خانه / آخرین اخبار / آذربایجان خاستگاه اولین ایستگاه آتش نشانی

آذربایجان خاستگاه اولین ایستگاه آتش نشانی

هفتم مهر ماه روزی است که برای تقدیر از رشادت‌های آتش نشانان به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده و این روز به بهانه شهید شدن تعدادی از آتش نشانان در پالایشگاهی که توسط دشمن بمباران شده بود نامگذاری شده است.

یول‌پرس: به مناسبت همین روز نگاهی داریم به تاریخچه آتش‌نشانی در ایران:

نزدیک به ۱۷۵ سال قبل نخستین شهر کشور که به تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی مجهز شد، شهر تبریز بود.

برج یانقین

تبریز نخستین شهر ایران است که مجهز به آتش‌ نشانی شد، اولین آتش‌ نشانی در تبریز در سال ۱۲۲۱ هجری شمسی هنگامی که نیروهای روسی در تبریز مستقر بودند، ساخته شد.

برخی سابقه آتش نشانی تبریز را به ۹۰ سال قبل و برخی مبداء سالی تاسیس اطفائیه ، درتبریز را به سال ۱۲۹۶ هجری شمسی نسبت می دهند هرچند که اسنادی دردست است که وجود تجهیزات آتش نشانی را به سالها قبل تر از آن دلالت می دهد .

برخی ورود پمپ های دستی دوطرفه به تبریزراکه ۱۵۰ سال پیش توسط قوای روسیه تزاری صورت گرفته مبداء تاسیس و راه اندازی تشکیلات اطفائیه درایران عنوان کرده اند اما برج یانقین که نماد برج آتش نشانی های کشور میباشد ، ۹۰ سال پیش درمحوطه اداره اطفائیه قدیم و سازمان آتش نشانی فعلی بناء گردیده ونقش دیده بانی و خبرگیری را ایفاء می کرد .

کارکرد اصلی این برج، دیدبانی بوده که دارای هشت نور گیر در جهات مختلف است و در زمان خود همواره نگهبانی در بالای سر آن کشیک  می داد و به محض مشاهده آتش و شناسایی محل وقوع آن بلافاصله زنگی که ازبالای سقف آویزان بود رابه صدا در می آورد و ماموران آتش نشانی تبریز که در آن موقع جزو مجهزترین  آتش نشانان بودند سریعا خود را به محل رسانده و با وسایل خود و با کمک آب انبار همسایه ها عملیات اطفاع حریق را انجام می دادند.

همچنین در بالای برج همیشه چراغی روشن بود تا مردم با کمک از آن بتوانند راه را پیدا کرده و خود را به مرکز آتش نشانی برسانند.

قابل ذکر است که این برج یکی از نمونه های نادر در نوع خود است که تاکنون باقی مانده و نکته جالب این جاست که طبق مستندات تاریخی، انگلیسی ها برج های آتش نشانی خود را با الهام از این برج ساخته اند.

و در آخر باید خاطر نشان کرد که این برج باشماره ۲۰۱۱ ودر سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری به ثبت رسیده است.

وضعیت ایستگاه‌های آتش نشانی در شهرهای آذربایجان

بر اساس استانداردهای جهانی، یک ایستگاه برای هر ۵۰٬۰۰۰ نفر باید وجود داشته باشد که در این صورت، شهر تبریز باید ۳۰ ایستگاه داشته باشد ولی در حال حاصر وضعیت منباسی چه از لحاظ تعدادماشین آلات و ایستگاه نداشته و در حال حاضر ۱۵ ایستگاه آتش نشانی در این شهر وجود دارد. سایر شهرهای مهم آذربایجان نیز وضعیت مناسبی نداشته و طبق تحقیقات و با توجه به جمعیت زنجان ۴۲۰ هزار نفری داری ۶ ایستگاه بوده و ۲ ایستگاه کم دارد؛ اورمیه با جمعیت ۷۵۰ هزار نفری دارای ۱۰ ایستگاه بوده که نیازمند ۵ ایستگاه دیگر است و اردبیل با جمعیتی بالغ بر  ۴۸۰ هزار نفر دارای ۵ ایستگاه بوده که به بیش از ۵ ایستگاه دیگر نیز نیاز دارد.

با توجه به این اطلاعات باید هر روز بیش از پیش به مقام آتش نشانانی که جان و مال خود در راه کمک به هم وطنان داده‌اند احترام بگذاریم؛ همچنین از مسئولین شهرهای آذربایجان انتظار می‌رود تا به رسیدگی هر چه بیشتر و افزایش تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی در سطح شهرها از وقوع بسیاری از حوادث ناگوار از جمله حادثه پلاسکو جلوگیری کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *