خانه / آخرین اخبار / منظر فرهنگی ماکو تا سال ۲۰۲۱ ثبت جهانی می شود

منظر فرهنگی ماکو تا سال ۲۰۲۱ ثبت جهانی می شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اعلام کرد با توجه به سهمیه‌های ایران در ثبت جهانی، منظر فرهنگی ماکو تا سال 2021 ثبت جهانی می شود.

به گزارش یول‌پرس، محمد فتحی در این خصوص اعلام کرد:ایران برای خود سهمیه ای دارد و می تواند در اجلاس سالانه یونسکو، یک اثر طبیعی و یک اثر تاریخی خود را به ثبت برساند. اگر پرونده مربوط به منظر فرهنگی ماکو آماده شده و روند مرمت قلعه قبان نیز رضایتبخش باشد و البته سایر دستگاه های اجرایی مثل شهرداری، همکاری های لازم را داشته باشند، احتمالا تا سال ۲۰۲۱ منظر فرهنگی ماکو به ثبت جهانی برسد.

وی ادامه داد: گردشگران خارجی برای بازدید اماکن مهم تاریخی جهان، سایت یونسکو را جستجو می کنند. به طور مثال، سال گذشته ۴ تا ۵ هزار گردشگر خارجی و حدود ۴۰ هزار گردشگر داخلی از تخت سلیمان تکاب با آن شرایط نامناسب راه های دسترسی، بازدید کردند. به طور مسلم این قضیه در مورد ماکو که از راه های دسترسی مطلوب تری برخوردار است و در مسیر سفر گردشگران قرار دارد، بسیار متفاوت تر و چشمگیرتر خواهد بود و بنده نه به عنوان یک مسئول بلکه به عنوان یکی از شهروندان آذربایجان غربی نسبت به اهتمام سازمان منطقه آزاد ماکو در پاسداشت هویت فرهنگی منطقه قدردان مدیران این سازمان هستم. با نگاه حمایتی شخص مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری ایشان، اماکن تاریخی منطقه احیا شده که جا دارد قدردان این عزیزان باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *