خانه / آخرین اخبار / تبریز۲۰۱۸ همچنان بدون شهردار و استاندار
بررسی یول‌پرس؛

تبریز۲۰۱۸ همچنان بدون شهردار و استاندار

در آستانه رویداد مهم تبریز 2018 آذربایجان شرقی همچنان بدون استاندار بوده و تبریز نیز شهردار ندارد که این حالت به هیچ وجه به نفع آذربایجان نبوده و سیاست و اقتصاد آن را به خطر می اندازد.

یول‌پرس: هر روز که میگذرد، به دلیل عدم انتخاب شهردار، تبریز روزانه میلیاردها تومان متضرر میشود، زیرا اگر شهرداری وجود داشت و اداره کارهای عمرانی شهر را به دست میگرفت، حتما با چاره اندیشی وبرنامه‌ریزی برای آینده تبریز به خصوص تبریز۲۰۱۸، موجب رشد و پیشرفت اقتصادی این شهر می‌شد.

شورای شهر تبریز هنوز هم به فکر منافع سیاسی و جناحی خود بوده و تصمیمی قطعی برای آینده شهر ندارد. انگار که در این شهر زندگی نمی‌کنند و شاهد گداهایی که از سرتاسر کشور به تبریز هجوم آورده‌اند و بیشتر از هر کسی قصد استفاده از تبریز۲۰۱۸ دارند، نیستند. شهر تبریز که آن را به عنوان شهر اولین‌ها و نگین آذربایجان می‌شناختند دیگر چهره قبلی خود را ندارد و اگر به آن رسیدگی نشود روزبه روز زشت‌تر خواهد شد.

تمامی کلانشهرها شهردار دارند ولی تبریز قربانی تعدادی منفعت طلب شده که هنوز راضی به انتخاب فردی برای شهرداری نمی‌شوند.

از طرفی دیگر با انتخاب استاندار قبلی آذربایجان شرقی به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور در حال حاضر این استان، استاندار نداشته و توسط سرپرست اداره می‌شود. در چنین موقعیت حساسی که پیش روی تبریز و آذربایجن قرار دارد، انتخاب دیرهنگام و نادرست استاندارد صد درصد به ضرر آینده آن بوده و نتیجه بدی در برخواهد داشت.

آذربایجان شرقی درحال حاضر با چالش های زیادی از جمله کمبود آب، تعطیلی کارخانه‌های تولیدی، مشکلات کشاورزی و دامپروری، خشکی دریاچه اورمیه، تبریز ۲۰۱۸ و … مواجه است که بسیاری از آن ها مربوط به بی تدبیری و عدم مسئولیت پذیری مدیران قبلی بوده است. پس در نتیجه استاندار آینده آذربایجان شرقی باید بومی و یا اهل آذربایجان بوده و همچنین با مشکلات و چالش های منطقه به خوبی آشنا باشد. همچنین دارای سابقه مدیریتی قوی بوده تا بتواند در حل مشکلات خوب عمل کرده و برای پیشرفت این استان تلاش کند.

آذربایجان شرقی و تبریز به دلیل موقعیت بین المللی و تجاری خاص خود همچنین قرار داشتن در مسیر ووردی ایران به اروپا می‌تواند عامل مهمی نه تنها برای پیشرفت آذربایجان بلکه پیشرفت کل ایران باشد ولی ضعف زیر ساخت های جاده ای و ناوگان حمل و نقل همیشه مانع بوده و در صورت رسیدگی به آنها که جز امور ضروری به شمار می‌رود میتوان ارتباطات آذربایجان را با کشورهای آسیایی و اروپایی گسترش داد.

در حال حاضر تنها یک گزینه برای استانداری آذربایجان شرقی مطرح است که محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: ادعای مطرح کردن گزینه‌ی استانداری توسط مجمع، صحت ندارد و خود دولت، آقای خدابخش را به عنوان جدی‌ترین گزینه‌ی استانداری معرفی کرده است. همچنین معتقدم استاندار آذربایجان شرقی باید اهل آذربایجان باشد و این موضوع یک اصل و مهمترین ویژگی است؛ همچنین ضرورت دارد استاندار با مشکلات و چالش‌های استان در زمینه‌ی محیط زیست، کشاورزی، صنعت، اقتصاد و … آشنا باشد.

حال با توجه به این مسائل و ۱۰۰ روز فاصله تا تبریز ۲۰۱۸، باید مسئولان استانی و کشوری جدای از سیاست بازی ها و تعصبات جناحی خود فقط به فکر آینده آذربایجان و کشور باشند و هر چه سریعتیر برای انتخاب شهردار و استاندار تصمیم گیری کنند زیرا در صورت عدم رسیدگی مناسب نه تنها آذربایجان بلکه آبروی ایران در مجامع بین المللی خواهد رفت و در نهایت شاهد رکود عظیمی در سیاست و اقتصاد منطقه خواهیم بود.

یک دیدگاه

  1. مسئله ای نیست استاندار بود ونبودش برای ما فرق نمیکنه ولی جناب حداد عادل شاید نگران شوند.
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *