خانه / آخرین اخبار / مشاور استاندار، وحدت مردم آذربایجان‌غربی را نشانه رفته است؟!
بازی در زمین فرصت‌طلبان؛

مشاور استاندار، وحدت مردم آذربایجان‌غربی را نشانه رفته است؟!

سیدفتاح حسینی مشاور امور اقوام و مذاهب استاندار آذربایجان‌غربی هم از جمله افرادی بود که در پیامی، فوت طالبانی را به مردم اقلیم کردستان عراق تسلیت گفت. اما امضای "سیدفتاح حسینی، مشاور استان اورمیه (ورمی)" در ذیل این پیام، جنجال‌ساز شده و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت.

یول‌پرس- امید عظیمی: درگذشت “جلال طالبانی” رئیس جمهور پیشین عراق و از رهبران بانفوذ کُرد این کشور تالم و تاثر بسیاری را برانگیخت تا جایی که سیاستمداران و مقامات دولتی ایرانی منجمله استاندار آذربایجان‌غربی نیز به جهت روابط بسیار نزدیک آن مرحوم با ایرانیان، پیام‌های تسلیتی را صادر نمودند.

امید عظیمی-روزنامه نگار

سیدفتاح حسینی مشاور امور اقوام و مذاهب استاندار آذربایجان‌غربی هم از جمله افرادی بود که در پیامی، فوت طالبانی را به مردم اقلیم کردستان عراق تسلیت گفت. اما امضای “سیدفتاح حسینی، مشاور استان اورمیه (ورمی)” در ذیل این پیام، جنجال‌ساز شده و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت.

در پی ذکر نام “ارومیه” (که به کُردی “ورمی” ذکر شده بود) به جای “آذربایجان‌غربی”، ترک‌ها معتقد بودند “سیدفتاح حسینی” دست به اقدام شنیعی زده و عامدانه به جای نام آذربایجان‌غربی از ارومیه استفاده کرده تا بدین طریق امیال قوم‌گرایانه خود را پیش ببرد. در دیگر سو اما پان‌کُردها این اقدام سیدفتاح را زیرکی و شجاعت وی خواندند و در کپشن‌های تلگرامی نوشتند: “دکتر سیدفتاح حسینی با زیرکی تمام و در مبارزه ای مدنی در پیام کوردی خود اسم  آذربایجان غربی  را به  «پاریزگای ورمی» و اسم اورمیه را به نام جدید و کردی آن «ورمی» تغییر دادند.”

پس از واکنش‌ها نسبت به این اقدام، کانال “سیدفتاح حسینی” طی پیامی ضمن عذرخواهی، توضیح داد که در ترجمه پیام صادره وی اشتباهی صورت گرفته، فلذا پیام صادره اصلاح شد اما یک روز پس از انتشار این اعلام اعتذار، پیام مذکور از کانال منتسب به “سیدفتاح حسینی” حذف گردید تا این بار از این اقدام وی، بوی شیطنت استشمام شود!

علی القاعده، “سیدفتاح حسینی” با توجه به عناوین حقوقی‌ (مشاور استاندار و دبیر حزب اعتدال و توسعه) که در ذیل پیام صادره خود درج کرده،  این پیام را در قامت شخصیت حقوقی و نه حقیقی‌اش صادر کرده است، پس باید قواعد مرسوم را نیز رعایت می‌کرد.

سوای هرگونه نگاه قومیتی، بررسی موضوع از منظر پروتکل‌های رسمی بین‌المللی و دیپلماتیک، اثبات می‌کند فعل انجام گرفته از سوی “سیدفتاح حسینی” به چند دلیل مشخص، اقدامی خارج از عرف، مطرود و حساسیت برانگیز است.

۱- صدور پیام تسلیت از سوی سیدفتاح حسینی به عنوان مشاور استاندار آذربایجان‌غربی در حالی که شخص “قربانعلی سعادت” به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان و مافوق سیدفتاح، شخصا پیامی صادر و درگذشت جلال طالبانی را تسلیت گفت، محلی از اعراب نداشت!

۲- هیچ اسم خاصی قابلیت تغییر ندارد ولو در هر زبانی مورد استفاده قرار گیرد. چنان که ایران در همه‌جای دنیا و به هر زبانی باز هم ایران است و نمی‌توان از معنی آن در کشورها و زبان‌های مختلف بهره گرفت! پس در نامه مذکور باید نام آذربایجان‌غربی نوشته می‌شد و حتی اگر در اقدامی غلط از ارومیه به جای آذربایجان‌غربی استفاده شده بود، باید همین “ارومیه” نوشته می‌شد نه “ورمی”! چه آن که همین مساله حساسیت‌ها را دو چندان کرد!

حسینی در حالی دست به چنین اشتباهی زده که انتظار می‌رفت به عنوان فردی مجرب در عالم سیاست، رفتاری پخته‌تر داشته و در اوضاع حساس منطقه، با حرکتی شیطنت‌آمیز، وحدت و اتحاد استانی چون آذربایجان‌غربی را نشانه نگیرد و گزک دست فرصت‌طلبان ندهد اما توالی اشتباهات در انتشار پیام با امضای شیطنت‌آمیز، اعلام اعتذار از بابت انتشار و اصلاح پیام مذکور و دگر بار حذف پیام تصحیحی، نشان می‌دهد انتظارات از وی، عبث بوده است!

۱۲ دیدگاه‌ها

 1. مندن سوروشساز دییه رم ناحق دانیشیروخ
  بیزیم کی لرده لیاقت ، چیخار ، عرضه یوخسا اونلار نئینه سین؟
  بیزدن علی دایی کریم باقری پزشکیان کسروی چیخار بونلاردان بو چیخار😡😡😡
  0  0
  • دشمن دن نه انتظاریز وار
   دشنی اوتورتموشوخ اوردا طبیعیدی کی بئله اولاجاخ
   اونو الشتیرمکدن سه اونو اوردا اوتوردانلاری الشتیرمه لیییک
   آیریجا بیردنه کورد اوتوروپ اوردا بو قدر ایش گورور آما بو قدر تورک وار سیستمده هیچ بیریندن بیر حرکت گورونمور
   بیز اوزوموزو بیر دوشونمه لییک بیزه نه اولوپ
   ندن بئله اولموشوخ
   میشیشل میشیل یاتماخداییخ
   0   0
 2. آقای سیدفتاح حسینی باید به خاطر این اشتباه بزرگشان از مردم غیور آزربایجان عذرخواهی کنند و هرچه سریعتر از سمت خود استعفا دهند.
  امیدواریم که مسئولین رده‌بالای دولتی نیز به سادگی از کنار این موضوع رد نشوند.

  #تورپاقدان_پای_اولماز
  0  0
  • عذر خواهی کردن یا نکردن ایشان دیگر مهم نیست مهم اینه که دارن ذهن ها را آماده این تغییر می کنند. شما فکر کن ده بار اسم استان اذربایجان غربی را استان ارومیه بگی بعد هم معذرت خواهی کنی، چیزی که در نهایت باقی می مونه اینه که ناخودآگاه جمعی بعد از این ده بار آماده تغییر است و بعدا اگر ادعایی هم بشه جامعه واکنش آنچنانی نشون نمی ده. حالا بعدش معذرت خواهی می کنه که ما حس پیروزی بهمون دست بده در حالیکه پیروز اصلی کسانی هستند که با اختلافات قومیتی می خوان ارومیه را جزئی از کرستان نشان بدهند و اولین قدم هم اینه که اسم اذربایجان را از رو نام استان بردارن!!!!!!!!!! و سوالی که این وسط پیش می یاد اینه که در اتاق فکر این جریان چه کسانی نشسته اند که اینقدر دقیق و اسرائیل وار تاکتیک و استراتژی می چینند به طوریکه در عرض دو سال می تونند قاچاقچی که در برخی موارد اسلحه وار کشور می کنه را به عنوان کولبر مظلوم فقیر معرفی کنند و بعد هم دولت را مجبور به بیمه کردن اونها کنند و افکار عمومی نه تنها واکنش نشان نمی ده بلکه خوشحالی هم می کنند جهت این اقدام!!!!!!!
   0   0
 3. شاید اقای سعادت به هویت طلبی تورکی حساسیت دارند مگر نه چرا فرماندار سلماس به عناوین هیچ وپوچ برکنار شدند ولی ایشون مشاورشان همیشه طرفدار تروریستها بوده به طوری که در عید با لباس منتصب به تروریستها در استانداری رقصیدن ولی جالب که احساسات ایرانی جناب سعادت جریحه دار نشد ! ولی جناب سعادت کرکوک واربیل در جلو چشمان شماست فردا مثل جناب ارشد صالحی ( رئیس ترکمنان عراق ) دست به دامن این و ان نشوید ، جناب سعادت فکر نمیکنید منافع ملت از منافع شخصی وگروهی واجبتر است ؟
  0  0
  • اورمیه اذربایجان

   اولا اورمیه هیچ وقت کرکوک نمیشه دوما هر بلایی سر ما بیاد مطمعن باش مقصر خودمونیم یه نگاه به اطرافت بنداز میفهمی خودمون میریم از بانه خرید میکنیم از پول اونا میان زمین میخرن خودمون وقتی فارس ها توهین میکنن شبکه استانی ما میاد برای(خود شیرینی)میگه مهم اتحاد مرگ بر ضد کشوراز نظر ورزشی وقتی ت وتهران انواع توهین ها به تورکها میکنن باز تورکهای زنجان و اردبیل تیم های تهرانی رو دوست دارن دریاچه ی ارومیه خشک میشه از اون همه تعداد نمایند هی اذربایجان نهایت یکی دو نفر صداشون در میاد بقیه به فکر پاچه خواری هستن .باید واقعیت هارو بگیم کجای دنیا به کسی که به هم زبوناش توهین شده میاد به ضد اونا حرف میزنه درحالی که خودشم مورد توهین واقع شده(علی دایی)اره ما چنین افرادی داریم
   0   0
   • مردم آذربایجان منتظرن یه نفر بیاد و همه مشکلاتشون رو حل کنه .حاضر آشین دیک قاشیقی دیلار. ببینیم تا کی این ملت خودشو میخواد به خواب بزنه . منتظرم تا کردها با اسلحه بیان در خونه هاتون اون موقع هم ببینم میتونید خودتون رو به خواب بزنید؟ یه قتل عامی از شماها بکنن که عبرت تاریخ بشه. حالا خوبه قبلا یک بار این کاررو کردن.منتظریم دیگه شما دستهاتون رو بزارید روی دستهاتون و منتظر باشد زیاد دور نیست که بیان در خونه هاتون. در خونه علی دایی و تمام اردبیلیها و تبریزیها و زنجانیها هم خواهند رفت آسیاب به نوبت.
    0    0
 4. دیگه مردم اورمیه خودشون بیان خیابان جواب اون مشاور رو بدن یعنی چی اذربایجان رو ورمی میگه بعد میشین تماشا میکنن (به همراه نمایندگان)فرض کن کسی کردستان رو یه تورک یه نام جعلی میگفت اون وقت میفهمیدی چه طور اعتراض میکنن اگه الان جواب محکم ندید بعدا هم این کارا ادامه پیدا میکنه
  0  0
  • اگه کردستان را یک نام جعلی براش می گذاشتند کل کوردها اعتراض می کردند نه فقط کوردهای استان کردستان. ولی شما انتظار داری برای ارومیه فقط تورکهای ارومیه اعتراض کنند. اینه فرق اساسی ما با کوردها. برای یک کورد فرقی نداره کرکوک باشه، مهاباد باشه یا سوئیس هر جای دنیا منافع کردها به خطر بیفته اینها اعتراضشون پا برجاست
   0   0
   • عزیز معلومه که تا ابد اذربایجان پشت اورمیه هستش چه تبریزی چه یکی از روستا های اذربایجان این یک وظیفه هستش من میگم اورمیه ها خودشون اعتراض کنن چون کل اذربایجان رو بیدار میکنن منی که اخبار مشکلات اذربایجان رو پیگری میکنم میفهمم که چه خبر تو اذربایجان غربی هستش خیلی ها واقعا هیچی از مشکلات کل اذربایجان نمیدونن (همونا که به بچه هاشون فارسی یاد میدن)
    0    0
 5. تا کی میخاهید امثال این …. ها رو تحمل کنید . اونها نسبت به شماها شمشیر رو از رو بسته اند . از شماها کشتارها کرده اند و باز هم خواهند کرد. یه نفر به من جواب بده ببینم چرا منتظرید امثال اینها به مرگ طبیعی از دنیا برن ؟ به قرآن عظیم قسم میخورم که اینها یه روزی برای کشتار شماها با اسلحه در خونه هاتون خواهند اومد. اگر همینجوری که خودتونو به خواب زدید و از میان پلکهای نیمه بازتون دارید اطراف رو با ترس و لرز نگاه میکنید ادامه بدید خیلی طول نمیکشه که با اسلحه های آمریکایی میرسن در خونه هاتون.منتظر باشید من هم منتظرم شیون زنها و بچه هاتون رو بشنوم و خبر شو از تلویزیونها دنبال کنم مثل مردم سوریه و میانمار و یمن و …
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *