خانه / آخرین اخبار / معتبرترین جایزه ادبی آلمان به نویسنده تبریزی اعطا شد

معتبرترین جایزه ادبی آلمان به نویسنده تبریزی اعطا شد

فریبا وفی رمان نویس تبریزی که پیش از این برگزیده شدنش در معتبرترین جایزه ادبی آلمان خبرساز شده بود،جایزه خود را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت دریافت خواهد کرد.

 به گزارش یول‌پرس، فریبا وفی نویسنده رمان «ترلان» که اخیرا‌ً برگزیده معتبرترین ترین جایزه ادبی آلمان معروف به « لیب پروم» در سال ۲۰۱۷ شده است،‌ جایزه خود را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت دریافت خواهد کرد.

وی شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۷ در مراسمی که ساعت ۱۶: ۳۰ دقیقه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار می‌شود،‌ جایزه خود را دریافت خواهد کرد.

بر اساس اعلام سایت لیب پروم فریبا وفی با رمان ‘ ترلان’ که ترجمه آلمانی آن در سال ۲۰۱۵ توسط انتشارات زوویت و به کوشش یوتا هیمل رایش منتشر شده است، بیشترین آرای خوانندگان را کسب و برنده این جایزه شناخته شد.

رمان «ترلان» روایتگر سقوط رژیم پهلوی و تحولات بعد از آن است،‌ ترلان دختر جوانی که به دنبال یافتن مسیر خود در وضعیت متحول شده اوایل انقلاب است‌، قهرمان این داستان است.

هیئت داوران، درباره رمان ترلان نوشته است: “در ایران، شاه برکنار شده و کشور در حال دگرگونی است. دختر جوانی به نام ترلان راه خود را در میان این دگرگونی ها جست و جو می کند. او نه از سر شوق، بلکه به خاطر درماندگی پلیس (بسیجی) می‌شود. چیزی که ترلان را وادار به فرار به پیش می‌کند، در میان سطرهای رمان به پرسشی بنیادی درباره نسل انقلاب و نقش آن از دید زن تبدیل می شود.

فریبا وفی در اول بهمن ماه سال ۱۳۴۱ در تبریز به دنیا آمد. از نوجوانی به داستان‌نویسی علاقه‌مند بود و چند داستان کوتاه‌اش در گاه‌نامه‌های ادبی، آدینه، دنیای سخن، چیستا، مجله زنان منتشر شد. اولین داستان جدی خود را با نام «راحت شدی پدر» در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ کرد.

از میان آثار وی «پرنده من» و «رؤیای تبت»، برنده چند جایزه­ ادبی معتبر در ایران شده‌ و داستان‌هایی از او به زبان‌های انگلیسی، سوئدی، روسی، ترکی، عربی، ژاپنی، ترجمه شده است.

 

  • برچسب ها :

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *