خانه / آخرین اخبار / باز نمایشگاه کتاب اورمیه و تحریف نام استان آذربایجان غربی+عکس

باز نمایشگاه کتاب اورمیه و تحریف نام استان آذربایجان غربی+عکس

پانزدهم نمایشگاه کتاب اورمیه در حالی کار خود را از 28 شهریور ماه آغاز کرده است که در ویژه نامه چاپ شده نمایشگاه توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نام استان آذربایجان غربی تحریف شده است

به گزارش یول‌پرس، در صفحه اول این ویژه نام استان آذربایجان غربی با عنوان استان ارومیه آمده و این در حالی است در صفحات داخلی این نشریه نام استان به شکل صیحی نوشته است.

سال گذشته نیز جعل نام استان توسط یکی از ناشران حاشیه ساز شد که نهایت ناشر اقدام به اصلاح اشتباه خود نمود که علی رغم همین موضوع تکرار آن موضوع این بار توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی کشور که متولی نمایشگاه‌های فرهنگی در کل ایران است قابل تامل می باشد.

۲۲ دیدگاه‌ها

 1. شما خودتون که استاد جعلید . پارس آباد رو درست کردید ؟ ارومیه هم که شهر خود آذربایجانه .
  0  0
 2. املای ارومیه را هم به ” اورمیه ” جعل میکنند
  0  0
 3. استان آزربایجان غربی، آزربایجان غربی خواهد ماند همان گونه خلیج فارس، خلیج فارس خواهد ماند.
  هرگونه شیطنت به منظور تغییر اسامی این دو منطقه‌ی جغرافیایی قابل توجیه نیست اما چیزی که بسیار مهم است این است که نباید در این دو مورد به طور سلیقه‌ای برخورد شود و مثلا در مورد خلیج فارس به شدت متعصب و حساس باشیم و عکس‌العمل از خود نشان دهیم اما در مورد تغییر اسم استان آزربایجان غربی به ارومیه بی‌تفاوت باشیم.

  متأسفانه دو دوست عزیز «علی» و «رضایی» متوجه اصل موضوع نشده‌اند و به مغلطه‌بازی پرداخته‌اند.

  اهمیت تغییر نام استان آزربایجان غربی به ارومیه زمانی حساس‌تر می‌شود که بدانیم این روزها اخبار همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از از عراق این روزها تیتر اول اخبار محسوب می‌شود و به همین دلیل باید پرسید که چه کسانی در ظاهر و با اسم هم‌وطن می‌خواهند با این تغییر نام وطن‌فروشی کنند و یا مقدمات وطن‌فروشی را فراهم کنند.
  محض توجه: اقلیم کردستان عراق مرز قابل توجهی با آزربایجان غربی دارد.
  0  0
  • تو که آدم دانایی هستی و مغلطه نمیکنی و وطن دوست هستی ، بگو تو کجای تاریخ به آذربایجان گفتن اونی تو مینوشتی ؟ سواد نداری ؟ نقشه های تاریخی رو ندیدی ؟ یا دوست داری مثل علیف اف ها باشی ؟ بعدشم تو اون نقشه اگه دقت میکردی ننوشته بود استان ارومیه ،, بلکه فقط نوشته بود ارومیه . کردهای عراقی هم غلط میکنن بخوان به خاک ایران نظر داشته باشن . صدام با اون همه حامی و ادعا نتونست غلطی بکنه . اینا که اگه ایران نبود الان زنانشون رو داعش به کنیزی برده بود .
   یاد بگیر اسم آذربایجان عزیز ایران رو درست بنویسی
   0   0
   • خوب اگر بخواهیم از موضوع اصلی دور شویم و به موضوع مورد علاقه‌ی شما بپردازیم که آیا املای «آذربایجان» درست است یا «آزربایجان»، توجه شما را به مطالب زیر جلب می‌کنم:

    ترک‌ها همانند فارس‌ها هر چهار حرف «ز»، «ذ»، «ض» و «ظ» را با یک صدای یکسان، معادل با Z لاتین تلفظ می‌کنند هر چند شکل نوشتار‌ی‌شان متفاوت با یکدیگر باشد. ترک‌ها و فارس‌ها قادر به تلفظ سه حرف «ذ»، «ض» و «ظ» نیستند چراکه کلماتی که اصالتا ترکی یا فارسی هستند فاقد این سه حرف می‌باشند و به همین دلیل هر سه حرف فوق را با صدای «ز» و یا همان Z لاتین تلفظ می‌کنند (همین استدلال را در مورد حروف «س»، «ص» و «ث» و موارد مشابه دیگر نیز می‌توان به کار برد.).

    کلماتی که به عنوان مثال دارای سه حرف «ذ»، «ض» و «ظ» هستند این کلمات از زبان عربی وارد هر دو زبان ترکی و فارسی شده‌اند. این کلمات عربی می‌توانند جای خود را به کلمات جدیدی بدهند که خود زبان (ترکی یا فارسی) قادر به تولید آنها هست و می‌تواند جایگزینی برای آنها پیدا کند یعنی همان کاری که فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برای زبان فارسی انجام می‌دهد و ما امیدواریم و تلاش می‌کنیم که چنین فرهنگستانی نیز برای زبان ترکی تأسیس گردد.

    اما کلماتی همانند «آذربایجان» و «طهران» که کلماتی خاص هستند به اشتباه در طول تاریخ به این شکل درآمده‌اند. مسلما این کلمات عربی نبوده و نیستند و اعراب این نام‌گذاری را برای این مناطق جغرافیایی انجام نداده‌اند. «آزربایجان» و «تهران» نام مناطقی بوده و هست که ساکنانش آن را به صورتی که نوشته شده است از قدیم‌الایام تلفظ کرده‌اند نه به صورتی که اعراب «آذربایجان» و «طهران» را تلفظ می‌کنند.

    که عدم بروز این اشتباه در شکل نوشتاری کلماتی همانند «آذربایجان» و «طهران» را می‌توان در نبود و فقدان یک معیار نوشتاری صحیح در روزگاران گذشته دانست.

    ممنونم از شما
    0    0
    • وقتی کل جملات به فارسی نوشته میشه باید از املای فارسی برای نام آذربایجان استفاده شود
     0     0
     • با این اوصاف وقتی از الفبای عربی برای زبان فارسی استفاده میشه چرا از قوائد زبان عربی در اون پیروی نمیشه؟؟؟؟!!
      0      0
     • اذربایجان املای فارسی نیست و در صورتی که باشد هم اینجا یک شهر ترک نشین است و دلیلی نداره جایی که اسمش ترکیه به فارسی و یا عربی نوشت اگر استدلال شما رو دنبال کنیم پس باید تهران هم مثل سابق طهران نوشته شود همان طور که شما به زبان فارسی که خودش جعل شده و در اصل پارسی است تعصب دارید ما هم به زبان مادری خودمان تعصب داریم
      0      0
  • این ها عواقب شعار خلیج عربی در ورزشگاه است
   پانترکها قبر خود را کندند توی این چند سال
   خراب کردید
   باید معذرت خواهی کنید از ملت ایران
   0   0
   • چرا شما معذرت خواهی نمیکنید که اسامی تمامی شهرهای ما رو عوض کردید و هنوز هم به این کارتان ادامه میدهید اگر جعل یک اسم تاریخی جرم است که شما بیشتر مرتکب شده اید
    0    0
 4. کردهای عراقی آقای باسواد الان در اورمیه ادعا دارند همانهایی که شما در اینجا جا دادید والا استان آزربایجان غربی تورکه ادعایی نداره ، در ضمن باسواد میشه معنی اورمیه که میگی را برای ما بنویسی،
  تو برو به کار خودت برس آزربایجان برا تو نیست تو به فکر ارمنستانت باش آزربایجان صاحب داره هر سگی نمیتونه پارس کنه .
  اقای ودود کامنتهابی قبلیتان بهتر از حالا بود چیزی شده ؟
  خلیج عربی وفارثی اش جعلیه ، کنکر اصلی ترین نام هستش ولی ملت ان منطقه خودشان باید اسمش را تعیین کنند نه فارثها به ما هم مربوط نیست کدام فارثی امده واز نامهای جعل شده مناطق ما حمایت کرده که شما اینکار را میکنید ؟ مصلحت نگری کار را به اینجا گشانده اگر ان موقع که میخواستند بر علیه آزربایجان وملت تورک حرفی بزنند جلوشان میایستادیم الان وضع مان اینگونه نبود تا حالا با ادب حرف زدیم ولی جواب زور با زور خواهد بود اگر مناطق ما را بهش احترام بگذارند ماهم احترام خواهیم گذاشت والا اگر زمانی که ما را اذری بگویند واسم مناطق مارا برنگردانند ما هم خلیج عربی یا کنکر گوپئزی خواهیم گفت الکی هم مماشات نداریم چگونه است دشمن تورک ارمنی جنایتکار را دوست وپاک صدا کنند و امثال شما مصلحت اندیشی کنید که چرا-؟ اقایان ناراحت میشوند ؟ بشوند به درک اگر ایرانی هستیم همه مان باید در همه چیز برابر باشیم هم بودجه هم زبانمان هم اسم مناطق هم ، چرا یک فارث میتواند ارمنی قاتل وغاصب را دوست خود بداند ولی من نمیتوانم برادر وهم خونم را مورد مهر قرار دهم ؟
  هرچی کردیم خودمان کردیم اگر الان کوتها چشم به خاک آزربایجان دارند و پان فارثها در تومانشان شادی میکنند خیلی ببخشید از خودشیرینی خودمان است . چگونه کارهای بد انها خوب جلوه میشود ولی هیچ کار نکردیم بد تر شدیم؟ به خودمان بیاییم دیگر خواب خرگوشی بس است الان مسئله اورمیه و ساجبلاغ نیست کل آزربایجان و ناموسمان در خطر است .
  0  0
 5. آقای تورکم ، تو انقدر بیسواد و بیشعوری که ارزش جواب دادن نداری . ولی آقای ودود ، حرف ذ تو زبان فارسی باستان و پهلوی بوده . الان دقیق یادم نیست ؛ ولی پارس ها و مادها دو جور تلفظ داشتن . مثل کردها که ندانم رو هنوز نذانم تلفظ میکنن . آذربایجان رو هم مادها تو زبان های قدیمی جوری تلفظ میکردن که ذ ، صدایی بین د و ذ داشته . اگه دوست داری برو مطالعه کن . در ضمن دلیل آزربایجان نوشتن فقط دلایل سیاسیه و خودت هم خوب میدونی . وگرنه لغات فارسی و ترکی باید کلا زیر و رو بشه . همه زبانها از بقیه تاثیر میگیرن و لغت به هم قرض میدن .
  0  0
  • همان‌طور که در پست اولم هم گفتم کار شما فقط مغلطه‌بازی و راندن بحث‌های اصلی به بحث‌های حاشیه‌ای است یعنی فکر می‌کنم که فلسفه‌ی حضور شما در اینجا این است؛ به همین دلیل صلاح نمی‌بینم که به بحث با شما ادامه دهم و پاسخ مطالبی که به آنها اشاره کردید را بدهم.
   0   0
   • من درباره حرف ذ و وجود یا عدم وجودش تو زبان های ایرانی گفتم چیزی که شما ادعا کردید از عربی اومده و برای ما نیست . . کجاش مغلطه بود ؟
    0    0
 6. شب به خیر ازخواب بیدار شدی ؟ فارثی باستان ؟ میشه یک لغت از اون فارثی باستان برای من بیسواد بنویسی ؟ کدام قرض دادن قرض چند لغت اونهم اکثرا از کلمات جدید اتفاق می افته ، کل گویش فارثی از لغات عربی و تورکی تشکیل شده ! پارس ها مادها !! میفهمی چی میگی ؟ اون پهلوی ربطی به پهلوی و فارثی نداره درسته انگلیسیها با جعل تاریخ و عوض کردن فامیلی رزا پالانی به رزا پهلوی همدیگر را بهم ربط دادند و کمی هم موفق بودند چون هم قدرت دستاشان بود هم ثروت ولی در کل با جعل تاریخ هم کاری نتوانستند بکنند چون عظمت فرهنگ وقدمت تورکها انقدر بزرگ بود که از بین نرفت با ساخت تخت جمشید قلابی که اصلش در افغانستان هستش و افغانستانی که اول نامش ایران بود ودر حقیقت ما الان در نصف بیشتر توران وکمی از ایران انزمان وافغانستان این زمان زندگی میکنیم و امروز فرهنگ ایران امروز از فرهنگ تورکها تاثیر پذیر بوده طوری که اکثر ضرب المثلها از زبان تورکی ترجمه شده اند و اکثر غذا ها به جز نام غذا از فرهنگ تورکهاست
  در مورد خط اقای باسواد این خطی که مینویسی زبانی هست به نام عربی که فکر کنم نشنیدی شاید این حروف مال اون زبانه و بهش میگن عربی ،
  برای نوشتن حروف در سیاسی بودنش کاری ندارم چون ما برای اعتراض حرف ها را قاطی مینویسیم مثل اعتراظ اعطراض اعتراض اعتراز ولی این ربطی به نام مقدس آزربایجان نداره و از قدیم هم آزربایجان اینطور مینوشتند .
  ودر اخر چون حروف عربی جواب گوی زبان تورکی نیست مثلا برای نوشتن. GÜL. GÖL. که هر دو گول گفته میشود ولی معنی هر کدام وطریقه نوشتن شان فرق میکنه اولی دریاچه ودومی گل هستش در حالی که در حروف عربی هر دو تاش گؤل نوشته میشود
  در ضمن حالا دارند برای کوتها تاریخ مینویسند تا انها را به مادها ربط بدن در حالی که اصلا کوتها به مادها ربط ندارند اگر از زبان باشه اصلا ربطی نداره چون مادها الصاقی زبان بودند ، اگر از محل زندگیشان باشه که همه مناطق اسکان کوتها تماما مال تورکهاست ومادها اجداد تورکها هستند چون کوتها از هندوستان اورده شده اند
  والسلام
  0  0
  • خخ
   فقط بگم خیلی از مرحله پرتی
   دوست دارم بیای یزد یا اصفهان و تهران ببرمت آتیشکده زردشتی ها ، تا بفهمی فارسی باستان چیه ،
   البته تو منطقه ایی که سکنی گزیده ای هم بگردی پیدا میکنی زبانهایی مثل تاتی و تالشی و آذری رو
   0   0
 7. یعنی شما میفرمایید باید در مقابل زور وجعل تاریخ ساکت بمانیم ؟ اقای ودود شما خودتان نام اورمیه ( اورمو ) را اشتباه مینویسید در ضمن بنده هیچگاه نخواستم مسئله را به حاشیه بکشم فقط هیچ وقت باج نمیدهم ولی در مورد جعل اسامی عرض به خدمتتان که پس از تاسیس سلسله پهلوی و تشدید و سیستماتیزه شدن روند فارثسازی خلق ترک و آزربایجان که از پس از شکست انقلاب مشروطیت آغاز شده بود، دولت ایران آغاز به تغییر اسامی جغرافیائی ترکی به اسامی بی پایه فارثی در سرتاسر ایران نمود. این روند بویژه در نواحی غرب آزربایجان (استان آزربایجان غربی امروز) بسیار گسترده بود. هدف، ترکی زدائی از این خطه آزربایجان و قطع پیوستگی هویتی، تاریخی و زبانی غرب آزربایجان با ترکیه بود. چنانچه در سال ١٣٠۵ شمسی نام شهر اورمو به رضائیه، سالماس به شاهپور، ساووجبولاق به مهاباد، سولدوز به نقده، تیکان تپه به تکاب، سایین قالا به شاهین دژ، قاراضیاء الدین به سیه چشمه،… تغییر یافت. پس از انقلاب ١٣۵٧ فرم فارثی ارومیه پذیرفته شد. در سال ١٣٩٠ شورای فرهنگ عمومی استان آزربایجان غربی با مصوبه ای به فرم اورمیه در نگارش نام این شهر رسمیت بخشید.حالا با معنی ان که زمان بیشتری میطلبد کاری ندارم .فقط به این سخن پسند میکنم که اور به معنی شهر ودقت کنید اورومچی در چین و……….
  0  0
 8. اقای ودود مثل اینکه سو تواهم شده فکر کردم با بنده بودید از شما معذرت میخواهم بد متوجه شدم دوباره معذرت میخواهم ببخشید
  0  0
  • سیز منیم قارداشیم‌سیز؛ من هئچ واخت سیزدن اینجیمه‌رم.
   او اینتیقاد کی بیرینجی پوستوزدا مندن ائله‌دیز، اونودا حتمن بیندان بئله نظرده آللام.
   بیده من سیزدن تشککور ائلیرم بونا گؤرا کی سیزین پوستلاریزدان من چوخلی اؤرگندیم.
   0   0
 9. سلاملار سایقیلار قارداشیم اؤزر ایستیرئم ، منی اینشالاه باغیشلارسیز ، من یانلیش باشا دوشدوم اونون اوچون
  گینه ده منی باغیشلارسیز ، من سیزین قولوغوزدورام سیز منیم قان قارداشیم سیز ، سیزه هئر ایشیزده باشاریلار ، یاشا بئی گینه ده اوزر ایستیرئم بو اسمیله اولموش اوزونن اولدو ، منی اف ائدین . باشی اوجا اسئن قالین اوپوره م سیزه جان سالیقی ارزی ائدیرئم هئله لیک
  یولوموز اوغورلو اولاجاق تانری بیزی اونوتماز
  تانری تورکو قوروسون
  0  0
 10. اونایی که رو املای اورمیه به شکل ارومیه تاکید دارند
  همچین روی ارومیه تاکید می کنند که انگا ارومیه بصورت /ərumiye/ خونده می شه!
  چه ارومیه بنویسید چه اورومیه و یا چه اورمیه
  این کلمه بصورت /urumiye/ تلفظ می شه که بحث مذکور ناشی از مشکل الفبای عربی مورد استفاده در فارسی هست
  چنین مشکلی را در خصوص کلمات دیگری هم شاهدیم ترک یا تورک اروپا اوروپا و صدها کلمه از این نوع
  0  0
 11. اتفاقا کلمه ارومیه با تلفظ ORUMIYE بیشتر با قاعده هماهنگی اصوات زبان ترکی منطبق هست ولی ما ترجیح می دهیم شکل رایج در این شهر رو استفاده کنیم
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *