خانه / آخرین اخبار / رمان “شازده کوچولو” به زبان تورکی ترجمه شد
برای اولین بار در ایران

رمان “شازده کوچولو” به زبان تورکی ترجمه شد

داستان "کومبوجا پاشا"(Le petit prince) که در ایران با عنوان " شازده کوچولو" شناخته می شود، روایتی سراسر احساس در فضایی کودکانه است که در دو روایت ادبی و محاوره ای به لهجه‌ی جنوبی(قشقایی) زبان تورکی ترجمه شده است.

به گزارش یول‌پرس؛ این کتاب ۳۵۲ صفحه ای در قطع رقعی چاپ و با قیمت روی جلد ۱۵۰۰۰تومان به بازار عرضه شده است.
مترجم این داستان از اتحادیه ایلات قاشقایی، آقای “ایسا دوغانلی” از ایل ائیمور، طایفه دوغانلی است و هدفش از این ترجمه را اینگونه بیان می کند:
“با توجه به نقصان متون ادبی به لهجه تورکان بخش های مرکزی و جنوبی ایران، بنده از دو سال قبل به فکر ترجمه یک سری داستان افتادم تا نه فقط یک قاشقایی یا چارمحالی بلکه یک تورک همدان یا ساوه نیز بتواند با آن ارتباط برقرار کند و به همین دلیل چند ماه بر روی لهجه‌ای استاندارد که هم برای یک قاشقایی و هم برای یک همدانی قابل قبول باشد تحقیق کردم، و پس از مشورت با چند زبانشناس تورک، روایتی متناسب با یک گستره‌ی وسیع جغرافیایی ارائه نمودم. بطوری که هنگام بازخونی متن برای یک خوراسانی یا قاشقایی یا تورک خمین، و … عملا هیچ مانعی بر مسیر تفهیم روایت داستان محسوس نگردید.
به همین دلیل، بنده روایت داستان “کومبوجا پاشا” را، یکی از کوتاه ترین راه ها برای بازیابی لهجه استاندارد تورکان مرکزی و جنوبی ایران می دانم.
البته از تورکان اتحادیه قاشقایی و همچنین لهجه های ایلات خمسه و نفر و اینانلی و چارلنگ و … که در استانهای جنوبی زندگی می کنند نیز غافل نشده ام و روایت دوم “کومبوجا پاشا” را منتطبق بر لهجه ایشان ترجمه و چاپ نموده ام.”


داستان کومبوجا پاشا در دو روایت و با دو الفبای لا-تورک و آر-تورک به چاپ رسیده است. در واقع باید گفت رومان کومبوجا پاشا سه کتاب در یک جلد است.
خرید این رمان سراسر احساس را به تمام تورکان و تورکی پژوهان توصیه می کنیم.

به زودی می توانید کومبوجا پاشا را از طریق یکی از آدرس های زیر سفارش دهید:
۰۹۳۳۱۵۵۸۸۸۰ واتساپ و تلگرام

publisher@ojaqonline.ir

۰۹۱۳۹۲۲۷۵۷۱واتساپ و تلگرام
yeniqapi.com

یک دیدگاه

  1. این کتاب قبلا نیز در تبریز ترجمه شده بود با نام

    بالاجا تکین
    0    1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *