست در شهرها اغتشاش و شورش به راه انداختند اینجا هم طرح اقتصادی پیشنهاد می کنند و تورک ها را تجزیه طلب میخوانند ….
   عاقبت همه شما ها همان است که میشوید
   و اینکه تاریخ انقضایتان رو به اتمام است …
   2   0
  • کرد تروریستی که خود را گرگ می خوانی تو که هندی الاصلی، چقدر با تزویر و دورویی حرف میزنی اتهام میزنی تا تروریست بودنت و وحشی بودنت را نشنوی ،نه دیگه همه شما را شناختند آشغال هایی که با همه مردم ایران درگیرند مهاجرت کردی و در خاک آزربایجان زندگی کردی و میگویی مال توست،
   با فارس ها ادعای همنژاد میکنی و به ساختمان مجلس هجوم میبری و کشتار وحشیانه به راه می‌اندازی، با لرها سر قوم لک نزاع و دشمنی میکنی و توهین میکنی ، پس تو ای رذل خوک صفت تروریست مرگ بر تو ، که حتی نام خیابانهای شهرت هم این است مرگ بر کرد تروریست
   2   0
 2. قاچاقچیان کولبر باعث بیکاری کل جوانان ایرانی شده اند…زیرا همین اجناس به صورت ارزان در جمعه بازار ها و پنج شنبه بازارهای شهرهای مختلف فروخته شده و اجناس موجود در بازار که اکثرا” تولید داخل هستند روی دست مغازه داران میماند و بعد از مدتی مغازه داران ورشکست شده و با بدهی های زیاد شغل خود را رها میکنند… 😢😢😢
  2  0
 3. شما مثل اینکه دلت از همه بیشتر پره از دست ترکها چیکارت کردن این قدر کینه ای شدی ؟ تشیع را ما به شما انهم به زور یاد دادیم حالا واسه ما بورنوز شدی ؟ همه مردم تورک آزربایجان پاکند من اونهایی که نام بردی را نمیشناسم شاید فامیلات باشند در ناپاک یا پاک بودنشان خبری ندارم ، ولی من هم جای تو بودم ناراحت میشدم اخه به کجا نگاه کنی به کی افتخار کنی ؟ حتما از پیشرفت آزربایجان وترکیه عصبانی هستی ولی گناه خودتانه ما خواستیم در اقلیمکتان کارخانه بزنیم اقدام هم کردیم ولی شماها هنوز با اربابتان
  بار زنی دنبال کشادتر کردن تومانتان هستید ،
  2  0
 4. یادم رفت بگم تو گربه هم نیستی سمبل تورکها را روت گذاشتی افتخار میکنی ؟ گرگ اصالت وآزادگی میخواهد که تو نداری تو بهتره نامت را موش کور بزاری که مثل شما دنبال زمینه
  2  0
 5. کردهای تروریست در شهرها اغتشاش و شورش به راه انداختند اینجا هم طرح اقتصادی پیشنهاد می کنند و تورک ها را تجزیه طلب میخوانند ….
  عاقبت همه شما ها همان است که میشوید
  و اینکه تاریخ انقضایتان رو به اتمام است …
  1  0
 6. اگه اقتصاد منطقه و کارخونه های که باعث اشتغال میشن در منطقه وجود داشت الان کلمه کولبر معنی نداشت اگه منابع طبیعی و معدنی منطقه غارت به کارخونه های دوردست فرستاده نمیشد تا فرآوری بشه عوضش با تأسیس کارخونه همینجا تبدیل به محصول میشد کلمه ای به نام کولبر معنی نداشت سر ترک یا کرد بودن همدیگه رو متهم و نابود نکنیم هممون انسان هستیم دود ضعف مدیرت و رانت های ژن های خوب به چشم همه میره . برا همه افراط گراها یه تفکر عمین و ذهن پاک آرزو میکنم
  1  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *